A NAÜ ellenőrzései kulcsfontosságú szerepet játszanak, ezek alapján dönti el ugyanis a nemzetközi közösség, hogy Irán tartja-e magát a megállapodáshoz. Ha rendellenességet jelentenek, a világszervezet és a részes államok néhány napon belül visszaállíthatják a szankciókat, amelyeket abban az esetben oldanak fel, ha Irán bizonyítja, hozzálátott nukleáris programjának korlátozásához.
Jelenleg havonta több mint 900 ezer dollárt költ a NAÜ az Iránnal érvényben lévő korábbi megállapodások ellenőrzésére, az erre szánt keret azonban jövő hónap végére kimerül. Az iráni megállapodás életbe lépése és a tényleges ellenőrzések megkezdése további havi 180 ezer dollárral emeli meg az összeget.
Az atomenergia ügynökséget bírálják az amerikai republikánusok, mivel az egyezmény titkos záradékaira hivatkozva, nem hajlandók részletes tájékoztatást adni az ellenőrzés módjáról. Amano korábban nem cáfolta ugyanakkor, hogy elképzelhető, hogy a parcsini atomlétesítményben iráni szakértők végzik majd az ellenőrzést, s a NAÜ videóláncon követi majd a mintavételeket.
Az Obama-kormányzatban nőtt a bizakodás, hogy a kongresszusban meg tudják akadályozni az iráni atomalku elutasítását. A szenátusi demokraták közül eddig 28-an kötelezték el magukat a megállapodás mellett, s csak ketten jelezték nyilvánosan, hogy ellene fognak szavazni, fehérházi remények szerint akár 34-en is lehetnek a támogatók. A szenátusban 41 demokrata szavazat kellene ahhoz, hogy megállítsák az elutasító határozatot, erre nagyon csekély az esély, de 34 vokssal már fenn tudják tartani Obama vétóját.