Bioritmus;hulladék;járvány;pestis;Országos Tisztifőorvosi Hivatal;baktériumfertőzés;Yosemite Nemzeti Park;

- Ismét veszélyt jelent a pestis?

Bár korábban sikerült megfékezni a világ talán legpusztítóbb járványát, a pestist, most mégis úgy tűnik, a betegség nem tűnt el nyomtalanul. A kórt egy baktériumfertőzés okozza, amit főként a rágcsálók és az azokon élősködő bolhák terjesztenek. Az élősködők közreműködésével a betegség emberekre is átragadhat, aminek következményei akár horrorisztikusak lehetnek.

Ahogyan arról korábban beszámoltunk a napokban egy amerikai fiú fertőződött meg a betegséggel táborozás közben a Yosemite Nemzeti Parkban. Az illetékes egészségügyi hatóságok akkor arról tájékoztattak, a betegség felbukkanása nem jelent újdonságot, hiszen történt már hasonló eset idén az USA nyugati részén. S az elmúlt időszakban még halálos áldozatot is szedett.

Fontos kiemelni - ahogyan azt a webbeteg írja - a pestisre létezik gyógymód, amivel a betegek élete megmenthető. Ehhez csupán az kell, hogy a fertőzöttek időben hozzájussanak a megfelelő antibiotikumhoz. A betegség megjelenése megelőzhető, a kellő fertőtlenítés és rágcsálóirtás ugyanis jelentős mértékben segíthet egy esetleges járvány megelőzésében. A pestist előidéző baktérium elterjedésének a zsúfolt, koszos, patkányokkal teli környék kedvez leginkább.

A legutóbbi járványhullám több mint tíz éve 2003-ban volt, ekkor több mint 2100 emberi megbetegedést regisztráltak, amelyből 180 halállal végződött. A halálozás túlnyomó többsége Afrikában, a világ legszegényebb kontinensén történt. Fertőzést ugyanakkor a fejlettebb területekről is jelentettek, leggyakrabban Kínában, Indiában, Vietnamban és Mongóliában fordult elő pestis.

Megkerestük az ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatalának sajtó osztályát, azt szerettük volna megtudni, hogy hazánkra jelenthet-e veszélyt a baktérium újbóli megjelenése, de lapzártánkig nem kaptunk választ.

Csúnyának csúnyák, kellemetlenséget okozhatnak, de semmilyen egészségügyi veszélyt nem jelentenek azok a víz felszínén lebegő algagyepdarabok, amelyeket az utóbbi napokban láthattak a Balatonon strandolók a tó több pontján - hangsúlyozza a Magyar Tudományos Akadémia hétfői közleménye