Lázár János;menekültek;aug 20;augusztus 20.;

2015-08-20 16:39:00

Lázár az ünnepen sem ereszti a menekülteket

Szent István nemcsak államalapító, hanem szövetségépítő is volt, hiszen azzal, hogy megalapítója lett az önálló Magyarországnak, egyúttal építője lett a keresztény Európának is – fogalmazott ünnepi beszédében a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön Hódmezővásárhelyen, a városi ünnepségen.

Lázár János hangsúlyozta: augusztus 20-ika erről a kettős kötelezettségről szól, különösen akkor, amikor Magyarország geopolitikai helyzete, vagyis a fekvéséből, elhelyezkedéséből következő szerepe ezer éve nem változott. A két világ - Nyugat és Kelet - határán Magyarország hol híd-, hol végvárszerepet töltött be, és ma a történelmi szerepe újra ahhoz hasonló, mint a Szent István-i időkben volt - tette hozzá a miniszter. Kifejtette: Magyarország ma is a keresztény Európa őrvidéke, végvára. 

Az a sok illegális bevándorló, aki délről és keletről az ország felé és azon keresztül Európa felé tart, nem ellenség, de teher - fogalmazott. A kérdés az - folytatta -, hogy elbírja-e az ország és Európa ezt a terhet. Erre Lázár János szerint két válasz van: a szép és az igaz. Azok, akiket nem nyomaszt az ország vezetésének terhe, azt mondják, jöjjenek, „majd a kormány és az ország gondoskodjon róluk, közben csökkentse az adókat, emelje a béreket, építsen utat, iskolát, kórházat”. Ők azonban nem a magyarok érdekeit tartják szem előtt - mondta.

 Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter az ünnepi szentmisén az államalapítás emléknapján a hódmezővásárhelyi Szent István-templomban 2015. augusztus 20-án. MTI Fotó: Rosta Tibor

Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter az ünnepi szentmisén az államalapítás emléknapján a hódmezővásárhelyi Szent István-templomban 2015. augusztus 20-án. MTI Fotó: Rosta Tibor

A miniszter úgy folytatta, a másik válasz szerint sem itt, sem Európában nincs erő cipelni ezt a váratlan többlet terhet. „Ha nem teszünk valamit, olyan mentőhajó leszünk, ami elsüllyed a rákapaszkodók terhe alatt és akkor mindenki vízbe fúl, az is, aki segítséget kért és az is, aki segíteni akart” - értékelt. A déli határok felé tartó több mint 60 milliónyi ember, bár nem lehet egy kalap alá venni őket, kockázatot jelent Magyarországra és Európa minden polgárára - mondta LázárJános. Kifejtette: van, aki nemzetbiztonsági kockázatot jelent, hiszen a papírok, azonosítási lehetőségek nélkül mozgó tömegben előre jelezhető, hogy politikai és vallási szélsőségesek is jönnek. Van, aki közbiztonsági kockázatot jelent, mert már nem tudja, vagy nem akarja tisztelni a magántulajdont és van, aki létbiztonsági kockázatot, hiszen a nyelvet sem beszélő, szakmával nem rendelkező szegények számát növeli.

A népvándorlás azonban csak tünet - hangoztatta Lázár János, aki a valódi problémának azt nevezte, hogy a távoli országokban megbomlott a rend, és anarchiába süllyedtek a társadalmak. Európa és Magyarország azonban egyaránt bele fog rokkanni, ha a tüneteket próbálja kezelni és érintetlenül maradnak a bajok valódi okai - foglalt állást Lázár János. Hozzátette: a tüneti kezelés emellett ártalmas is, hiszen azt a hamis üzenetet közvetítheti a távoli országokba, hogy ott nem kell dolgozni, ott nem kell, hogy rend legyen, elég, ha az emberek átköltöznek egy másik világba. „Nem önzésből, hanem a mindenki iránt érzett felelősségből kell megmondani az igazságot, azt, hogy Európában se hely, se pénz nincs a sokmillió ember befogadására” - hangsúlyozta a Miniszterelnökséget vezető miniszter.

Leszögezte: a népvándorlást meg kell állítani. Ha ott, ahonnan elindulnak nem lehet, akkor ott kell, ahol elérik Európa határát, a görög partoknál, az olasz partoknál vagy a magyar határon - jelentette ki a tárcavezető, aki szerint ezzel párhuzamosan szükség van azokra az intézkedésekre is, amelyek a már itt levő menekültek számára biztosítják az emberi élethez szükséges minimumot. Magyarország ebben erőn felül segíti az ide érkezett valódi menekülteket - nyomatékosította.

Lázár János kijelentette: az állami létnek feltétele az erős szövetségesi rendszer, melyet Szent István felismert. A szövetségesek kérhetnek védelmet a déli és keleti határokon, de cserébe adni is kell. „Magyarország készen áll arra, amit már sokszor megtett, hogy újra a keresztény Európa védőbástyája legyen, de ehhez a hátország, belső Európa támogatása is kell (...). Európa védősánca akkor tudja betölteni történelmi küldetését, ha nem hagyják magára” – mondta Lázár János, hozzátéve: augusztus 20-án ez is üzenet Európának és a világnak.