Görögország;Jean-Claude Juncker;Nemzetközi Valutaalap (IMF);Alekszisz Ciprasz;

- Előremenekül Ciprasz?

Tegnap is folytatódott az esés a görög tőzsdén. A bankrendszer helyzete egyre aggasztóbb, miután a pénzintézetek részvényindexe a hétfői, majd a keddi 30 százalékos csökkenés után tegnap további 25 százalékkal zuhant, ezzel nagyjából a 2007-es értékre esett vissza – írta a Reuters. Az Alpha és a Pireus Bank esetében a zuhanás megállíthatatlannak tűnik. Mindkét bank indexe majdnem 30 százalékkal esett vissza. A National Bank of Greece viszonylag „jól” szerepelt a 11,8 százalékos visszaeséssel. Összességében a tőzsdeindex mintegy négy százalékos csökkenést mutatott.

Jean-Claude Juncker derűlátóan ítélte meg a hitelezők és a görög kormány közötti tárgyalásokat. Utalt arra, hogy Athén semmiképpen sem marad pénz nélkül. Ha ugyanis augusztus 20-ig nem születne megállapodás, akkor az ország számára ismét megnyitnák az európai pénzügyi és stabilitási mechanizmus pénzcsapját. (E napon kellene Görögországnak 3,2 milliárd eurót visszafizetnie az Európai Központi Banknak.)

Euklid Cakalotosz görög pénzügyminiszter közölte, egyik fél sem akarja, hogy e dátum utánig húzódjanak a megbeszélések. Szerinte minden a tervek szerint halad. Úgy vélte, ezért áthidaló finanszírozásra sem lesz szükség. Valószínűleg előrehozott választást rendeznek az országban - jelentette be tegnap a kormányszóvivő.

Előzőleg Panajotisz Lafazanisz, a kormánypárt, a Sziriza baloldali platformjának vezetője felszólította a párt illetékeseit arra, szabotálják a tárgyalásokat. Szakértők mindazonáltal kételkednek abban, hogy egy idő előtti voksolással meg lehetne akadályozni a Sziriza szétszakadását.

Megállapodás nélkül zárult az úgynevezett kontaktcsoport biztonsági alcsoportjának minszki egyeztetése tegnap. A fehérorosz fővárosban a februárban aláírt tűzszüneti megállapodásban rögzített feltételről tárgyaltak, a nehézfegyverzet kivonásáról a kelet-ukrajnai frontvonal mellett előírt 30 kilométeres ütközőzónából.