Csehország;idegengyűlölet;aláírások;

- Csehek ezrei írják alá az idegengyűlölet elleni felhívást

A cseh tudományos életnek már több mint 2300 képviselője írta alá szerda délig a Tudósok a félelem és a közömbösség ellen elnevezésű petíciót, amelyet hétfőn hoztak nyilvánosságra Prágában. 

A petícióban a cseh tudósok nyugtalanságuknak adtak hangot afelett, hogy a társadalomban egyre növekszik az idegengyűlölet, ezért felszólították a politikusokat és a médiát, hogy felelősebben kezeljék a menekültek problémáját. A politikusoknak a reális helyzet, nem pedig a közvélemény gyorsan változó hangulata alapján kell eljárniuk. Elfogadhatatlan, hogy az idegen emberek szerencsétlenségét bárki is politikai "jó pontok" szerzésére használja ki - olvasható a dokumentumban.

Az újságírókat arra szólították fel a tudósok, hogy kerüljék a pánikkeltést, és csak ellenőrzött, igaz információkat közöljenek a migránsokról. A közvéleményt ugyanakkor arra kérik, hogy legyen óvatos, és ne hagyja magát manipulálni. "Határozottan elhatároljuk magunkat attól, ahogy bizonyos erők napjainkban etnikai és vallási türelmetlenséget szítanak Csehországban" - írják a szerzők.

Rámutatnak arra, hogy a társadalom radikalizálódása a félelem terjesztésén keresztül nagy veszélyeket rejt magában. Ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy nem céljuk a migráció által keletkezett valódi problémák lekicsinylése és elhallgatása.

"Ez a kezdeményezés csak tovább mélyíti az úgynevezett elitek és a cseh társadalom között meglévő árkot" - ezt már a cseh lnöki szóvivő közölte a petícióra reagálva, Prágai megfigyelők szerint összhangban főnöke, Zeman államfő véleményével. 

A tudósok petícióját időközben az akadémiai körökön kívül tevékenykedő számos személyiség is aláírta, például Miloslav Vlk, a cseh katolikus egyház korábbi feje, Tomás Halík Templeton-díjas katolikus pap, Fedor Gál szlovák szociológus, Ota Filip író, Jan Rychlík történész vagy Jan Sokol filozófus. A legutóbbi felmérések szerint a csehek túlnyomó többsége ellenzi a menekültek befogadását, a tudósok szerint ez leginkább a gerjesztett félelem következménye.

A kerítések Európája című írásában Hans-Peter Siebenhaar kiemelte, hogy a kerítés a magyar-szerb határon "a budapesti jobboldali populista kormány egyértelmű üzenete", amely azt jelenti, hogy "a magyarok országa bezárkózik".