Orbán Viktor;Kazany;

Az orosz elnök és a magyar kormányfő Putyin nagy nemzetközi vihart kiváltó látogatásakor Budapesten, 2015 február végén FOTÓ: TÓ

- Kormányfői találkozó lesz Kazanyban

A szokásokkal ellentétben nem a következő vizes világbajnokság rendezője, Budapest főpolgármestere veszi át a hét végén az oroszországi Kazanyban a FINA zászlaját. Tarlós István helyett Orbán Viktor utazik, amit még kedden hivatalosan is megerősítettek. Tegnap aztán az is kiderült: magyar-orosz kormányfői találkozó is lesz Kazanyban.

Zaklatott éjszakája lehetett a Miniszterelnökségnek: tegnap délelőtt azt kérdeztük Havasi Bertalantól, tényleg elutazik-e a kormányfő Oroszországba, a kazanyi vizes világbajnokságra, és ha igen, ott milyen programokon vesz rész. A Miniszterelnökségi Sajtóiroda vezetőjének válasza - amit utánunk azonnal megosztott az MTI-vel is - annyi volt: "Orbán Viktor miniszterelnök a hét végén az oroszországi Kazanyba utazik, ahol a vizes világbajnokság utolsó napján átveszi a következő, 2017-es vb rendező országának járó FINA zászlót. A kormányfő Kazanyban ellátogat több versenyhelyszínre is, és megtekinti a sporteseményeket."

Azt azonban Havasi elfelejtette megemlíteni, vagy maga sem tudott róla, hogy más is szerepel a programban. Aztán tegnap reggelre kiderült: a vébé csak az apropó, magyar-orosz kormányfői találkozó lesz vasárnap. "Munkamegbeszélést folytat Dmitrij Medvegyev orosz és Orbán Viktor magyar kormányfő az oroszországi Kazanyban augusztus 9-én" - közölte Havasi egy nappal a lapunkkal folytatott levelezését követően. "A találkozóra Orbán Viktor oroszországi látogatása keretében kerül sor, amelynek során a magyar miniszterelnök részt vesz a kazanyi vizes világbajnokság hivatalos záró eseményein. A magyar és az orosz miniszterelnök találkozóján a két ország kapcsolatainak aktuális kérdéseit tekintik át" - magyarázta. A kormányfő utazásának híre azért is meglepő volt, mert a vizes világbajnokságot nem országok, hanem városok rendezik, így Tarlós István utazása lett volna kézenfekvő, a főpolgármester viszont - az mno.hu értesülése szerint - egyáltalán nem utazik.

Székely Árpád volt moszkvai nagykövet szerint valóban Budapest a következő világbajnokság rendezője, azt pedig mindenki maga eldöntheti, kormányfői feladat-e a FINA staféta-zászlajának átvétele. Így szerinte az egész Orbán-Medvegyev találkozó nem lesz más, mint udvariassági megbeszélés, aminek nincs különösebb jelentősége. A volt nagykövet szerint csak két hónapja dőlt el, hogy Budapest kapja a következő világbajnokság rendezésének jogát, már csak ezért sem beszélhetünk jóelőre betervezett találkozóról. Az augusztus Oroszországban a szabadságolás szokásos hónapja, feltehetően Vlagyimir Putyin elnök is - aki a magyar kormányfő első számú tárgyaló partnere kellene, hogy legyen - szabadságát tölti. S bár Medvegyev is nyilván részletesen tájékozott a magyar-orosz ügyekben, az nem valószínű, hogy Putyin távollétében érdemi dolgokról - akár Paksról, akár másról - szó eshet. Rutinmegbeszélésről lehet szó - összegezte véleményét a volt moszkvai nagykövet.

Paks: súlyosan hiányos háttértanulmány
A Greenpeace felkérte a Baranya Megyei Kormányhivatalt, szólítsa fel az MVM Paks II. Zrt.-t a környezeti hatástanulmány vizsgálatainak újbóli lefolytatására és az észlelt hiányosságok pótlására. A közreadott dokuemntum ugyanis más időpontokra végezte el a számításokat, mint amit a beruházó MVM Paks II Zrt. állít a honlapján, illetve amit a bővítéssel megbízott kormánybiztos ismertetett előadásaiban.
Ez alapjaiban kérdőjelezi meg a hatástanulmányban található számítások és állítások megalapozottságát - közölte a környezetvédelmi szervezet.Hiányosak a radioaktív hulladékok és a kiégett üzemanyagok kezeléséről szóló, illetve az erőmű jövőben tervezett leszerelésére vonatkozó fejezetek is.
"A hatástanulmány nem mutat be konkrétumokat; nem derül ki, hol és hogyan kívánják majd kezelni a hulladékokat, hiányoznak a finanszírozás garanciái" - mondta Perger András. A Greenpeace klíma- és energiakampányosa azt is hozzátette: "egy ilyen fajsúlyú beruházás esetében elvárható lenne, hogy részletesen megtudhassuk, mi lesz az új blokkokban keletkező kis és közepes, illetve nagy aktivitású hulladékok, valamint a kiégett üzemanyagok sorsa."
A környezetvédelmi hatástanulmány nem tárgyalja a projekt gazdaságosságával és finanszírozásával összefüggő kérdéseket sem, és nem közöl lényegi adatokat a beruházásról, és annak alternatíváira vonatkozóan. A paksi beruházásról teljes titoktartás mellett még 2014 januárjában egyezett meg Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin Moszkvában. A szerződést titkosították, részleteiről nem tudni semmit.



Fagyálló folyadék és víz keveréke okozhatta azokat a rosszulléteket, amelyeket egy budaörsi telephelyen tapasztaltak kedd kora délután; a szennyeződés nem került be a város ivóvízhálózatába – tudatta Budapest Főváros Kormányhivatala és a Pest Megyei Kormányhivatal.