Ahogyan arról már beszámoltunk a balesetben több mint 60 ember - köztük 12 tűzoltó - meghalt, 721-en megsérültek, közülük 25-nek válságos, 33 személynek súlyos az állapota. Az illetékesek továbbra sem közölték, összesen hány ember hollétéről nem tudnak. A robbanás következtében az anyagi kár jelentős, fontos autóipari logisztikai központok és egy Toyota gyár is megsemmisült. A logisztikai központban a Volkswagen 2748, a Renault mintegy 1500 autót veszített, a Jeep, a Jaguar/Land Rover és a Mercedes egyelőre még nem tud számokat mondani, de ők is több ezer járművet veszítettek. Sok környező vállalat telephelye megsérült, parkoló személyautók százai gyulladtak ki, épületek dőltek össze - több mint 3500-an vesztették el otthonukat.
A tragédia okáról egyelőre nem tudni semmit. Helyi internetes fórumok arra keresik a választ, miként fordulhatott elő tűzoltók tucatjainak halála, sérülése. A hozzászólók biztosak benne: a tűzoltóparancsnokok nem voltak kellően elővigyázatosak, nem mérték fel jól a terepet, a mentőkre leselkedő veszélyt. Ezzel pedig komoly szakmai hibát vétettek - írják.
A hatóságok - hivatalos iratok alapján - abban már biztosak: a Zsujhaj International logisztikai vállalat raktárépületét veszélyes és mérgező anyagok tárolására tervezték. És arra is fény derült, hogy a robbanás idején a raktárban főleg ammónium-nitrátot, kálium-nitrátot és kalcium-karbidot tartottak. Egyes sajtójelentések ugyanakkor 700 tonna mérgező nátrium-cianidról is említést tettek.
Ezek az információk viszont egyelőre bizonytalanok, a hivatalos források ugyanis a robbanás tényén kívül semmit sem erősítettek meg. Így pontosan még nem tudni, mi robbant fel, de árulkodó, hogy a Pekingiek SMS-ben olyan tájékoztatást kapnak a hivatalos szervektől, hogy mérgező vegyi anyagokat tartalmazó felhő érkezett a városba, ezért csak orvosi maszkkal az arcukon menjenek ki a szabadba.
Az is érdekes, hogy a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség pekingi katasztrófaelhárítási központja szakértőket, a kínai hadsereg pedig 214 nukleáris és vegyi elhárító szakembert küldött a helyszínre, hogy felmérjék és elemezzék a vegyi anyagok égésének következményeit, a levegő állapotát és az abba bekerülő gázok esetleges mérgező hatását.
Konkrét információ tehát szinte alig lát napvilágot, a helyzetfelmérés és mentés továbbra is nagy erőkkel zajlik. Pénteken a romok között egy túlélőt is találtak. A Zhou Tit, a 19 éves tűzoltót kórházba szállították, állapota stabil. A mentésben számos szervezet segédkezik, a helyőrség összesen 130 embert küldött a területre - a drónok és a helikopterek által végzendő kutatás, valamint a légi oltás biztosítására -, tíz pekingi kórházból pedig több tucat klinikai és pszichológiai szakorvos érkezett a tragédia helyszínére. A koordinációs intézmény pedig több vért, eszközöket és gyógyszereket, illetve ezek gyors biztosítását kérte.