kártalanítás;Tuzson Bence;Quaestor;

2015-08-13 15:40:00

Tuzson a bankokat hibáztatja a Quaestor-botrányért

A Fidesz és a kormány mindent megtett, hogy a Quaestor-károsultak megkapják kártalanításukat, a bizonytalan helyzetet a bankok idézték elő azzal, hogy az Alkotmánybírósághoz fordultak – mondta a Fidesz frakció-szóvivője csütörtöki sajtótájékoztatóján.

Tuzson Bence arra a felvetésre, hogy van-e a törvényalkotónak felelőssége a kialakult helyzetben, azt mondta: ők mindent megtettek annak érdekében, hogy az emberek megkapják a kártalanításukat, a bizonytalan helyzetet a bankok idézték elő azzal, hogy az Alkotmánybírósághoz fordultak. Mivel a bankoknak, a bankrendszernek és a brókercégeknek általánosságban felelősségük van ennek a helyzetnek a kialakulásában, - bár a jogukkal éltek - nem volt ildomos az Alkotmánybírósághoz fordulniuk – jelentette ki. 

A Fidesz és a kormány azt szeretné, ha az eredeti terveknek megfelelően lehetőleg mindenkit kártalanítsanak ebben az ügyben. Jó volna, ha az Alkotmánybíróság mielőbb döntene, és nem gördülne akadály a kifizetések törvényesen teljesülése elé – mondta a frakciószóvivő. 

A Quaestor-károsultak csoportja szerdán közleményben tiltakozott a kártalanítás eddigi menete és a hivatalos tájékoztatás miatt. Közleményükben azt írták, hogy a Befektető-védelmi Alap által működtetett QKKA (Quaestor Károsultak Kárrendezési Alapja) nem tartja be a törvényt. A kötvények kárrendezésére vonatkozó Quaestor-törvény jelenleg is hatályos, miután a törvény felfüggesztésére a magyar jogrendszerben kizárólag az Alkotmánybíróság jogosult, amely ezt a "mai napig nem tette meg, mert senki nem is kérte". Így a QKKA egy hatályos törvényt nem tart be - fogalmaztak. 

29 ezer károsult kapta meg a pénzét

A megkezdett kártalanítás során augusztus 10-ig közel 29 ezer Quaestor károsult ügyfélnek több mint 79 milliárd forint kártalanítási összeget adott át a Befektető-védelmi Alap (Beva) a kifizetéseket intéző OTP Banknak - közölte a Quaestor Károsultak Kárrendezési Alapja és a Beva.

Közölték: ezzel a Quaestor kötvényből eredő követeléssel rendelkező 32 ezer ügyfél 90 százaléka már felveheti a pénzét a bankfiókokban, míg a többiek esetében folyamatban van az adatok egyeztetése, az esetleges hiánypótlások beérkezése, és azok elbírálása. A Beva adatai szerint hétfőig összesen 22 ezer ügyfél több mint 61 milliárd forintot vett fel a bankfiókokban.

Korábban írtuk: A mintegy 7 ezer embert számláló Facebook-közösséget és a 32 ezer károsultat képviselő Quaestor-károsultak szervezete inkorrektnek nevezte a kártalanításról eddig megjelent tájékoztatást. Megfogalmazásuk szerint a "hivatalos szervek információi alapján a médiában közzétett közlemények téves értelmezése hamis színben tünteti fel a Quaestor-ügy egyes részleteit, ezzel jelentősen torzítva a valóságot".