oktatás;iskola;tanévkezdés;

Illusztráció: Thinkstock

- Tanévkezdés sok bizonytalansággal

A kilenc évfolyamos iskola az egyik lehetséges jó válasz a köznevelés tartalmi megerősítésére - mondta Czunyiné Bertalan Judit egy szakmai tanévnyitó konferencián. A köznevelés államtitkár szavai ellenére a kilenc évfolyamos rendszer bevezetésének idejét továbbra is homály fedi. 

Kormányzati körökben korábban 2016-os indulásról is szó volt, ám oktatási szakértők és szervezetek egyöntetűen jelezték: egy év alatt lehetetlen átszervezni az egész oktatási rendszert, a kapkodás pedig súlyos következményekkel járhat. Czunyiné elmondta: a kilenc évfolyamos iskola társadalmi vitája a szakmai egyeztetések után, a "közeljövőben" indulhat.

Hanesz József, a sorozatos botrányairól és hatalmas adósságairól ismert Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) vezetője a konferencián elmondta: a Klik célja a tervezhető és tervszerű működés. Jövőre mintegy 500 milliárdból gazdálkodhatnak, ám mivel júliustól a szakképzés leválásával 300 intézmény került el a Kliktől, a feladatokkal forrásokat is át kellett adniuk. Jelezte: ha a rendelkezésre álló forrást okosan költik el, akkor a büdzsében baj nem lehet. Valószínűleg ennek is köszönhető, hogy 50 százalékkal csökkentik a Klik központi létszámát.

Illusztráció: Thinkstock

Illusztráció: Thinkstock

Mint ismert, a Klik tízmilliárdos tartozást halmozott fel, nyáron a közüzemi számlákat sem tudta fizetni, ezért több iskolában lekapcsolták a gázt és a villanyt. Tanári fizetések - az érettségiztetés után, valamint az óraadó pedagógusoknak járó bérek - is késtek, igaz, ezt Balog Zoltán humánminiszter tagadta, szerinte a béreket mindig időben kapták meg a tanárok. Az Átlátszó Oktatás közérdekű adatigénylésben próbálta megtudni, pontosan mennyi pedagógusnak nem fizetett időben a Klik, az iskolafenntartó azonban még a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság felszólítása ellenére sem árulta el az adatokat. A Klik korábban azt ígérte, még augusztusban fölszámolja adósságait.

Czunyiné tegnap délután átadta az iskolaigazgatói megbízásokat is; több mint 250 régi-új iskolavezető kapott ötéves kinevezést. Az államtitkár köszöntőjében elmondta: az igazgatóknak "egyfajta őrállóként" kell odafigyelniük az iskola, a közösség, a szülők és a tantestület minden egyes rezdülésére. Sajnos nem így történt a Budai Nagy Antal Gimnázium esetében, ahol a tantestület, a diákok és a szülők véleményét semmibe véve Manolovitsné Erdőközi Orsolyát, Czunyiné egyetemi barátnőjét nevezték ki igazgatónak, miközben az iskola közössége a korábbi igazgató pályázatát támogatta.

Oktatók távozhatnak a BKF-ről

Több tanár is felmondott a Budapesti Kommunikációs Főiskolán (BKF), mert úgy gondolják, komoly hiányosságok akadályozzák az oktatást az intézményben - írta az Index. Lemondott posztjáról Szabó Gábor operatőr, a kameraman BA és operatőr művész MA vezetője is - ezt a BKF meg is erősítette. "Úgy ítéljük meg, hogy a feltételek továbbra sem adottak ahhoz, hogy a szeptemberben induló félévben olyan színvonalon tudjunk oktatni, amely a szak akkreditációja, valamint a saját szakmai mércénk szerint elvárható lenne. Ezért akármennyire nehéz is számunkra ezt a döntést meghozni, nem kívánunk tovább tanítani a BKF-en" - írta Szabó egy levélben, állásfoglalásához további 15 tanár csatlakozott.



Nagy Mártont a Magyar Nemzeti Bank alelnökévé nevezte ki Áder János köztársasági elnök szeptember 1-jei hatállyal, a kinevezést Orbán Viktor miniszterelnök ellenjegyezte - jelent meg a  legutóbbi Magyar Közlönyben.