Szeif al-Iszlámot a Kadhafi-rendszer nyolc egykori magas beosztású tisztségviselőjével egyetemben ítélték halálra egy hosszas, erőszak és politikai megosztottság által fémjelzett eljárás eredményeképpen. Az ítéletet egy tripoli bíróság hozta meg, vagyis abban az országrészben született, amelyet tavaly nyár óta a nemzetközileg el nem ismert, iszlamista milíciák és törzsi erők által felállított kormányzat ural. A diktátor fiával együtt ítélték halálra többek között Bagdadi al-Mahmúdi volt miniszterelnököt és Abdalláh asz-Szenúszi volt kémfőnököt, aki Moammer Kadhafi sógora és egyben „ jobbkeze” volt.
A vád népirtás, illetve a békés tüntetők elleni fellépés, az, hogy tűzparancsot adtak ellenük, valamint az, hogy felelősek a fegyveres törzsi milíciák színre lépéséért, hiszen a Kadhafi-ellenes felkelés leverésére maguk hozták létre. Ezeket a milíciákat azonban később sem lehetett lefegyverezni, az ország a diktatúra bukása óta állandó káosszal küzd. Pillanatnyilag is két kormánya és parlamentje van az országnak, egyik Tripoliban, másik Tobrukban székel. A nemzetközi közösség a fővárosból elűzött kormányzatot tekinti legitimnek.
További nyolc volt egykori kormánytisztségviselőt életfogytiglanra, hetet pedig 12 évig tartó börtönbüntetésre ítéltek. összességében 37 személy ellen emeltek vádat az arab tavasz idején zajlott békés tüntetések vérbefojtásáért. A többieket a tripoli börtönben tartották fogva, a Kadhafi fiú viszont az északnyugat-líbiai Zintánban, egy lázadó milícia által ellenőrzött város börtönében raboskodik évek óta.
A 43 éves Szeif al-Kadhafit a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) is perbe fogta emberiesség elleni bűncselekmények miatt. A diktátor utódának tekintett fiú Nagy-Britanniában és Ausztriában tanult. Rendelkezik építészmérnöki diplomával, tanult gazdaság- és politikatudományokat is és doktori címet szerzett filozófiából.