Fehér Ház;Ferguson;tiltakozó megmozdulások;Michael Brown;faji ellentétek;

2015-08-12 07:34:00

Ferguson egy év után is megosztott

Rendkívüli állapotot hirdettek a Missouri állambeli Fergusonban azt követően, hogy újabb zavargások robbantak ki a fekete tizenéves, Michael Brown halálának első évfordulóján. A békés felvonulásokat lövöldözések zavarták meg, a rendőrség és a jórészt fekete lakosság között éppolyan feszült a helyzet, mint egy évvel korábban. Brown lelövése nyomán az Egyesült Államok számos városában tiltakozó megmozdulások kezdődtek, reflektorfénybe kerültek a faji ellentétek, az előítéletes rendőri intézkedések, túlzott erőszak alkalmazása az afrikai-amerikai fiatal férfiak ellen.

Fergusonban hétfőn éjszaka folytatódtak a hétvégén kezdődött megmozdulások, a rendőrök könnygázt, borssprayt vetettek be a tömeg szétoszlatására, a tüntetők kövekkel, lefagyasztott üdítőspalackokkal dobálták meg a rendőröket. A St. Louis Post-Register helyi lap tudósítása szerint mintegy 150 tüntető gyűlt össze, 75 rendőr állt velük szemében, más lapok többszáz tüntetőről írtak. Korábban a tiltakozók egy főutat bénítottak meg, leültek keresztben az autópályán. Rendőröket és katonákat rendeltek ki a blokád elhárítására, több mint 60 embert őrizetbe vettek. A helyi hatóságok ezúttal nem késlekedtek, már másnap elrendelték a rendkívüli állapotot.

Nagyon bizakodtak pedig, hogy incidensek nélkül zajlik Michael Brown halálának első évfordulóján a megemlékezés. A fekete fiú szülei békés demonstrációra szólítottak fel mindenkit. Egyelőre vizsgálják, hogy miért szabadultak el ismét az indulatok, kik provokálták ki az összetűzéseket. Két incidens is történt hétfőre virradóra, egy 17 és egy 19 éves fekete fiút egy autóból lőtt meg egy maszkot viselő férfi, sérüléseik nem voltak életveszélyesek.

Továbbra is súlyos az állapota annak a 18 éves fiúnak, aki állítólag egy tavaly ellopott 9 milliméteres Sig Sauer pisztollyal lőtt rá négy rendőrre. A nyomozók nem rendőrautóban ültek, viszonozták a tüzet. Tyrone Harrisról apja elmondta, fia jó barátságban volt a tavaly megölt Michael Brownnal. Vele ellentétben, Harris már korábban összeütközésbe került a törvénnyel, többrendbeli vádat emeltek ellene, s 250 ezer dollár készpénz ellenében helyeznék szabadlábra.

Fergusonban nincs nyugalom, pedig látszólag egy csomó intézkedés történt, hogy orvosolják a nyilvánosságra került ellentéteket. St. Louis elővárosának lakossága 67 százalékban fekete, az 53 fős helyi rendőrségnél ugyanakkor mindössze három fekete rendőrtiszt szolgált. Az amerikai igazságügyi minisztérium idén márciusban közzétett, 102 oldalas jelentése rávilágított a problémákra. Felmentették ugyan a fehér rendőrt, aki több lövéssel megölte a fegyvertelen afrikai-amerikai fiút, Michael Brownt, megállapították viszont, hogy a fergusoni rendőrség és a helyi bíróságok rendszeresen megsértik az etnikai kisebbségek emberi jogait.

Más bánásmódban részesülnek a gazdagok és másban a legszegényebbek. Megállapították azt is, hogy a város fő jövedelmét a közlekedési bírságokból szedi be, s feltűnően nagyobb arányban állítanak meg, igazoltatnak, szondáztatnak fekete autóvezetőket, mint fehéreket. Kimutatták, hogy 88 százalékban afrikai-amerikaiak ellen vet be a fergusoni rendőrség erőszakot.

