A 81 éves uralkodó, Akihito, akinek apja, Hirohito császár jelentette be egykor a kapitulációt, a korábban megszokottnál tovább ment, amikor lelkiismeretfurdalásáról beszélt. A császár elmondta, imádkozik, hogy a tragédia ne ismétlődhessen meg, békét és prosperitást kívánt a világnak és Japánnak. A megemlékezésen részt vett Abe Sinzo japán kormányfő is, aki előző nap "rendkívüli szomorúságát" fejezte ki és együttérzését nyilvánította az áldozatokkal.
Abe szombaton ajándékot küldött, de személyesen nem látogatott el a Jaszukuni szentélybe, ahol a háború áldozatai, köztük japán háborús bűnösök fekszenek. A szentélyt Kína és Dél-Korea a japán militarizmus szimbólumának tekinti. Pénteki beszéde nyomán javult a japán miniszterelnök népszerűsége. A korábbi 37.7 százalékról 43,2 százalékra nőtt támogatottsága, elutasítottsága valamelyest esett, de még így is 46,4 százalékon áll. A megkérdezettek több mint 44 százaléka pozitívan fogadta Abe pénteki beszédét.
Az évfordulón megemlékezést tartottak Hawaiin, Pearl Harbornál is, az Egyesült Államok az 1941-es japán támadás nyomán lépett be a második világháborúba. Londonban II. Erzsébet és David Cameron kormányfő jelenlétében emlékeztek meg a csendes-óceáni fegyverletételről a hét végén.