Japán;II. világháborús;

Nézik, hallgatják a kormányfő beszédét Fotó: Chris McGrath/Getty Images Hírek

- Japán rossz utat választott

Abe Sinzo japán kormányfő mélységes szomorúságát fejezte ki és együttérzését nyilvánította a második világháború Japánban és külföldön elesett áldozataival. Abe a japán fegyverletétel 70. évfordulójának alkalmából mondott beszédében elismerte országa történelmi felelősségét, kiemelte, hogy Japán rossz utat választott, s vereséget szenvedett.

A japán kormányfő fejet hajtott, fenntartotta elődei bocsánatkérését, de ő maga nem követte meg kifejezetten a szomszédállamokat. Mint hangsúlyozta, a japán lakosság 80 százaléka már a második világháború után született, de úgy vélte, nem lehet elvárni, hogy minden generáció - azok is, amelyeknek már semmi közük a világháborúban történtekhez - újra és újra bocsánatot kérjen.

"Japánra nagy nyomorúság köszöntött a második világháború végén, de az egymást követő generációk túlélték a megpróbáltatásokat. Nagy a felelősségünk abban, hogy a történelmi leckét, amit megtanultunk, továbbadjuk a jövő nemzedékeinek" - mondta a többi között a japán miniszterelnök. Abe elődei közül 1995-ben Murajama Tomiicsi kormányfő bocsánatot kért a japán gyarmatosító múltért, agresszióért, majd tíz évvel később Koizumi Dzsunicsiro megismételte szavait. "Japán mindörökre hátat fordított a gyarmatosító uralomnak, s tiszteletben tartja más népek önrendelkezési jogát világszerte", szögezte le beszédében Abe, rámutatva, Japán nem ismételheti meg a múlt hibáit, nem fogja erővel vagy fenyegetéssel megoldani nemzetközi vitáit.

Kínában és Dél-Koreában alaposan elemezni fogják a japán miniszterelnök beszédét, a Hszinhua kínai hírügynökség első értékelése szerint Abe "visszafogott bocsánatkérése" nem csökkenti jelentősen a bizalmi deficitet. A dél-koreai Jonhap hírügynökség szerint Abe "mély szomorúságát" fejezte ki, de adós maradt a bocsánatkéréssel. Tokió nemrégiben tette közzé új nemzetbiztonsági stratégiáját, s az Abe-kormány, a második világháború után elfogadott japán békealkotmányt átértelmezve célul tűzte ki, hogy Japán nagyobb szerepet vállaljon a nemzetközi színtéren.

Kolozsvár magyarságának legnagyobb ünnepe kezdődik ma az erdélyi fővárosban. A Kolozsvári Magyar Napokat hatodik alkalommal szervezik meg zavartalanul a Szamos parti településen, ahol alig egy évtizede még Gheorghe Funar ámokfutásának köszönhetően még a szemetes kukák is piros-sárga-kékben virítottak. A magyarellenességéről elhíresült volt polgármester politikai karrierje csúfos véget ért, a napokban pedig magyargyalázásért büntette meg a Diszkriminációellenes Tanács.