A jelentés nyomán távozott a fergusoni városvezetésből a gazdasági igazgató (ez egy politikamentes, nem választott poszt), kölcsönös megegyezéssel leköszönt a helyi rendőrfőnök és a város vezető bírája is, helyükre ideiglenes jelleggel afrikai-amerikaiakat neveztek ki. A fergusoni rendőrség vezetését egy arizonai fekete rendőrtiszt, André Anderson vállalta, de csak fél évre. A fergusoni városi tanács tagjai jelenleg már 50 százalékban afrikai-amerikaiak. Az igazságügyi tárca által javasolt intézkedésekkel ugyanakkor a városvezetésből sokan nem értenek egyet Fergusonban, épp a Michael Brown évforduló előtt jelezték Washingtonnak, hogy időt kérnek, s hamarosan ellenajánlattal állnak elő.

A helyi vezetés álláspontja szerint minden bajnak az a gyökere, hogy kevés a pénz, messze nem elegendő a reformok megvalósításához. A helyi lap, a St. Louis Post-Dispatch szerint a város költségvetését egyébként is megrengette a tiltakozások éve. A következő pénzügyi évre elfogadott, 13,3 millió dolláros költségvetés 3,2 millió dolláros deficittel számol. A leváltott tisztviselők végkielégítésének kifizetése önmagában csődbe taszítja Fergusont.

Barack Obama tavaly év végén 263 millió dollárt kért a kongresszustól a fergusoni polgárjogi feszültség enyhítésére. A Fehér Házban külön tanácskozáson tekintették át a helyzetet, s a rendőrök és a lakosság közötti bizalmatlanság enyhítése céljából egyebek mellett azt szorgalmazták, hogy a rendőröket szereljék fel személyi kamerával, s a bűnüldöző szervek kapjanak polgárjogi kiképzést. St. Louisban már számos rendőr visel ilyen testkamerát, s a New York-i rendőrségnél is elkezdték a kamerák tesztelését. Ha egy rendőr tudja, hogy minden mozdulatát felveszi a kamera, utólag nehéz félremagyarázni, hogy pontosan mi is történt.

Fergusonban a szemtanúk azt állították, Michael Brown feltette a kezét, s akkor érték a halálos lövések, az intézkedő rendőr viszont cáfolta ezt. Ha lett volna videófelvétel, hitelt érdemlően tisztázni lehetett volna a helyzetet. A fergusoni fekete közösségnek máig meggyőződése, hogy indokolatlan volt a fegyverhasználat Brown ellen, akinek nem volt bűnöző múltja, s tavaly ősztől egyetemre járt volna. Ám nem mindenki osztja ezt a nézetet, amit az is mutat, hogy a Missouri állambeli Columbiában Michael Brown halálának évfordulóját „Darren Wilson nappá” nyilvánították, s tüntetést szerveztek a fehér rendőr mellett.

Az első afrikai-amerikai elnök két hivatali ideje jó részében visszafogottan nyilatkozott az amerikai rasszizmus problémájáról. A Floridában megölt tizenéves, Trayvon Martin halálakor kivételt tett, azt mondta, a lelőtt fekete srác akár az ő fia is lehetett volna. Obama tavaly igazságügyi miniszterét, a fekete Eric Holdert küldte Fergusonba. Michael Brown halálának első évfordulóján az NPR közszolgálati rádiónak nyilatkozva azt mondta, mivel már csak alig másfél éve maradt a Fehér Házban, „sürgető szükségét érzi, hogy megtegyen mindent, amennyit csak lehetséges” a faji ellentétek enyhítéséért.

Obama második igazságügyi minisztere, Loretta Lynch a fergusoni feszültség kiéleződését kommentálva elítélte az erőszakot, a tüntetők és a rendőrtisztek részéről is. „Láthattuk az elmúlt hónapokban és években, hogy az erőszak árnyékot vet a békés tiltakozásra, s veszélybe sodorja az (afrikai-amerikai) közösséget és a rendőrséget egyaránt” – mondta. Lynch a bizalom, a kölcsönös tisztelet erősítésére szólította fel a helyi vezetőket és a rendfenntartó erőket.