merénylet;Bangkok;segítők;

- Több társa lehetett a bangkoki merénylőnek

Egymillió thai baht (28 ezer dollár) jutalmat tűztek ki annak, aki információkkal szolgál a hétfői bangkoki merénylet elkövetőjének személyéről. A hatóságok még nem találták meg a férfit, aki a biztonsági kamerák felvétele szerint a hátizsákját az Eravan hindu szentély látogatóközpontjában a pad alá helyezte, majd kisétált. A thai katonai junta szóvivője, Winthai Suvaree ezredes az előzetes vizsgálat eredményeit ismertetve azt mondta, „valószínűtlen”, hogy nemzetközi terrorcsoport követte volna el a merényletet.

A rendőrség ugyanakkor azt feltételezi, hogy legalább tíz tagú, "kiterjedt hálózat" szervezte meg a terrorakciót. A sárga pólót, szemüveget viselő, félhosszú hajú, feltételezett robbantó mellett gyanúba fogták a videófelvételen a közelében álló két férfit, ők azonban jelentkeztek a rendőrségen és tisztázták magukat. Egy kínai turistáról és idegenvezetőjéről volt szó, nem volt közük a merénylethez.

Jelentkezett egy taxis, aki a sárga pólós illetőben felismerte korábbi utasát, a fiatalember egész idő alatt mobiltelefonon beszélt valamilyen nyelven, a taxis csak abban volt biztos, hogy nem thaiul és nem angolul. A férfit a repülőtérre vitte, így elképzelhető, hogy már elhagyta Thaiföldet. Legalább huszan veszítették életüket, és 120-an megsebesültek a thaiföldi fővárosban hétfőn elkövetett robbantásos merényletben, amelynek célja a kormányzat szerint az lehetett, hogy csapást mérjenek az idegenforgalmi iparra. Az áldozatok között 11 külföldi volt.

Továbbra sem vállalta egyetlen szervezet sem a terrortámadás elkövetését. Az elkövetés módja sem a muszlim lázadók, de az előző kormányzatot támogató „vörösingesek” módszereire nem utal. A Reutersnek nyilatkozva a RAND Corporation szakértője, Angel Rabasa úgy vélte, a Dél-kelet-Ázsiában is terjeszkedésre készülő Iszlám Állam, vagy egy al-Kaidához kötődő dzsihadista csoport állhat a merénylet mögött. A rendőrség várhatóan az Interpolhoz fordul. A szentélyt szerdán újranyitották, tegnap eltemették a merénylet több áldozatát.

Japán sajtóértesülés szerint szeptember 3-án Pekingbe utazna Abe Sinzo. A japán miniszterelnök a tervek szerint kétoldalú tárgyalásokat folytatna Hszi Csin-ping kínai elnökkel, nem venne azonban részt a Japán elleni háborús győzelmet ünneplő 70. évfordulós pekingi ünnepségen és katonai parádén.