Helyi idő szerint szerda délelőtt születhet döntés a papeete-i bíróságon arról, hogy Nyíri-Kovács Patrícia végül megkaphatja-e gyermeke, a hatéves Noah teljes felügyeleti jogát, és végre mindketten Tahitire költözhetnek-e, ahol az anya tisztességes megélhetést biztosító munkát kaphat, a gyerek pedig jó iskolába járhat. A francia-polinéz hatóságok már június 19-én engedélyezték, hogy anya és fia elhagyhassa Bora Borát, a gyereket pedig az anya felügyeletére bízták, ez azonban az apának, Soo Il Lee-nek nem tetszett, a döntés ellen fellebbezett. Néhány nappal később, június 26-án már vissza is vonták a határozatot, az indoklás szerint azért, mert az anya egy-két napos késéssel jelentette be tahiti-i lakcímüket.
Miután a felügyeletről szóló döntést visszavonták, minden maradt a régiben: a gyerek egy hetet az anyjánál Tahitin, egyet pedig az apjánál, Bora Borán tölt, az utazások költségét a Nyíri család szerint az anya állja, aki időközben kérelmet nyújtott be a bírósághoz, hogy tisztázzák a lakcímbejelentés körül kialakult félreértést és hajtsák végre a június 19-i ítéletet. A tárgyalásra július 22-én került sor, ám ismét eredménytelenül zárult, mert a férj nem volt megelégedve a kijelölt bírónővel, és azt kérelmezte, hogy az ügyben három bíró ítélkezzen.
Érdekes módon a bíróság azon nyomban teljesítette Soo Il Lee kérését, így július 28-án összeült egy három bíróból álló családjogi tanács. A tárgyalás azonban a helyzet tisztázása helyett Nyíri-Kovács Patrícia gyalázásába csapott át, úgy tudjuk, az apa 40 percen keresztül azt bizonygatta, hogy volt felesége miért alkalmatlan kisfiuk nevelésére. Soo Il Lee ellen egyébként Magyarországon is büntetőügy indult személyi szabadság megsértése, kiskorú veszélyeztetése és más bűncselekmények miatt, az első tárgyalásra október közepén kerülhet sor - feltéve, ha a férfi addig átveszi az idézést és megjelenik a bíróságon. Ha nem, akár nemzetközi elfogatóparancsot is kiadhatnak ellene.
*
A Bora Bora-ügyként elhíresült drámai családi történetet évek óta nyomon követi a magyar és a nemzetközi sajtó. Mint ismert, a magyar anyát és fiát a koreai származású, francia állampolgárságú férj tulajdonképpen fogva tartotta a szigeten. A férfi - akivel Nyíri Kovács Patrícia még 2008-ban kötött házasságot - feleségét gyakran testileg és lelkileg is bántalmazta, miután kisfiuk megszületett, sokszor a gyerek szeme láttára - a férj viszont mindezt tagadja. 2011-ben utaztak Bora Borára, nászútjuk színhelyére, a férfi azt ígérte, ott rendbe hozhatják megromlott kapcsolatukat. A fiatal feleség reménykedett, az utazás azonban csapda volt: a férj elvette neje és gyermeke útlevelét, válópert indított, hamis papírokkal pedig elérte, hogy a kis Noah számára a hatóságok kiutazási tilalmat rendeljenek el. Az anya később visszakapta útlevelét, ám fia nélkül nem hajlandó elhagyni Francia Polinéziát.
Elúszott az árvák milliója
Hiába ítélt meg a spanyol bíróság a Tenerifén megölt B. Emese gyermekeinek 95 millió forintos kártérítést, a gyilkos férjen nehéz lesz behajtani, a férfi ugyanis eladta a kártérítés részbeni fedezetéül szolgáló budapesti házát – írta a Bors. A családi tragédia még 2010 júliusában történt: L. Péter – aki egy tenerifei szállodában dolgozott bárzenészként – különös kegyetlenséggel végzett feleségével, a nő térdét egy tompa tárggyal eltörte, majd a védekezésre képtelen asszonyt halálra verte, a holttestet pedig egy elhagyatott helyen kövek alá rejtette. B. Emese halála után két gyerek maradt félárván: a nő korábbi kapcsolatából született, jelenleg 23 éves lány és a gyilkos férjjel közös gyermekük, egy 13 éves kisfi ú. A gyerekek a gyilkosság idején nagymamájuknál, Magyarországon tartózkodtak.
A gyilkosságra fény derült, a férfi t elfogták. A férfi t 19 év börtönre ítélte a bíróság, emellett 300 ezer eurós (mintegy 95 millió forint) kártérítés megfizetésére is kötelezte, amelyet a két gyereknek kell majd megkapnia. A Bors információi szerint azonban L. Péter a börtönben sem tétlenkedett, közvetítők segítségével eladta a kártérítés részbeni fedezetéül szolgáló budapesti ingatlanát. Az áldozat családját képviselő ügyvéd feljelentést tett az ügy miatt a Nemzeti Nyomozó Irodánál, a napilap információi szerint azonban a rendőrség nem indít nyomozást, álláspontjuk szerint nem történt bűncselekmény. Az ügyvéd panasszal élt a rendőrség határozata ellen, így már az ügyészség fog dönteni arról, kötelezze-e a nyomozó hatóságot az eljárás megindítására.