Irán;Franciaország;Laurent Fabius;

2015-07-29 12:28:00

Drakulaként ábrázolják a külügyminisztert

Mára Teheránba várják Laurent Fabius francia külügyminisztert. A párizsi diplomácia vezetője tárgyalásokat folytat Hasszan Rohani iráni elnökkel. Fabius először látogat el a perzsa államba azt követően, hogy Iránnal július elején megszületett a nukleáris megállapodást.

Iránban azonban nem mindenki lelkesedik érkezése kapcsán. A konzervatív körökhöz közel álló Farsz hírügynökség egy magas rangú illetékest idéz, aki szerint Fabius volt a felelőse egy nyolcvanas évekbeli botránynak. A nyolcvanas évekbeli Fabius-kormány két miniszterét azzal vádolták, gazdasági nyomásra engedélyezték, hogy a francia egészségügy HIV-fertőzött vért használjon még öt hónappal azután is, hogy a fertőzött vérkészítményekről 1985-ben kiderült, milyen veszélyeket rejtenek a páciensekre. Összesen 350 áldozata volt ennek a vétségnek.

Fabius volt Franciaország legfiatalabb miniszterelnöke, amikor 1984-ben, 38 évesen átvette az ország irányítását Francois Mitterrand-tól. Afrancia közegészségügyi rendszer 1985 márciusától augusztusáig halogatta a vérkészítmények szisztematikus HIV-tesztelését.

Az esetben irániak is megfertőződtek, ezért egyes iráni oldalak drakulaként ábrázolták Fabiust Iránba való érkezése előtt. A jelenlegi külügyminisztert egyébként 1999-ben felmentették az eset kapcsán. Szajed Hasszan Hasemi iráni egészségügyi miniszter megvédte Fabiust. Mint mondta, fontos nemzetközi személyiségről van szó, s nincs értelme felemlegetni a nyolcvanas évekbeli ügyeket. Szerinte ez ugyanolyan, mintha egy német illetékes látogatna az országba, s felrónák neki a nácik második világháborús rémtetteit.

Ezek a támadások azzal is összefüggésben állnak, hogy az Irak és Irán közötti háború (1980-1988) idején Párizs Bagdadot támogatta, s Franciaország kemény álláspontra helyezkedett a nukleáris tárgyalások során is. Francois Hollande elnök hétfőn tesztnek nevezte Fabius vizitjét Teherán számára.

John Kerry amerikai külügyminiszter azt közölte, a nukleáris megállapodással még nem változik meg az iráni rezsim, s az egyezmény kizárólag arról szól, hogy Teherán garantálja: atomprogramja békés célokat szolgál. Az amerikai kongresszusnak szeptember 17-ig van ideje arra, hogy elfogadja vagy elutasítsa a megállapodást.