A hvg.hu előzőleg arról számolt be: a Kehi feljelentést tett az ATEV Fehérjefeldolgozó Zrt. romániai terjeszkedése miatt. Az Országos Rendőr-főkapitányság kommunikációs szolgálata az MTI megkeresésére tudatta: a Kehi július 22-én tett feljelentést, a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda hétfőn a hűtlen kezelés gyanújának megállapítására vagy annak kizárására feljelentéskiegészítést rendelt el, amelynek időtartama 15 nap, hosszabbítás esetén 30 nap.
A Kehi azt közölte: jelenleg is vizsgálják az ATEV Zrt. és a többségi befolyása alatt álló gazdasági társaságok gazdálkodását. Azt írták, az ellenőrzés során a hivatal megállapította, hogy az állami tulajdonban álló ATEV Zrt. 2011-ben 5 millió euróért, azaz akkori árfolyamon körülbelül 1,6 milliárd forintért megvásárolta a romániai székhelyű Phoenix-Farm S.A. 100 százalékos tulajdonrészét két ciprusi székhelyű cégtől.
A Kehi közlése szerint az ügylet eredményeként az ATEV Zrt. többségi befolyást szerzett a Phoenix-Farm S.A. 76,07 százalékos tulajdonában álló, Romániában állati melléktermékek begyűjtésével és feldolgozásával foglalkozó Protan S.A. felett. A Phoenix-Farm S.A. tevékenysége ebben az időszakban abban merült ki, hogy ellátta a 76,07 százalékos tulajdonában álló, szintén romániai székhelyű Protan S.A. vagyonkezelését.
A Phoenix-Farm S.A. akkoriban a Protan S.A. részesedésén kívül más vagyonelemmel nem rendelkezett - olvasható a Kehi tájékoztatójában. Kitértek arra, hogy a Protan S.A. ebben az időszakban csődeljárás alatt állt, és a vásárlási ár több mint 600 millió forinttal meghaladta a részesedés könyv szerinti értékét. "Minderről a hivatal rendelkezésére álló adatok alapján az ATEV Zrt. vezetése is tudott" - szögezte le a hivatal. Hozzátették: az ügyletet az ATEV Zrt. korábbi vezetése akkoriban azzal indokolta, hogy arra az ATEV Zrt. alapanyag-szükségletének kielégítése érdekében volt szükség, amit a belföldi beszerzési lehetőségek már nem fedeztek megfelelően.
Ennek azonban ellentmond, hogy az ATEV Zrt. már ezt megelőzően olyan szerződést kötött a többségében magántulajdonban álló SZATEV Zrt.-vel, amely szerint a Romániából érkező alapanyagból havi 400 tonnát átad neki - jegyezte meg a Kehi. A tájékoztatás szerint a Kehi megállapította azt is, hogy a Phoenix-Farm S.A. üzletrészének megvásárlását követően az ATEV Zrt. az üzletrész 1 százalékát kétszázezer forintos vételáron saját vezérigazgatójának értékesítette, miközben annak értéke - a cég 100 százalékos üzletrészéért néhány hónappal korábban fizetett vételár alapján - 16 millió forint lett volna. Az ügylet során az ATEV Zrt. és a vevő képviseletében egyaránt a társaság korábbi vezérigazgatója járt el - jegyezte meg a Kehi.
Lásd még: Viharfelhők a gyulai húsipar felett - Levelet kapott a Népszava