USA;homoszexualitás;cserkész;

Nemzetközi cserkésztábor Fotó: Andreas Rentz/Getty Images Hírek

- Már lehet cserkész homoszexuális fiú Amerikában

Feloldotta a nyíltan homoszexuális felnőtt vezetőkre és alkalmazottakra vonatkozó tilalmat az amerikai fiúcserkészek mozgalma (Boy Scouts of America, BSA), amivel elvileg egy régóta fennálló konfliktus szűnhet meg a 105 éves, texasi központú szövetségben.

Az új rendszer, amely két évvel azt követően lépett életbe, hogy a szövetségnél eltörölték a bevallottan a saját nemükhöz vonzódó fiúk belépésére vonatkozó tilalmat, továbbra is lehetővé teszi a vallási szervezetek által létrehozott cserkészegységek számára, hogy maguk döntsenek a homoszexuális felnőtt vezetők ügyében. Az amerikai cserkészszervezeteknek mintegy 70 százaléka áll szoros kapcsolatban vallási csoportokkal, az egységek csaknem felét a katolikus és a mormon egyház, valamint a Déli Baptista Konvenció támogatja. 

A változást a BSA 1400 tagú országos igazgatótanácsa hétfőn a jelenlévő tagok 79 százalékának támogatásával hagyta jóvá azt követően, hogy a szervezet végrehajtó bizottsága egyhangúlag megszavazta azt. A 17 tagú vb arra hivatkozva sürgette a tilalom eltörlését, hogy "tengernyi változás történt a melegek jogainak tekintetében".

Az amerikai fiúcserkészek röviddel azt követően nyitották meg soraikat teljesen a melegek előtt, hogy az Egyesült Államok legfelsőbb bírósága júniusban országosan engedélyezte az azonos nemű párok házasságát. Májusban Robert Gates volt védelmi miniszter, a BSA elnöke kijelentette, hogy a cserkészvezetők homoszexualitására vonatkozó kategorikus tilalom "fenntarthatatlan", és változást sürgetett.

Mint minden amerikai ifjúsági szervezeté, a BSA létszáma is csökkent az elmúlt években, a szövetségnek jelenleg mintegy 2 millió 400 ezer fiú és egymillió felnőtt a tagja. A BSA 2013-as, a meleg fiúk befogadására vonatkozó döntése nyomán konzervatív csoportok elszakadtak és Trail Life (a.m.: ösvényélet) USA néven új egyenruhás szervezetet hoztak létre, amelynek ifjúsági és felnőtt tagsága együttesen meghaladja a 25 ezret.

A német rendőrszakszervezet (DPolG) elnöke szerint tüntetési tilalmat kellene elrendelni a menedékkérőket befogadó állomások körüli egy kilométeres övezetben. Rainer Wendt szerint a szövetségi törvényhozás és a tartományok törvényhozásának székhelyéhez hasonlóan a menedékkérőket befogadó, ellátó intézmények körül is védett zónát kell kialakítani, hogy az időnként erőszakossá váló tüntetők ne ronthassanak rá az intézményekre.