egészségügy;János kórház;szuperkórház;

Csendben győzött a Szent János Kórház?

Egyre több fideszes prominens áll ki a Szent János Kórház megújítása mellett, tegnap épp a nemzetgazdasági miniszter írta alá a támogató ívet, bár továbbra sem dőlt el, hogy a kormány itt akarja-e megvalósítani az új fővárosi szuperkórházat. Legalább 30-35 milliárd forint kellene egy új központi tömbre és a mostani pavilonok korszerűsítésére.

A budapesti Szent János Kórház felújítására akkor is szükség van, ha nem ott alakítják ki az új budai kórházat. Ezt a nemzetgazdasági miniszter jelentette ki, amikor tegnap aláírta azt a támogató ívet, amellyel lokálpatrióta civilek szeretnék elérni, hogy az intézmény területén vagy annak közvetlen közelében épüljön fel a kormány által tervezett új fővárosi központi kórház. Varga Mihály, mint helyi fideszes országgyűlési képviselő csatlakozott az akcióhoz és vele együtt írt alá Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára is. Korábban a körzet két fideszes polgármestere, Láng Zsolt és Pokorni Zoltán is megtette ezt, az egészségpolitikai helyettes államtitkár pedig egy rádióműsorban szólt a felújítás fontosságáról.

Az új budapesti kórház helyszínéről azóta tart a vita, hogy a tervet Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője február elején bejelentette. A beruházásért sorra jelentkeztek be kormánypárti kerületi polgármesterek, köztük Bús Balázs óbudai és Wintermantel Zsolt Fidesz-KDNP-s újpesti polgármester is. Tarlós István főpolgármester ugyanakkor más kerületi vezetőkkel megtámogatva először határozottan kiállt az évekkel ezelőtt bezárt országos pszichiátriai intézet (közismert nevén a Lipót - a szerk.) felújítása és kibővítése mellett, de az oda vezető keskeny és rossz utak miatt kialakult egységes szakmai tiltakozás hatására végül visszavonulót fújt.

Az ellenzék eközben azzal egyetért, hogy szüksége van a fővárosnak egy új kórházra, ahogy abban is egységesek, hogy ez ne Lipótmezőn épüljön fel, hanem egy megfelelő közlekedési csomópontban. De hogy a János legyen-e, a Sportkórház befejezetlen beruházása a BAH csomópontnál, netán a Szent Imre Kórház Kelenföldön, ebben nincs egységes vélemény. A civil mozgalmat elindító Szilágyi Zsolt az MTI-nek korábban azt mondta, várhatóan augusztus végéig gyűjtik az aláírásokat, az íveket pedig a kormánynak küldik majd el, ezzel segítve a döntéshozatalt az új központi kórház helyszínéről.

Előzetes folyosói becslések szerint legalább 30-35 milliárd forintba kerülhet a Szent János Kórház megújítása: egy új központi tömb megépítése, a körülötte található pavilonok teljes felújítása és összekötése a nagy épülettel, illetve ehhez kapcsolódva a műszer- és eszközpark korszerűsítése. Így összegezte a terveket a Népszava kérdésére a kórház orvosigazgatója. Nagy Péter emlékeztetett rá, hogy az ezredfordulón már születtek javaslatok az intézmény megújítására, ezeket tíz évvel később kicsit leporolták, de a részletes tervezésig nem jutottak el. Egy valamennyi területen a 21. század elvárásainak megfelelő ellátást nyújtó kórház kialakítása csak a János teljes megújításával képzelhető el, itt már nem elegendő a régi, többnyire műemlék épületek átfestegetése - érvelt az igazgató. Elképzeléseik szerint a mostani épületegyüttes középső területén néhány kisebb és műemléki szempontból kevéssé jelentős épület elbontásával akkora teret lehet nyerni, amely alkalmas egy nagy központi tömb megépítésére. Ebben helyet kaphatna a sebészet, a traumatológia, a sürgősségi és az intenzív részleg, de a szülészet és nőgyógyászat is - vagyis minden ellátási forma, amihez nagyobb műtétek kapcsolódhatnak. A krónikus belgyógyászat és a pszichiátria a hatalmas telek felső részébe költözhetne, de a többi szakterület kisebb épületeihez hasonlóan ezek is hidakkal kapcsolódnának az új központhoz. Az eddigi felmérések alapján a főbejárat közelében található részlegek és a kápolna műemléki épülete mindenképpen megmaradnának eredeti formájukban - hangsúlyozta.

Azt is elmondta, a tervezett központi tömb két oldalról is megközelíthető lenne mentővel, ami a sürgősségi ellátást tovább gyorsíthatná. Többször megerősítette, nem akarnak kompromisszumokat kötni és félmegoldásokban gondolkodni, mert a kórház megújítása akkor is elengedhetetlen, ha a szuperkórházat végül máshol építi meg a kormány. Számításaik szerint 2017 elején le lehetne tenni az új tömb alapkövét, az építkezés ideje alatt pedig vagy más kórházak vennék át átmenetileg az ellátást - de ezt próbálnák elkerülni -, vagy könnyűszerkezetes átmeneti épületeket húznának fel, ami ugyan drágítaná a beruházást, de megkönnyítené a folyamatos kezeléseket és gondozást.

Varga tegnap azt ígérte a kórház vezetőinek, hogy legkésőbb jövő tavaszra eldől az új fővárosi kórház sorsa. Az építkezés magyar költségvetési pénzből valósulhat meg, hisz az Unió egészségügyi beruházásai lezárultak, így fontos üzenet, hogy az államkassza legfőbb őre aláírásával letette a voksát az itteni építkezés mellett.

Gyorssegély a zárt osztálynak

40 millió forintot kap a Merényi Kórház a pszichiátriai osztály botrányos ápolási körülményeinek sürgős javítására. Ezt Zombor Gábor tegnap a helyszínen azzal együtt jelentette be, hogy az intézmény vezetőinek augusztus 8-ig kell letenniük az asztalra a felújítás és átszervezés terveit. Az egészségügyi államtitkár szerint létre kell hozni az idős, demens betegek külön részlegét, meg kell oldani a tető és a vizesblokkok felújítását, az ápoltak nemek szerinti külön elhelyezését, az akadálymentesítést és új használati tárgyakat is be kell szerezni. Az alapvető jogok biztosa júniusban készített jelentést az Egyesített Szent István és Szent László Kórház-Rendelőintézet Pszichiátriai és Addiktológiai Centrumában tapasztalt embertelen körülményekről, s az osztály bezárását javasolta. A kórház vezetői pénzhiányra hivatkoztak.