Steffen Seibert közleménye szerint a kancellár szerda délelőtt látogat a heidenaui menekültszálláson Stanislaw Tillich tartományi miniszterelnök társaságában. Angela Merkel menedékkérőkkel, az őket társadalmi munkában segítő önkéntesekkel és az állomást védő biztonsági szolgálat munkatársaival beszélget majd.
A hét végén történt zavargások miatt menedékkérők tiltakoznak az ellen, hogy Heidenauban helyezzék el őket. A Spiegel Online hírportál keddi beszámolója szerint Lipcsében 150 ember tüntetett egy sportcsarnok előtt, ahol ideiglenes befogadóállomás működik. Onnan 51 embert akartak átszállítani Heidenauba egy busszal, amely a tiltakozás miatt végül üresen hajtott el. A heidenaui szállás körül biztonsági övezetet jelöltek ki, amelyben a rendőrség mindenkit külön indok nélkül igazoltathat és ahonnan bárkit kitilthat.
A korábbi menekültellenes demonstrációk miatt már júliusban felmerült az a javaslat, hogy a hatóságok ne engedélyezzenek tüntetéseket menedékkérőket befogadó intézmények körül. A change.org oldalon egy petíciót is indítottak, amelyet már több mint 60 ezren írtak alá. A ZDF közszolgálati televízió heute.de című hírportáljának keddi beszámolója szerint a petíciót kezdeményező joghallgató családját ismeretlenek életveszélyesen megfenyegették.
Heiko Maas igazságügyi miniszter szerint a biztonsági övezetek kijelölése nem lehet tartós megoldás. Inkább arra van szükség, hogy a lakosság "ne engedje át az utcát az uszítóknak és a szélsőjobboldaliaknak" - mondta a miniszter kedden az ARD közszolgálati televíziónak. "Nem akarok olyan országban élni, ahol minden egyes menekültszállás körül tiltott zónára van szükség, hogy a lakók biztonságban tudhassák magukat" - mondta a német igazságügyi miniszter.
Heidenauban egy üresen álló barkácsáruházban 600 menedékkérőnek alakítanak ki szállást. Az első csoportot csak rendőri biztosítás mellett tudták elhelyezni péntek éjjel, mert a szélsőjobboldali Német Nemzeti-demokrata Párt (NPD) felhívására összegyűlt tüntetők egy több száz fős csoportja a demonstráció után barikádot emelt az épülethez vezető úton, és rárontott a rendőrökre. A zavargások szombat éjjel is folytatódtak, és vasárnap éjjel is előfordult dulakodás menekültellenes tüntetők és ellentüntetők között. Az összecsapásokban több mint 30 rendőr megsebesült.
Sean Gallup/Getty Images Hírek
Angela Merkel és kormányának több tagja elítélte az erőszakot és a szélsőjobboldali gyűlölködést, a törvényhozás alsóházának (Bundestag) elnöke, Norbert Lammert pedig egy keddi lapinterjúban szégyennek nevezte a menedékkérők elleni erőszakos tüntetéseket. Úgy fogalmazott, hogy az ilyen cselekmények "kínosak" Németországnak.
A menekültellenes cselekmények területi megoszlása megerősíti azt a már régen ismert összefüggést, hogy az idegenellenesség ott erősebb, ahol az átlagosnál kevesebb "idegen", vagyis bevándorló él, ebből a szempontból pedig nagyon határozott a különbség a nyugati tartományok és a volt NDK területe között; míg a nyugati Hessenben vagy Baden-Württembergben 25 százalék feletti a bevándorlók aránya a lakosságban, a keleti tartományok többségében csupán 4-5 százalék.
Ugyanezt a kelet-nyugati különbséget jelezi az erőszakos menekültellenes bűncselekmények megoszlása is; a Handelsblatt című üzleti lap keddi összeállítása szerint míg Észak-Rajna-Vesztfáliában - ahol a 17 millió lakos között 2 millió bevándorló van és az idén eddig majdnem 35 ezer menedékjogi kérelmet adtak be - mindössze 2 esetben támadtak meg menedékkérőket és 3 gyújtogatás történt, a 4 millió lakosú, keleti Szászországban viszont - ahol 2,5 százalék a bevándorlók aránya, a menedékkérők száma pedig 14 500 körül van - a hatóságok eddig 35 támadást és 4 gyújtogatást regisztráltak.