menekültek;menekülttáborok;

- "Vigyék Felcsútra!" - Félnek, dühöngenek a lakosok Martonfán

„Ne csodálkozzon a kormány, hogy így viselkedünk, ők sugallták a plakátjaikkal, hogy félnünk kell az idegenektől. Elérték, amit akartak, a reformok működnek” – számol be a nol.hu azokról a véleményekről, amiket Martonfán és Sormáson hallani, azon a két dunántúli településen, ahol befogadó állomást terveznek nyitni.

A Pécstől 15 kilométerre lévő Martonfán szombat reggel mindenki arról beszélt, hogy hamarosan menekülttábor épül a faluban. A 228 lelkes település általunk megszólított lakói kivétel nélkül ellenzik a kormány elképzeléseit, mivel félnek attól, hogy a menekültekkel vége a falu biztonságának és nyugalmának. Az különösen felháborította a martonfaiakat, hogy korábban szó sem volt a tábor idetelepítéséről.

Ezt erősítette meg Martonfa polgármestere, Bosnyák András is a lapnak: - Senki nem keresett meg minket ebben az ügyben, így az se tudjuk, hogy mekkora lesz ez a tábor, hányan lesznek itt, kijárhatnak-e a menekültek? Semmit nem tudunk! Hát persze, hogy mindenki fél.

Vigyék Felcsútra a menekülttábort!

A sátortábor egy közművekkel el nem látott mezőgazdasági területen valósulna meg, közel a település lakott belterületéhez - olvasható a Jobbik közleményében. Martonfa lakossága egyhangú szavazatával támogatta a polgármester és a Jobbik kezdeményezését, mely szerint a tervezett menekülttábor a felcsúti Pancho Arénában valósuljon meg.

A Jobbik közleményéből az is kiderül: megdöbbentőnek tartják, hogy megkeresésükre a Baranyai Megyei Közgyűlés fideszes elnöke azt mondta: nem tudott a kormány erre vonatkozó szándékairól. Érthetetlennek tartják a helyszín kijelölését is, hiszen a határtól 60 kilométerre lévő zsáktelepülésről van szó.

A Magyar Közlöny pénteki számában két kormányzati döntés is megjelent a menekültüggyel kapcsolatban. A Baranya megyei Martonfán és a Zala megyei Sormáson új ideiglenes befogadó állomások épülnek, ami ellen a Jobbik már tiltakozik, és a két településen sem örülnek a lakók a bejelentésnek. Ezen túl súlyos pénzbírságra számíthat az, aki akadályozni próbálja a szerb-magyar határon 175 kilométer hosszan épülő kerítés felállítását. Szakértő szerint ezek a döntések súlyos incidenseket vonhatnak maguk után, Molnár Zsolt pedig úgy nyilatkozott lapunknak: nem a plakátkampányra kéne költeni, hanem a helyzet valódi megoldására.