kártalanítás;Quaestor;Quaestor-károsultak;

FOTÓ: Tóth Gergő/Népszava

- A csőd bejelentése előtt már gyűjtötték a pénzt a Quaestornál

Újabb meglepő részletek tárulnak fel a Quaestor-botrányról, különösen a csőd bejelentésének napjaiban történtekről. Többek között lapunkat is megkereste egy Quaestor-befektető, aki állítja, dokumentumokkal rendelkezik arról, hogy a brókercég a március 10-i bedőlését megelőzően sem tudott a kötvény-visszaváltások során fizetni, de valakik kifizetésére pénzt gyűjtött – egy másik bankban.

Mint a neve elhallgatását kérő levélírónk beszámolt róla, március 5-én az másfél millió forint értékű kötvényt akart visszaváltani, amit a Quaestor már nem tudott teljesíteni, azaz készpénzt nem fizetett. A Quaestor irodájában akkor úgy nyilatkoztak, hogy "felsőbb utasításra" a teljes készpénz mennyiséget az Erste Bankba kell szállítaniuk. A pénzükre hiába váró kötvényesek igencsak meglepődtek, hogy március 9-én a Külügyminisztérium háttérintézménye kivette a maga 3,8 milliárd forintját. Úgy látják, megalapozott a gyanú, hogy az „egyszerű” kötvényeseknek ki nem fizetett készpénzt ők kapták meg.

A kártalanítás folyamatában sincs nagy szerencséje olvasónknak. Mivel a QFD150520 jelű kötvénysorozatból vásárolt, a felszámoló szerint ennek 75 százaléka fiktív, meg nem keletkeztetett kötvény és 25 csupán százaléka a KELER nyilvántartásában is fellelhető valós kötvény. Fizetni most fiktívnek minősített részarány után fizetnek. Ezért a levélírónk is beáll az elégedetlen Quaestor károsultak sorába, akik úgy vélik, a törvény alapján máig meg kellett volna kapniuk a teljes összeget. 

Összesen 76 millió forintra bírságolta a Magyar Nemzeti Bank  (MNB) az Uniqa Biztosító Zrt.-t a biztosító nyilvántartási, ellenőrzési és állománykezelési rendszereinek nem megfelelő működése, és az ebből eredő számos jogszabálysértő gyakorlat miatt - közölte a jegybank csütörtökön.