Az elemzés szerint egy esetleges referendum új megvilágításba helyezheti a szakszervezetek szerepét hazánkban, ugyanis "az Orbán-kormány munkavállalói képviseleti politikájának az volt eddig az alapja, hogy demokratikus legitimitás hiányában erre a képviseletre igazából a kormány jogosult" - írták.
Szerintük a "Férfi 40" nem csupán egy konkrét ügyről szól, hanem utat nyithat az eddigi jóléti politika kérdésének újratárgyalása felé. "Ez pedig lökést adhat az ellenzéki pártok számára, hogy ezen logika mentén szintén megfogalmazzák javaslataikat, vagy akár idejekorán választási ígéreteiket" - állapították meg.
Álláspontjuk szerint az idei ősz arról szól majd, rávehető-e arra a társadalom, hogy jóléti intézkedésekért megmozduljon: "ha igen, akkor az ellenzék számára nyílik új terep, amely új kezdeményezéseket is hozhat, és nem csak a Fidesz eddigi intézkedéseinek a kritizálását. Ha a Fidesznek sikerül elbizonytalanítania a társadalom tagjait, és nem lesz sikeres már az aláírásgyűjtés sem, akkor tovább szűkíti a pályát az ellenzéki pártok számára".
Gaskó István, a Liga Szakszervezetek elnöke korábban közölte: eddig 30-40 ezer aláírás gyűlt össze a népszavazási kezdeményezésre - ahhoz, hogy voksolni lehessen a kérdésről, 200 ezer szignó kell.