Úgy tűnik, miniszterelnökünk kissé hadilábon áll a számokkal. Legutóbbi tusványosi beszédében például azzal dicsekedett, hogy a menekültekkel kapcsolatos nemzeti konzultáció során kiküldött nyolcmillió kérdőívre egymillió válasz érkezett. Ez – ha jól számolom - a megkérdezettek 12,5 százaléka. Úgy gondolom, minden további adatot ennek tükrében kell értékelni.
Vagyis, amikor például Orbán Viktor diadalmasan arról tájékoztatta hallgatóit, hogy a magyarok négyötöde a menekültek támogatása helyett a magyar családok megsegítését preferálja – amit egyébként előre lehetett borítékolni –, akkor ténylegesen csupán a kérdőívet visszaküldők négyötödéről, összesen nyolcszázezer emberről beszélt, ami a megszólított magyar állampolgárok mindössze egy tizede. Ami azt jelenti, hogy a magyarok kilenc tizede nem ért egyet a kormány felvetéseivel vagy legalábbis nem foglal állást ezekben a kérdésekben. Vagyis a hatalmas sikerként beharangozott eredmény a valóságban óriási kudarc. Legalábbis, ha a számokat nézzük.
Nem illik feltételezni, hogy a miniszterelnök hiányzott az általános iskolai számtanóráról és mulasztását azóta sem pótolta be. Nyilvánvalóan ő is tökéletesen tisztában van a tényekkel, csupán jó politikushoz illően, számára kedvezően igyekszik manipulálni az adatokkal. És nem kétséges, hogy sokan be is dőlnek neki. Az sajnos megszokott – bár ettől még nem helyeslendő, hogy egy politikus a különböző adatokat – azok valóságtartalmától függetlenül - politikájának igazolására próbálja felhasználni. A baj ott kezdődik, ha saját maga is elhiszi az általa elmondottakat….