Tudomány;Tiszaföldvár;Kék Hold;

2015-08-01 12:22:00

Lenyűgöző jelenséget örökítettek meg Tiszaföldváron - Fotók!

Viszonylag ritka csillagászati eseménynek, a kék Holdnak lehettünk szemtanúi pénteken - a jelenségnek ugyanakkor semmi köze nincs az égitest színéhez. Kék Holdnak azt a körülbelül két és fél évente előforduló eseményt hívják, amikor egy hónapon belül két teliholdra is sor kerül: a holdfázisok körülbelül 29,5 naponként ismétlődnek, és mivel egy naptári hónap is nagyjából ennyi napból áll, leggyakrabban egy hónapban csak egyszer van telihold.

Ám mivel egyes hónapok 31 napból állnak, ritkán előfordulhat, hogy egy hónapban két teliholdat is megcsodálhatunk: ha az egyik éppen a naptári hónap elejére esik, akkor a hónap végén látott teliholdat nevezzük kék Holdnak. Ilyen volt 2009. december 2-án és 31-én és 2012. augusztus 2-án és 31-én, illetve most július 2-án és 31-én.

A jelenségnek nincs természettudományos jelentősége. Az elnevezést a Sky and Telescope szakfolyóirat vezette be 1946-ban, amikor a cikk szerzője egy amerikai farmer naptárára hivatkozva keresztelte el kéknek a hónap második teliholdját. Bár a Hold csillagászati értelemben soha nem lesz kék, mégis létezik egy földi esemény, amikor valóban kék színűnek láthatjuk az égitestet, például vulkánkitörések után, a légkörbe kerülő korom- és hamuszemcsék miatt.

MTI Fotó: Komka Péter

MTI Fotó: Komka Péter

Ez történt 1883-ban az indonéziai Krakatau vulkán kitörésekor. A hamufelhő olyan apró részecskékkel volt tele, amelyek megfelelő méretűnek bizonyultak a piros szín leárnyékolásához, a hamufelhőn átvilágító holdsugarak pedig kék, időnként zöld színűre festették az égitestet, sőt állítólag időnként a Nap is levendulaszínűvé vált. Kéknek látták a Holdat 1983-ban, a mexikói El Chichon vulkán kitörése után is.