Japán;Angela Merkel;WikiLeaks portál;James Clapper;

2015-08-04 07:36:00

Tokió magyarázatot kért az NSA-ügy miatt

Magyarázatot kért hétfőn a japán kormány Washingtontól a WikiLeaks által múlt pénteken kiszivárogtatott állítólagos amerikai lehallgatás ügyben. A portál, dokumentumokkal alátámasztva azt állította, hogy az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség, az NSA Japánt is megfigyelés alatt tartotta. (Korábban azt hozták nyilvánosságra, hogy ugyanezt tették Németországban és Franciaországban is, még Angela Merkel német kancellár mobiltelefonját is lehallgatták.)

 A WikiLeaks nyilvánosságra hozta az NSA által megfigyelt japán telefonszámok egy részét, valamint több, az ügynökség által készített szigorúan bizalmas jelentést is. Ez alapján derült ki, hogy a lehallgatási célpontok közt szerepelnek a legnagyobb japán cégek, olyan óriások is, mint a Mitsubishi, japán politikusok és kormányzati intézmények egyaránt. Közöttük van a parlament központi telefonja például, több, a központi bankhoz és a pénzügyminisztériumhoz tartozó szám, a kabinetiroda és egy kormányzati forródrótot is.

"Azzal a határozott kéréssel fordulunk a Nemzetbiztonsági Ügynökség igazgatójához, James Clapperhez, hogy járjon utána a tényeknek" – jelentette be tegnap sajtótájékoztatón Szuga Josihide japán kormányszóvivő. Leszögezte: "Ha az állítólagos kémkedés igaznak bizonyul, Japán amerikai szövetségesként rendkívül sajnálatos dolognak tartja azt".

Julian Assange, a WikiLeaks alapítója a pénteki leleplezés után elmondta, a dokumentumokból az is kiderül, hogy Japán sokszor bizonytalan volt azzal kapcsolatban, hogy mennyit osszon meg terveiből Washingtonnal. Nem volt értelme titkolózni, a washingtoni fülek mindvégig ott voltak a vonalak harmadik végén, mondta cinikusan a londoni ecuadori nagykövetségen menedéket nyert, de onnan szabadulni nem tudó Assange.