Eco.com;Görögország;új kormány;

Az athéniak közben élik a hétköznapokat Fotó: Milos Bicanski/Getty Images Hírek

- Új görög kormány alakul?

Felgyorsultak az események Görögországban azt követően, hogy Alekszisz Ciprasz kormányfő tegnap bejelentette lemondását. Az ellenzéki konzervatív Új Demokrácia párt kísérletet tesz a kormányalakításra. Közben máris szakad a Sziriza, a kormányzó párt keményvonalas balos képviselői máris bejelentették, hogy kilépnek és új pártot alakítanak.

Az ellenzéki konzervatív Új Demokrácia párt vezetője, Evangelosz Meimarakisz péntekre virradóra bejelentette, a görög alkotmány adta jogával élve pártja megpróbálkozik egy kisebbségi kormány megalakításával, hogy elkerüljék a jövő hónapra tervezett előrehozott választást. Meimarakisz már meg is kapta a kormányalakítási megbízást Prokopisz Pavlopulosz államfőtől.

A görög alkotmány kimondja, hogy ha egy kormány még a választási évben lemond, a köztársasági elnöknek a második legerősebb parlamenti pártnak fel kell ajánlani a kormányalakítási lehetőséget, majd a következő parlamenti erőnek is. Ha nem járnak sikerrel, akkor kerülhet sor a voksolás kiírására.

„Megvizsgáljuk a lehetőségeket és mindent megteszünk, hogy az előrehozott választás az utolsó opció legyen, nem pedig a legelső, ahogy azt Alekszisz Ciprasz gondolja” – mondta Meimarakisz, aki a Kathimerini című lap jelentése szerint kilátásba helyezte, hogy más ellenzéki pártok, köztük az Arany Hajnal vezetőivel, illetve Ciprasz koalíciós partnerével, a Független Görögök tömörülést vezető Panosz Kammenosszal is konzultál. Meiramakisz azzal vádolta a tegnap este lemondott Cipraszt, hogy "menekül a problémák elől".

Ciprasz pártja, a Sziriza idén januárban került kormányra, s a görögök nemrégiben népszavazáson is az urnákhoz járultak. Idén a harmadik szavazást, öt év alatt a hatodik voksolást tartanák meg, ha – ahogy valószínűsítették – szeptember 20-ra ismét előrehozott választásokat írnának ki.

Az Új Demokrácia vezetőjének három napja van a próbálkozásra, de Athénban valószínűtlennek tartják, képes lesz kormányt alakítani. A konzultációk miatt ugyanakkor tolódhat a szeptember 20-i időpont, s nem kizárt, hogy csak későbbre tudják kiírni a voksolást. Ha végül mégis feloszlatják a parlamentet, a legfelső bíróság elnöke, Vassziliki Tanou-Krisztofilou vezetésével alakulhat átmeneti kormány, amely levezényli majd a választásokat.

Ha arra számított Alekszisz Ciprasz, hogy az új voksolásig sikerül lecsillapítania pártjának lázadóit, tévedett. A Sziriza keményvonalasai, akik ellenezték a hitelezőkkel kötött megállapodást és az újabb mentőcsomagot, bejelentették, hogy Laiki Enotita (Népi Egység) néven új pártot alakítanak. A Ta Nea című lapban közzétett névsor szerint Ciprasz korábbi szövetségese, Zoe Konstantopulou házelnök és a kormányfő egykori jobbkeze, Janisz Varufakisz volt pénzügyminiszter nem készül csatlakozni az új tömörüléshez, noha mindketten a mentőcsomag ellen szavaztak. Huszonöten ugyanakkor hátat fordítanának a Szirizának, a volt energiaügyi miniszter, Panajotisz Lafazanisz vezeti a tömörülést. A januári választáson a Sziriza 149 mandátumot szerzett, az Új Demokrácia 76-ot, az új párt 25 képviselővel a parlament harmadik ereje lehet. Lazafanisz közölte, a Sziriza szélsőbalos honatyáinak részvételével alakuló új párt tiszteletben tartja a júliusi népszavazás eredményét, a görögök 61 százaléka a mentőcsomag ellen voksolt. A volt energiaügyi miniszter véget vetne "az euróövezet diktatúrájának", s felmondaná a Ciprasz-kormány által vállalt újabb megszorításokat. Lazafanisz azt támogatná, hogy Görögország lépjen ki az eurózónából, s térjen vissza a görög drachmához.

Ciprasz csütörtök esti tévébeszédében azt mondta, hogy a görög nép kezébe teszi le a döntést, s védelmébe vette saját pártjának teljesítményét, mondván, elmentek a falig, s a lehető legjobb alkut sikerült megkötniük Brüsszellel. A hitelezőket nem lepte meg a görög kormányfő lépése, számítottak arra, hogy ki fogják írni az előrehozott voksolást. A szerda este véglegesített, 86 milliárd eurós harmadik mentőprogram végrehajtásának előrehaladását októberben vizsgálják felül, s a Nemzetközi Valutaalap (IMF) ennek eredményétől tette függővé, hogy csatlakozik-e a megállapodáshoz.

Ha valahol, hát Japánban aztán mindig is megbecsülték az időseket – a költségvetési megfontolások azonban még a magasan fejlett távol-keleti államban is éreztetik hatásukat.