Emmi;bérkiegészítés;szociális szféra;

2015-08-17 09:54:00

Végre valóban pénzt kapnak a "szociális szféra" dolgozói?

Nem tartható fenn tovább az az állapot, hogy a főiskolai, egyetemi szakképesítéssel rendelkező szociális munkások annyit keressenek, mint egy szakács vagy karbantartó  - világosodott meg Czibere Károly, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára, aki az M1 reggeli műsorában jelentette be: a tavalyi bérpótlék után idén bérkiegészítést kapnak a szociális szférában dolgozók.

A szakmai szervezetekkel történt egyeztetés alapján a tavalyi bérpótlék szétosztásának elve az volt, hogy lehetőség szerint az egész szociális szféra részesüljön belőle. A mértéke 6- és 16 ezer forint között volt - hangzott el a műsorban. Idén a szakmai konzultáció nyomán arra jutottak, hogy elsősorban a magasabb végzettséget, illetve szakmai tapasztalatot igyekeznek elismerni. A napokban először folyósítandó bérkiegészítés mértéke 1500 és 68 000 forint közötti, a 93 ezer szociális dolgozóból 63 ezer kapja - közölte az államtitkár. Czibere Károly hozzátette: a bérkiegészítés szektorsemleges, azaz független attól, hogy állami, önkormányzati, egyházi vagy civil fenntartója van-e a szociális intézménynek. A következő lépés az új életpályamodell bevezetése lesz - ígérgetett végül az államtitkár.

Állj ki magadért!
Lapunk májusban számolt be a Facebook-on indult akcióról, aminek az volt a szlogenje, hogy Állj ki magadért! Az un. "szociális selfie" viharos gyorsasággal terjedt el a közösségi portálon. Az akció lényege az volt, hogy míg az érintett korábban gyakran szégyenkezett, ha szóba került a fizetése - hiszen az összeg azt jelezheti: te ennyit érsz a társadalomnak - mára változott a helyzet: szégyellje magát az (a kormány) aki/ami csak ennyire értékeli ezt a társadalmilag rendkívül fontos és hasznos munkakört.  Az Állj ki magadért! Facebook-csoport felhívása szerint évek óta tart a szociális ágazat harca a bérek emeléséért, a méltó megélhetési körülményekért, és eddig érdemi lépések nem történtek. 

A most bejelentett "bérkiegészítés" vajon érdemi lépésnek számít-e. Nos, az Együtt szerint semmiképp.

 Könyöradományok helyett érdemi bérrendezést!

- szólít fel közleményében a párt. Az Együtt Czibere Károly bejelentésére reagálva leszögezte: az ilyen év közbeni könyöradományok nem oldják meg azt a válságot, amelyet "a szociális szféra bérrendezésének szabotálásával és az egykulcsos adóval" okozott a Fidesz. A párt az egész magyar társadalom számára pedig többkulcsos adórendszert, igazságos adópolitikát követel a kormánytól.

Úgy tűnik, az érintettek sem elégedettek. 

A 90 ezer dolgozóból közel 60 ezren kaptak, és pont azoknak nem jutott belőle, akik a legkevesebbet viszik haza havonta, munkájuk nélkül a szolgáltatások bezárhatnának, az alapfeladatokat ellátók mintha nem is léteznének a kormány számára - olvasható a közösségi portálon  fentebb (keretben) említett csoport oldalán.

Nézzük a részleteket - írják - akiknek alapfokú végzettsége van, azoknak minimum 25 évet le kellet húzniuk ahhoz, hogy legalább bruttó 2.087,- Ft-al többet vigyenek haza. 49 év után pedig egészen 14 ezer forintig felkúszik ez az összeg, és valóban nem is értem, hogy miért nem hurráznak a dolgozók. A felsőfokú végzettségűek esetében a szakvizsga értékét anullálták, így gyakorlatilag, akik többet tanultak, kevesebbet kapnak.(...) Valóban akadhatnak olyanok, akiknek 68.722 Ft-tal lett több a fizetése, csak hogy ehhez legalább 49 évet kellett ledolgozniuk, mint közalkalmazott és egyetemi végzettséggel kell rendelkezniük. No, számoljuk ki gyorsan, hogy akkor hány évesek is lehetnek ezek a szakemberek? Ha munka mellett végezték az egyetemet, akkor 67 évesek ma ezek a dolgozók, amennyiben nappali tagozaton végzek, akkor viszont 72, és kérdéses, hogy egyáltalán dolgoznak-e még. Jó esetben szakértőként talán.

A "szociális szelfi" újraindul: 

Szociális gondozók, szociális munkások, nővérek, kisgyermeknevelők figyelem! A szociális szelfik és a „Becsapva és kisemmizve” tiltakozó menet hozott eredményt, de nem eleget. A béreink még így, a „kiegészítő pótlékkal” együtt is arcpirítóan alacsonyak!

Mutasd meg ismét, állj ki magadért!

Ahogy korábban, most is arra kérünk: Készíts magadról egy szelfit, vagy kérj meg valakit, hogy fényképezzen le. A szelfin tarts magad előtt egy lapot, amelyen jó nagy betűkkel/számokkal a következők szerepelnek: életkor/ szakmában töltött idő, munkakör, nettó fizetés a kiegészítő pótlék előtt és nettó fizetés a pótlék után. A szociális szelfikkel egyszer már felhívtuk a figyelmet a szociális ágazat dolgozóinak tűrhetetlen helyzetére. Most is ez a cél: hívjuk fel a figyelmet arra, hogy az ágazati bérek pótlékkal és anélkül is megalázóak, tisztességes béreket követelünk!