Kína;Erik Britton;Fathom Consulting;Német Gazdaságkutató Intézet;

Peking csal a GDP-vel?

Közgazdászok nem hisznek a kínai adatoknak. Úgy vélik, Peking megszépíti a GDP gyarapodására vonatkozó közléseit, s a valós emelkedés még csak meg sem közelíti a hét százalékot.

Számos gazdasági nehézség ellenére Peking gazdasági növekedése július közepén közzétett adatok szerint eléri a hét százalékot, ami felülmúlta az elemzők várakozásait. A három héttel ezelőtt az országos statisztikai hivatal által nyilvánosságra hozott dokumentum szerint az első negyedévhez képest a második negyedévben az emelkedés 1,7 százalék volt, ami magasabb a márciusban közzétett 1,4 százaléknál. Az ipari termelés 6,3 százalékkal, az állóeszköz beruházások 11,4 százalékkal nőttek éves összehasonlításban. Az ingatlan-beruházásoknál 4,6 százalékos bővülést állapítottak meg, a kiskereskedelmi eladásoknál pedig a plusz elérte a 10,4 százalékot.

A hét százalékos emelkedés azonban így is hatéves mélypontot jelent, de figyelembe véve a sanghaji tőzsdén tapasztalt óriási visszaeséseket, még ez is figyelemreméltó eredmény. A közzétett eredményekből elemzők azt állapították meg, hogy a kormány gazdaságélénkítő intézkedései megtették a remélt hatásukat, s ezeknek köszönhetően a gazdaság túl van a nehezén, a hét százalékos emelkedést pedig az egész évben teljesíteni tudják.

Igen ám, de mennyire megbízhatóak a kínai illetékesek által közölt adatok? Látott már olyat a világ, a görögöknek köszönhetően nemrégiben Európában is, hogy a hivatalos szervek egyszerűen meghamisították az adatokat. Egyre több a kételkedő hang a kínai gazdasági adatokat illetően. A tamáskodók már azt is furcsállják, hogy a kínai kormányzat feltűnően hamar, minden más államot megelőzve teszi közzé a negyedéves adatokat. Peking gyakran már két héttel a negyedév lejárta után publikálja adatait, miközben ez Hongkong esetében például hat hetet vesz igénybe.

Lényegében sosem fordul elő, hogy utólag korrigáltak volna adatokat, amit egyes elemzők szintén igen különösnek találnak. Több közgazdász úgy véli, megbízhatóbb számítási módszerekre lenne szükség ahhoz, hogy független szakértők reálisabb képet alakítsanak ki a kínai gazdaság valós állapotáról. Akadnak elemzők, akik nemhogy a hét százalékos növekedésről szóló állításokat nem hiszik el, még abban sem hisznek, hogy a GDP emelkedésének üteme ennek felét, a 3,5 százalékot is elérik.

Erik Britton, a független londoni elemzőház, a Fathom Consulting munkatársa abból indul ki, hogy az Egyesült Államoké után a világ második legnagyobb gazdasága idén mindössze 2,8 százalékkal gyarapszik, jövőre pedig már csak egy százalék lesz az emelkedés. Ez nemcsak a pekingi közlésektől áll távol, hanem a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szakértőinek megállapításától is. A Fathom egyebek mellett az energiafelhasználás, illetve a banki hitelezés mutatóit veszi alapul. Ennek alapján az általa mért adatok 2013 óta térnek el a hivatalos közlésektől.

Sushil Wadhwani, a brit jegybank egy volt magas rangú képviselője úgy becsüli, hogy a kínai gazdasági növekedés meglátása szerint 1,5 és 5 százalék között mozoghat. Pontos becslést azonban nem lehet megállapítani. Azt azonban bizonyosnak tartja, hogy a hivatalos adatoknak nem lehet hinni. Más elemzők arra utalnak, hogy az import is csökken, amit nem kizárólag a csökkenő olajár magyaráz. Mindenesetre ez sem jelentős GDP-emelkedésre utal. Amiként az ipari termelés, és a fogyasztás csökkenése, valamint a tőzsdepánik sem. Sőt az export is csökkent, a vártnál nagyobb, 8,3 százalékos mértékben – közölte hétvégén a vámhivatal.

A kínai statisztikai hivatal ezzel szemben azt állítja, hogy az adatok megbízhatóak. Ugyanakkor az elemzők nem értik a kínai számítási módszereket. Christian Dreger, a Német Gazdaságkutató Intézet (DIW) munkatársa arra utal, hogy az adatokban következetlenség fedezhető fel.