Pálvölgyi Miklós;öttusa Európa-bajnokság;Demeter Bence;

2015-08-18 07:58:00

Riói kvótákra törnek

Az európai, így a magyar öttusázók számára is a legfontosabb olimpiai kvótaszerző versenyt rendezik keddtől vasárnapig az angliai Bath-ban. A kontinensviadalon mindkét nemben nyolc versenyző juthat riói indulási joghoz a hagyományos küzdelemben.

A program

Kedd

Vegyes váltó

Szerda

Férfi- és női váltó

Csütörtök

Férfi selejtező

Péntek

Női selejtező

Szombat

Férfi döntő

Vasárnap

Női döntő

Fontos célokat tűztek ki a magyar csapat elé a ma kezdődő angliai öttusa-kontinensviadalon. Pálvölgyi Miklós szövetségi kapitány már a kvalifikációs időszak kezdetén, azaz a július eleji, berlini világbajnokság előtt megfogalmazta, hogy a férfiaknál négy, a nőknél pedig három kvótát akarnak begyűjteni, amiből idén legalább egyet-egyet szeretnének megszerezni. A szakvezető szerint háttérbiztonságot nyújt, hogy a kijelölt versenyeken túl a 2016. június 1-jével záruló ranglistáról is olimpiai részvételhez lehet majd jutni.

A kvótaszerzés azt jelenti, az adott versenyző nevezhetővé válik, részvétele ugyanakkor még nem biztos. Egy-egy nemzetből ugyanis nemenként csak két fő indítható, így ha többen jutnak kvótához, az adott szövetség határoz majd arról, ki vehet részt a játékokon. A magyarok számára nem sikerült jól a berlini vb, amelyen már szintén lehetett volna kvótákat begyűjteni, ezzel együtt az Eb-n többen is eséllyel pályáznak a kvalifikációt érő helyekre. A nőknél Kovács Sarolta és Földházi Zsófia, a férfiaknál Marosi Ádám, Kasza Róbert és Demeter Bence számíthat erre reális eséllyel. Még azzal együtt is, hogy mindkét nemben a szokásosnál is kiélezettebb versenyekre lehet számítani.

Az idei vk-sorozatban a tavaly szeptemberben térdműtéten átesett és áprilisban visszatért Földházi szerepelt a legeredményesebben azzal, hogy Rómában ezüst,

Kecskeméten pedig aranyérmes volt, majd a minszki vk-fináléban negyedikként végzett. Jutott érem Kaszának is, mégpedig ezüst Rómában, ahol Marosi éppen csak lecsúszott a dobogóról. A vk-ban még egy bronzot szereztek a magyarok, mégpedig a Harangozó Bence, Alekszejev Tamara páros jóvoltából a vegyes váltóban. A vb-n a magyaroknak egy dobogós helyezés jutott, egy bronz a női hagyományos versenyben a Kovács Sarolta, Földházi Zsófia, Alekszejev Tamara összeállítású csapat jóvoltából. Egyéniben ketten fértek be a legjobb tízbe: Kovács hatodik, Marosi tizedik lett.

Négy éve ugyancsak Angliában, közelebbről Gillinghamben rendeztek olimpiai kvalifikációs Eb-t. Azon a magyarok négy éremmel - három arannyal és egy ezüsttel -, valamint két megszerzett olimpiai kvótával nagyon sikeresen szerepeltek. A 2000-es években angol földön volt két világbajnokság is: 2001-ben Millfieldben, a mostani helyszíntől pár kilométerre három arannyal és egy ezüsttel zártak a magyarok, majd 2009-ben, Londonban két első és egy harmadik helyezéssel fejezték be szereplésüket.

Az összes eddigi Eb-t tekintve a magyarok 41 arany-, 24 ezüst- és 16 bronzérmet szereztek. A kontinensviadalok történetének első, 1987-es versenyén magyar siker született egyéniben Berlinben. Az akkori győztes, Demeter József két fia most indul az angliai Eb-n, Bath-ban.

Egyetemet alakítanak át

Az Eb-nek a Bathi Egyetem komplexuma ad otthont. Kara Luck, az Eb szervezőbizottságának igazgatója az esemény honlapján elmondta, nem volt egyszerű művelet a campust átalakítani, hogy minden igényt kielégítő versenyt rendezzenek, s komoly logisztikai szervezésre volt szükség. Különösen a lovaglásnak otthont adó pálya kialakítása okozott nehézségeket. Ideiglenes pályáról van szó, rögtön az Eb után lebontják az akadályokat.

Kara Luck ezzel kapcsolatban elmondta, hogy a szervezők számára nem ér véget az Eb a zárónappal, hiszen mindent vissza kell tenniük az eredeti helyére, nem maradhat semmi nyoma annak, hogy itt sporteseményt rendeztek. Az Eb helyszíne félig-meddig piacra is emlékeztet majd, mert számos terméket, akár szépségápolási cikkeket is lehet majd vásárolni.