Görögország;Angela Merkel;Sziriza.;Nemzetközi Valutaalap (IMF);Alekszisz Ciprasz;

2015-08-18 07:36:00

Berlini vita Athén miatt

Angela Merkel szerint hazája jó stratégiát követett, amikor kemény álláspontra helyezkedett Görögországgal szemben. A német kancellár úgy véli, ezt támasztja alá a görög kormány hozzáállásának megváltozása. Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy az intézkedéseket át kell ültetni a gyakorlatba.

Lassacskán kezd helyreállni a rend a görög pénzpiacokon. A tízéves lejáratú államkötvény kamata tegnap kilenc százalék alá ment, s további jelentős esés várható. Az athéni tőzsde 1,7 százalékos emelkedéssel kezdte a hetet, a bankok részvényei pedig mintegy öt százalékkal emelkedtek. A viszonylagos nyugalom hátterében az is állhat, hogy folyamatos tárgyalások zajlanak arról, milyen további könnyítéseket kaphat az ország. Várhatóan 60 évre növelik majd a hitel visszafizetésének idejét – értesült a német Handelsblatt.

A politikai béke azonban aligha tart soká. Panosz Szkurletisz energetikai miniszter kijelentette, hogy aligha kerülheti el az ország az előrehozott választást. A legutóbbi közlések szerint elképzelhető, hogy már szeptember végén, azaz alig több mint egy hónap múlva, vagy október elején kerül sor az idő előtti voksolásra. Erre azért lehet szükség, mert Alekszisz Ciprasz miniszterelnök így próbálja megszilárdítani hatalmát saját tömörülésén belül, miután a Szirizában sokan lázadtak a hitelmegállapodás ellen. Megkezdődött a mentőcsomag ratifikációs folyamata. Tegnap a litván kormány adta áldását a megegyezésre. Szerdán a holland és a német parlament döntése várható.

Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter arra figyelmeztetett, hogy Athénnak pontról pontra át kell ültetnie a gyakorlatba a megállapodásban foglaltakat. Angela Merkel a ZDF televízióban megvédte a Görögországgal szembeni kemény álláspontját. „Az sem segít, ha kedvesen elcseverészünk egymással, aztán két-három év múlva rosszabb lesz a helyzet, mind amilyen most” – emelte ki. Utalt arra, hogy megváltozott Athén hozzáállása, ami – mint közölte - Wolfgang Schäuble érdeme is. Szerinte Görögország belátta, csak akkor képes a saját lábára állni, ha reformokat visz véghez. Hozzátette, meg kell várni, hogy nem változik-e a munka intenzitása. Arra a kérdésre, nem tett-e rosszat Németország imázsának a kemény magatartás, elmondta, jelentős támogatást kaptak, egyebek mellett Írországtól és Portugáliától is.

Merkel védelmébe vette Volker Kaudert, a CDU frakcióvezetőjét, aki megfenyegette a párt elhajló tagjait: ha nem szavazzák meg a hitelmegállapodást, akkor fontos bizottsági posztokat veszthetnek el a parlamentben. Mint a kancellár fogalmazott, Kauder egyetlen képviselőtársát sem akarta nyomás alá helyezni. Arra a kérdésre, minden képviselő szabadon szavazhat-e, Merkel kifejtette: „Természetesen”. Meggyőződését fejezte ki, hogy a javaslat átmegy a Bundestagon. Úgy véli, hogy a Nemzetközi Valutaalap is szerepet vállal a mentőcsomagban.

A német kereszténydemokratáknál nagy felháborodást keltett Kauder. Christian von Stetten, a párt egyik képviselője korábban elmondta, nem hatják meg a frakcióvezető fenyegetései. Magától értetődőnek nevezte, hogy kitart elutasító álláspontja mellett. Körülbelül 60 kereszténydemokrata képviselő ellenzi a megállapodást Athénnal. Von Stetten egyébként a Bundestag költségvetési bizottságának tagja. A Stuttgarter Nachrichtennek azt is elmondta, hogy nem hagyja magát nyomás alá helyezni egy ilyen fontos kérdésben. Kaudert bírálta a szintén kereszténydemokrata képviselő, Andreas Mattfeldt is, aki előzőleg a harmadik mentőcsomag ellen voksolt a Bundestagban. Szerinte a frakcióvezető ezzel a kijelentésével „lábbal tiporja az alkotmány által biztosított véleménynyilvánítási szabadságot”.