Brüsszel évek óta nem lép a pápai, a gyulai és a kaposvári húsgyár kormányzati kistafírozása miatt, pedig ma már a cégek eredményein is jól látszik, hogy épeszű piaci befektető egyik cégre se adott volna milliárdokat – nem úgy, mint a kormány - írta a hvg.hu. Az ügy a tiltott állami támogatás tipikus esete, simán lehet még belőle uniós szankció. Ilyesmi miatt dőlt be a Malév is. Az Európai Bizottság illetékese megerősítette, hogy a magyar húsos cégekkel kapcsolatban már vizsgálódnak - adta hírül a lap.
Bod Tamás levele szöveghűen:
Görgényi Ernőnek, Gyula város polgármesterének
Tisztelt Polgármester Úr!
- avagy viharfelhők a gyulai húsipar felett
Az összefoglaló írás nem kevesebbet állít, minthogy két másik magyar húsipari cég mellett a Gyulahús Kft.-vel szemben is vizsgálódni kezdett Brüsszel. Ennek a vizsgálódásnak az alapja, hogy a gyanú szerint tiltott állami támogatást kapott a gyulai húsüzem – a kaposvárihoz és a pápaihoz hasonlóan. A gazdasági hetilap online portálja szerint, ha mindez bebizonyosodik, akkor könnyen a MALÉV-szindróma állhat elő. Azaz, a tiltott állami támogatás miatt a MALÉV-nak 2012 elején vissza kellett volna fizetni a szabálytalanul kapott közpénzt. De ez az adott körülmények között lehetetlen volt, így nagyon rövid idő alatt összecsuklott a magyar nemzeti légitársaság. Gazdasági társaságoknak juttatott tiltott állami támogatás, kapja azt bárki az EU tagállamain belül, komoly versenyjogi aggályokat vet fel, és torzítja a piacot.
A hvg.hu arról is ír, méghozzá az aktuális mérlegadatokra támaszkodva, hogy a Gyulahús Kft. adósságállománya jelenleg meghaladja a 400 millió forintot. Arról Ön korábban beszámolt, 2013-ban szerény, míg tavaly 100 millió forintot meghaladó volt a gyulai húsipari cég nyeresége. Megítélésem szerint korrektebb lett volna ez a tájékoztatás, ha ehhez hozzátette volna: a Gyulahús Kft. komoly összegekkel tartozik beszállítóinak és partnereinek. (Még ha tudjuk is, bizonyos mértékű adósság egy gazdasági társaság ténykedésének velejárója.) Az adósság feltüntetésével teljesebb lett volna a kép. Nem tartom szerencsésnek, hogy a gyulai képviselő-testület tagjaként, így a tulajdonos képviselőjeként, ezt egy cikkből kell megtudnom.
Mindezek után kérdezem: Ön és Kovács József, a térség országgyűlési képviselője tisztában voltak-e azzal, hogy az állam – a helyi húsipar megmentése címén – a gyulai önkormányzatnak nyújtott anyagi segítségével európai uniós jogsértést követhet el? Volt-e, van-e más lehetőség a gyulai húsipar megmentésére? Az így kialakult helyzetben, ma 2015. augusztus 3-án van-e „B-terv”, vészforgatókönyv, hogy megpróbáljuk megmenteni a közel másfél évszázados gyulai húsipart?
Tisztelt Polgármester úr! Javaslom, hogy egy rendkívüli testületi ülés keretében tekintsük át a kialakult súlyos helyzetet. Tegyük félre politikai ellentéteinket! Kérem, hogy sajátos politikai szempontrendszere és nézetei alapján, egyben a valóságnak nem megfelelően, ne állítson be engem újfent a gyulai érdekek ellendrukkerének. Ez a város éppúgy az enyém, az öné és minden minden itt élő emberé. Épp annyi felelősséget érzek iránta, mint Ön.
Az Önnek most elküldött levelet eljuttatom több szerkesztőséghez. Azért, mert közügyről és egy lehetségesen közösen megoldandó problémáról van szó. Hosszú évek óta nincs rá példa, hogy összefogjanak és együttműködjenek olyan pártok, amelyek a politikai palettán versengenek egymással. Pedig itt lenne az ideje, hogy közösen tekintsük át a gyulai húsipar körül kialakult problémát, s keressük meg a lehetséges megoldásokat. Ameddig nem késő.
Ebben a szellemben fordultam Önhöz, Gyula város polgármesteréhez. Várom válaszát.
Üdvözlettel: Bod Tamás, az Együtt – a Korszakváltók Pártja gyulai választókerületi elnöke, önkormányzati képviselő (Együtt-MSZP)
Gyula, 2015. augusztus 3.