Corvinus Egyetem;feldarabolás;

2015-07-30 10:21:00

Mégis darabolják a Corvinust

Megmarad a Corvinus, ám a "darabolás" nem marad el, a budai karok a Szent István Egyetemhez kerülhetnek - értesült kormányzati forrásból a Figyelő. Az Emmi  felsőoktatásért felelős államtitkára hivatalosan is bejelentette: jelentős átalakításokat terveznek a felsőoktatási intézmények struktúrájában, működésében, végleges döntés augusztus végén várható.

A budai karok a gödöllői Szent István Egyetemhez kerülnek, közben folytatódik  a felsőoktatás átalakítása. A kormánnyal finoman szólva nem vehemensen kritikus Figyelő aktuális lapszáma a folyamatot pozitívumként tálalja, "épül-szépül a Testnevelési Egyetem, több tízmilliárdos fejlesztésről dönt heteken belül a kormány" - írják. 

Ahogy a Népszava is megírta, május 20-án több százan tiltakoztak a Corvinus feldarabolása ellen.

Fotó: Népszava

Fotó: Népszava

Már akkor kiderült, hogy a kormányzati tervek szerint az egyetemről leválasztják a kertészettudományi, élelmiszer-tudományi és tájépítészeti kar. A hallgatók akkor megalakították a Százezren a Budai Campusért csoportot. A közösség Facebook-oldalán az utolsó poszt június 19-i dátummal  íródott: (részlet)

Lángokban áll az egyetemed - Na, ez már érdekel?

Majdnem 2 hónap telt el, mióta először utcára vonultunk. Először csak egy hallgatói fórum volt az ELTE-n, aztán a következő napokban pedig már szakdolgozati konzultáció helyett tüntetésszervezés volt a program. Az ok pedig az, hogy a magyar felsőoktatás sorsáról egyik napról a másikra ad-hoc, értelmezhetetlen és negatív konzekvenciákat eredményező ultimátumokkal döntöttek és döntenek minisztériumi hivatalnokok. Az első meccs alapképzések megszűntetéséről szólt. Nemzetközi tanulmányok, társadalmi tanulmányok és a többi. Aztán jöttek a gumicsontok, elindult a labdajáték, itt is voltak védők, csatárok és kapusok. Csak nehéz úgy játszani, hogy az egyik fél gombfocizik, a másik pedig nagypályán cselezget. Szurkolók is voltak mindkét oldalon, ahogy ez lenni szokott, aztán idővel persze az energia is elfogyott – ahogy szintén megszoktuk már – a meccs közben: nem egyenlők a feltételek, a felkészültség, a muníció és a motiváció.

Alapszakok szűnnek meg, mesterszakok szűnnek meg, megmarad-e az ELTE, megmarad-e a Corvinus? Lesz-e konzisztórium? Egyáltalán tudja valaki, hogy ez miért is kell? Érdekli az embereket, hogy mi lesz a felsőoktatás sorsa Magyarországon? Mindenki csak akkor akar tüzet oltani, ha az ő háza ég. De miután a Corvinust is felszabdalnák – bár picit lemaradva, az ottani hallgatók is rájöttek, hogy csapatot kell választani. Az összetartás, szolidaritás nagyon trendi, de csak mértékkel. Kimehetünk az utcára, és a bevándorló-ellenes plakátok helyére festjük, hogy „Légy szíves Magyarországon is csináljunk normális felsőoktatási rendszert!”. Vajon ez működne?

A májusi diáktüntetéskor a Párbeszéd Magyarországért is közleményt adott ki: 

A Párbeszéd Magyarországért szakmaiatlan döntésnek tartaná, ha a kormány leválasztaná a Budapesti Corvinus Egyetem budai karait és azokat "össze-vissza szabdalva" valahová máshová tenné. A PM szerint a tervezett átalakítás hátterében valószínűleg az áll, hogy a kormány "rátegye a kezét" az ingatlanokra és miután azokat értékesítették, Orbán Viktor miniszterelnök megvehesse "hőn áhított játékszerét," és beköltözhessen a Várba.

Hivatalos: jelentős átalakítások jöhetnek

Palkovics László, az Emmi  felsőoktatásért felelős államtitkára azt mondta: jelentősen átalakulhat a Nyugat-Magyarországi Egyetem (NYME), amelynek az átalakítására azért van szükség, mert az intézmény integrációját "nem sikerült jól végrehajtani", emiatt pedig belső feszültségek alakultak ki. 

A tervezett változtatások értelmében az NYME soproni erdőmérnöki kara önálló intézményként működne tovább, kibővítve képzését. Szintén önállóvá válna a szombathelyi Savaria Egyetemi Központ. Az egyetem mosonmagyaróvári mezőgazdasági és élelmiszeripari kara, valamint a győri Apáczai Csere János kar pedig a győri Széchenyi István Egyetem (SZIE) részeként működne tovább - mondta az államtitkár.

A teljes közleményt itt olvashatja!

LMP: a szétdarabolás nem oldja meg a gondokat

A felsőoktatásban bejelentett "szétdarabolási tervek" nem oldják meg a finanszírozási gondokat, csupán a bizonytalanság, a kiszolgáltatottság és a félelem fenntartására jók. A pénzügyi gondokat csak pénzzel lehet megoldani, a Bajnai- és Orbán-kormányok  tevékenysége miatt pedig évi 50 milliárd forint hiányzik a felsőoktatásból - mondta Pető Ernő, az LMP felsőoktatási és tudománypolitikai szakszóvivője.

"Ma a kormány miatt ott tartunk, hogy egy átlagfizetésből nem lehet finanszírozni az egyetemi tanulmányokat" - írta, hozzátéve: a jövő munkaerőpiacán csak a tudással rendelkezők lesznek versenyképesek, magasabb fizetésben csak ők reménykedhetnek.

 

Korábban írtuk: Palkovics László június elején tárgyalt a Corvinus vezetőségével és javaslatokat kért az intézmény "optimálisabb, átgondoltabb" működtetésére. A felsőoktatásért felelős államtitkár a Napi Gazdaságnak beszélt arról, hogy akár össze is olvadhat a BCE a Budapesti Műszaki Egyetemmel. Az egyetem helyzetét jól ismerő forrásunk szerint Orbán Viktor miniszterelnök keze van a dologban, akinek "már évtizede böki a csőrét a Corvinus szerinte túlzott liberális szellemisége". Ezt megerősíti, hogy az elmúlt években a kormány már többször is a halálát kívánta az egyetemnek - eddig sikertelenül.

Ebben szerepet játszhat az is, hogy a felsőoktatási intézmények közül a Corvinusnak van talán a legnagyobb nemzetközi presztízse, a kormány viszont a Nemzeti Közszolgálati Egyetemnek (NKE) szánná ezt a szerepet. Először a vs.hu írta meg, hogy a kormány a BCE szétdarabolását tervezi, és több kar is más intézményekbe kötözhet. A feldarabolás után a Villányi úti ingatlanegyüttest a több mint hét hektáros arborétummal együtt eladná az állam - ezt határozottan tagadták.