kormány;Lázár János;migráció;kerítés;

2015-08-18 16:20:00

Több ezer rendőrt vezényelnek a déli határra

A kormány a titkosszolgálatok és az Európai Bizottság migrációs jelentéseit mérlegelve úgy ítélte meg, hogy a folyamatosan nő a Szerbián keresztül az Európai Unió területére özönlő bevándorlók száma, ezért - hogy az országot meg tudjuk védeni - technikai védelemre, személyi, rendőri védelemre és jogi védelemre is szükség van - jelentette be Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter a kormányülés szünetében.

Hende Csaba honvédelmi és Pintér Sándor belügyminiszter arról tájékoztatta a kormányt, hogy az ideiglenes határzár első szakasza megépül augusztus 31-ig, és "gőzerővel" építik a második, 3,5 méter magas biztonsági határzárat.

Miután az illegális határátlépők egyre agresszívebben lépnek fel, a határ védelmére élő erőt is alkalmaznak, azaz határvadász századokat állítanak föl, ami azt jelenti, hogy több ezer rendőrt vezényelnek a Csongrád és Bács-Kiskun megyei határszakaszra.

Harmadsorban jogi eszközökkel is vissza akarja szorítani a kormány a migrációt, ezért felkérik a Fidesz és a KDNP frakciót, hogy kezdeményezzék az Országgyűlés rendkívüli ülésének összehívását, illetve a Büntető törvénykönyv módosítását. Az illegális határátlépést, illetve a kerítés megrongálását 3-4 év szabadságvesztéssel rendelnék büntetni, az embercsempészetet pedig még ennél is súlyosabban szankcionálnák. Lázár János a tájékoztatón azt is megfogalmazta, hogy az embercsempészek nemcsak elhozzák a bevándorlókat a magyar-szerb határig, hanem ki is képezik őket az unió és Magyarország jogából, felkészítik őket arra, hogy visszaéljenek a menekültstátussal. Teljesen világos és bizonyított ma már, hogy "embercsempész-támadásnak van kitéve az ország".

A migrációval érintett tranzitországokba tervezett kampányról Lázár János elmondta, hogy azt a Nemzeti Kommunikációs Hivatal fogja szervezni a Miniszterelnökséggel együttműködve. Hozzátette: három napon belül részletes előterjesztést kell a miniszterelnök asztalára tennie arról, hogyan valósítják meg. Mint mondta, minden egyes példát mérlegelnek, de elsősorban a németet veszik figyelembe. 

Kerítés van, együttműködés nincs

Mint a Népszava korábban megírta: az Európai Unió nem nézi jó szemmel a kerítésépítést, de nem szól bele, mert a határok védelme nemzeti hatáskörbe tartozik. Az mindenesetre furcsállja, hogy Orbán Viktor elzárkózik a nemzetközi együttműködéstől.

Valamennyi tagállam közül egyedül Magyarország marad ki a migrációt csökkentő, közös uniós határvédelmi műveletekből. Különösen kínos hiányzásunk a Nyugat-Balkánra koncentráló fellépésből. Júniusban egy Luxemburgban tartott uniós találkozón a magyar külügyi államtitkár még arról beszélt: a migrációs válságot csak közös fellépéssel lehet megoldani - írja a Magyar Nemzet. Júliusban adott interjút a lapnak a schengeni határok védelmét ellátó uniós szervezet, a Frontex vezérigazgatója. Fabrice Leggeri akkor elmondta, a Frontex elemzései szerint a Magyarországot érintő, Nyugat-Balkánról érkező menekültáradat jelentős része Görögországban lép be az unióba, ezért a tagállamok közös erőfeszítéseit a mediterrán ország külső határaira kell összpontosítani. A Magyar Nemzet megkérdezte a Frontexet, hogy a magyar kormány miként, s milyen formában járul hozzá a hazánkat közvetve vagy közvetlenül is érintő közös uniós fellépésekhez? A szervezet válaszából kiderült, sem a Triton-, sem a Poszeidón-műveletben nem veszünk részt.

A szervezet, igazodva a migránsútvonalakhoz, két akciót vezet: a harmincnyolcmillió eurós költségvetésű Triton-művelet a Földközi-tenger középső részét célozza, vagyis az Afrikából az olasz partvidékre, illetve Máltára érkező menekülthullám csökkentésére törekszik. E mellett 2014-ben indult a Poszeidón-művelet, ami a Mediterráneum keleti térségére fókuszál. Ennek költségvetése tizennyolcmillió euró. A napilapnak adott nyilatkozatában a vezérigazgató hangsúlyozta: az uniós tagállamok növelik a Poszeidón-művelet támogatását, így csökkentve a Görögországon és a Nyugat-Balkánon keresztül Magyarországra nehezedő migrációs nyomást.

MSZP: Orbán elismerte, hogy a kerítés hatástalan
A határvadász századok felállításával a mai kormányülésen Orbán Viktor elismerte, hogy a 22 milliárd forintba kerülő vasfüggöny semmit sem ér. A drótkerítés csak egy nagyon drága politikai cirkusz kelléke, amellyel a kormány tehetetlenségét akarják leplezni, a számlát viszont a magyar emberekkel fizettetik meg - írja közleményében Tóth Bertalan, frakcióvezető-helyettes.
Az MSZP már hónapokkal ezelőtt törvényjavaslatot nyújtott be a határőrizet megerősítéséről és az embercsempészet szigorúbb büntetéséről. A helyzet azóta csak súlyosbodott. Az, hogy a Fidesz-KDNP most ugyanezekben a témákban rendkívüli parlamenti ülésnapot kezdeményez, nem mentesíti őket késlekedésük következményei alól.
PM: a kormányban nem maradt emberség
A Párbeszéd Magyarországért szerint a keddi, menekültekkel kapcsolatos bejelentések azt mutatják, hogy a kormányban "semmi emberség sem maradt" - erről a párt szakszóvivője beszélt Lázár János tájékoztatója után. Barabás Richárd úgy fogalmazott: a bejelentések pótcselekvések, és nem adnak választ azokra a kihívásokra, amelyekkel az országnak szembe kell nézni.
Szerinte a tervezett intézkedések szembe mennek olyan nemzetközi egyezményekkel, amelyeket Magyarország is aláírt, ezért "nagyon valószínű, hogy hamarosan Strasbourgban találhatjuk majd magunkat". Példaként hangsúlyozta, hogy a genfi egyezmény kimondja, a menekülteket nem lehet azért büntetni, mert jogtalanul tartózkodnak egy ország területén. Ha az országot megbüntetik a kormány lépései miatt, akkor azt a magyar adófizetők fogják kifizetni - emelte ki. Hangot adott annak a véleményének is, hogy ha Orbán Viktor miniszterelnök valóban az országra nehezedő nyomást szeretné enyhíteni, akkor egy közös európai fellépésért lobbizna.