tübingeni egyetem;Nemzetközi Atlétikai Szövetség;Szergej Bubka;Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség;

Eltussolta az IAAF a doppingjelentést?

Kemény vádakkal illette tübingeni egyetem a Nemzetközi Atlétikai Szövetséget (IAAF). Állításuk szerint az IAAF megakadályozza azon jelentést, amely a 2011-es világbajnokság ügyeit tárta fel, s amely szerint a résztvevők egyharmada vétett a szabályok ellen. Az atlétikai szövetség közleményben tiltakozott a vádak ellen azt hangoztatván, hogy nem titkolta el a dokumentumot, s nem is rendelkezett olyan vétójoggal, amellyel megakadályozhatta volna a jelentés napvilágra kerülését.

Kemény ütközet alakult ki a tübingeni egyetem szakértői és az IAAF között. Előbbi illetékesei azzal vádolják a nemzetközi szövetséget, hogy az el akar titkolni egy dokumentumot, amely állítólag azt bizonyítja, hogy az élsportolók tömegesen élnek tiltott szerekkel. Az IAAF azt állítja, szó sincs erről, ugyanakkor kifejtette azt is, hogy komoly fenntartásai vannak a tübingeni tudósok állításait illetően, ezért egy másik kutatócsoportot bíz meg a tanulmány kiértékelésével.

A Tübingeni Egyetem kutatói a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) megbízásából végezték kutatásaikat. A szakértők több száz atlétát faggattak ki a 2011-es degui (Dél-Korea) atlétikai világbajnokságot követően. A megkérdezettek egyharmada ismerte el, hogy a tiltólistán szereplő szereket használtak. A kutatás szerint a verseny előtti 12 hónap alatt az 1800 atléta 29-34 százaléka vétett a doppingellenes szabályok ellen. Ez pedig a kutatók szerint azt bizonyítja, hogy az ismert sportolók körében is általánosan elterjedt a dopping.

Az újabb vádak a lehető legrosszabbkor kerültek napvilágra az IAAF szempontjából, hiszen szombaton Pekingben kezdődik meg az atlétikai világbajnokság. A leleplező dokumentum szerzői azt állították, hogy az IAAF akadályozta meg őket a tanulmány publikálásában, a nemzetközi szövetség ezzel szemben azt közölte, hogy továbbra is tárgyalásban állnak annak nyilvánosságra hozataláról. A Tübingeni Egyetem szakértől szerint az IAAF a kutatók szabadságát korlátozza. A tanulmány társszerzője, Rolf Ulrich pedig a német Der Spiegelnek egyenesen azt állította, azt is megtiltották neki, hogy említést tegyen a tanulmányról.

Az ügy meglehetősen bonyolult. Hivatalosan ugyanis a nemzetközi szövetségnek nincs köze a tanulmányhoz. Ugyanakkor a WADA állítása szerint az IAAF-nek vétójoga van, már ami a nyilvánosságra hozatalt illeti, ezt azonban a szövetség hivatalosan cáfolta. A jelentésből egyébként 2013-ban már szemezgetett a The New York Times, s a patinás amerikai lap már akkor azt állította, hogy a teljes jelentésbe az IAAF ellenállása miatt nem nyerhetett betekintést. Most azonban a Sunday Times és a német ARD megkapta a szöveget.

Az ARD szerint a botrány következtében több neves orosz atlétát, edzőt és orvost fenyeget hosszú vagy akár örökös eltiltás. Az érintettek között van a 800 méteren olimpiai bajnok Marija Szavinova és az olimpiai harmadik Jekatyerina Pojsztogova, rájuk állítólag négyéves eltiltás vár. A 800-asokat edző Vlagyimir Kazarint és az orosz szövetség főorvosát, Szergej Portugalovot akár örökre száműzhetik a sportágból – írta az MTI.

Az ARD és a The Sunday Times a hónap elején jelentette be, hogy több mint 5000 atléta 12 ezernél is több teszteredményét kapták meg és közülük több mint 800 versenyzőnek volt legalább egy abnormális értéket mutató eredménye. Ebben az időszakban kiemelt versenyen 146 érmet, köztük 55 aranyat nyertek olyanok, akik gyanúra okot adó mintát szolgáltattak. Neveket nem közöltek, ugyanakkor pénteken kiderült, hogy egyikük a török színekben olimpiai és világbajnoki ezüstérmes Elvan Abeylegesse. A török szövetség közölte: az etióp származású hosszútávfutó a 2007-es szabadtéri vb-n adott mintájával akadt fent.

Lord Sebastian Coe, az IAAF alelnöke, aki Szergej Bubka volt rúdugró rekorder ellen indul szerdán a szövetség elnöki tisztségéért, úgy fogalmazott, hogy a kiszivárogtatók hadat üzentek a teljes sportágnak. A WADA viszont szombaton azt közölte, hogy közelebbről is megvizsgálják az állításokat.

Bubka: többet kell tennünk!

Az IAAF elnökségére pályázó Szergej Bubka a dopping elleni küzdelmet tartja legfontosabb feladatának, amennyiben a szövetség élére választják. Hozzátette, akár ő nyer, akár Lord Sebastian Coe, ebben a tekintetben sokkal többet kell tenni. Az elnökválasztást igencsak beárnyékolták a doppingvádak, s ez nyilvánvalóan a szavazásra is rányomja majd a bélyegét. Az ukrán világsztár ugyanakkor megvédte a nemzetközi szövetség eddigi doppingellenes intézkedéseit. A Reutersnek adott interjújában utalt arra, hogy más szövetségekhez képest az IAAF eddig is sokat tett a doppingellenes küzdelem terén, elsőként vezette be a biológiai útleveleket. Míg Coe egy teljesen független doppingellenes ügynökséget hozna létre, Bubka a WADA-val működne együtt.