Orbán Viktor;Felcsút;Tállai András;Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítvány;Pancho Aréna;

2015-08-27 07:53:00

Tao-milliárdok ömlenek Felcsútra

A tavalyi 2,25 milliárd forinttal együtt az elmúlt öt évben összesen 9,047 milliárdot zsebelt be a társasági adóból juttatott, úgynevezett TAO-pénzekből Orbán Viktor miniszterelnök felcsúti focisulija. Nincs még egy olyan klub a magyar labdarúgásban, amely csak megközelítően ennyit kapott volna.

A Népszava két napja foglalkozott a Puskás Akadémia futballcsapatának hatalmas pálfordulásával, nevezetesen, hogy csak porhintés a saját növendékek szerepeltetése. „Akadémista” alig-alig szerepel az NB I-es együttesben, ennek tükrében különösen megdöbbentő, hogy továbbra is (még inkább…) ömlik a pénz a Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítványhoz.

Ahogy azt az Mfor.hu portál megírta, a TAO-n keresztül öt év alatt több mint kilencmilliárd forint vándorolt az Orbán Viktor által alapított klubhoz, melynek kuratóriumi elnöke sem akárki, a miniszterelnök barátja, Mészáros Lőrinc nagyvállalkozó. Az internetes oldal a hazai futballszövetség honlapján található adatokra hivatkozva közölte, hogy a felcsútiak tavaly 2,25 milliárd forintot kaptak a TAO-pénzekből - vagyis csaknem 700 millióval többet, mint 2013-ban -, s ezzel újra a legtámogatottabb lett Orbán kedvenc akadémiája.

A pénzek elosztása – írta az Mfor.hu - ezúttal sem volt egyenletes. Felcsút támogatottsága kiemelkedő volt, ám 2104-ben egy másik egyesületnek legalább a lépést sikerült tartania az alapítvánnyal. A Szeged 2011 Sportszolgáltató és Labdarúgó Kft. esetében ugyanis 1,11 milliárd forintot támogatást hagyott jóvá az MLSZ. Harmadik helyre 785,3 millió forinttal a Szolnoki MÁV Utánpótlás FC került, mely az elmúlt években, ha nem is a legtöbb összeget zsebelte be, de mára szép kis summát tudhat magáénak a TAO-pénzeknek köszönhetően. Összesen ugyanis már 1,6 milliárdra rúg az egyenlegük. 2014-ben jelentős összeg ütötte a budaörsi BSC 1924 Futball Kft. markát is, 729 millió forint úgy, hogy 2013-ban egy fillért nem kaptak sportfeljesztésre a TAO-ból.

Felcsút mellett 2014-ben sem panaszkodhattak a kormányközeli kapcsolatokkal rendelkező más egyesületek sem. Seszták Miklós fejlesztési miniszter városának, Kisvárdának tavaly még harmadosztályú fociklubja 135 milliót kapott a TAO-rendszernek köszönhetően, míg 2013-ban ez 41 millió forintot jelentett. Jelentős összeg folyt be a Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti államtitkárához köthető Mezőkövesd Zsóry Futball Club kasszájába is: a 2013-as 357 millió forint után tavaly 223 millió sportfejlesztési támogatásban részesült.

Visszatérve a Puskás Akadémiához, a 2011 óta kapott kilencmilliárd forint vitathatatlanul a támogatási rendszer nagy nyertesévé teszi az egyesületet. Ez idő alatt az élvonal meghatározó együttesei közül a Debrecen 1,26, a Diósgyőr 1,25, a Ferencváros 1,06 milliárdot kapott. Noha Orbán Viktor már a 3,8 milliárdból felhúzott Pancho Aréna kapcsán is igyekezett nyomatékosítani, hogy a TAO nem tekinthető közpénznek, a források nagy részét biztosító program azonban hivatalosan is állami támogatás.

Az Orbán vezette kormány egy 2011-es törvénymódosítással tette lehetővé, hogy a fizetendő társasági adó egy része a költségvetés gyarapítása helyett meghatározott sportcélokra legyen felajánlható olyan sportszervezetek számára, melyek erre lehetőséget kaptak az öt látvány-csapatsportág (futball, jégkorong, kézilabda, kosárlabda, vízilabda) szövetségének valamelyikétől. A cégeket pedig az motiválja, hogy ezzel a megoldással az adókedvezmény révén nemcsak, hogy jobban járnak, mint az egyszerű szponzorációval, de kevesebbet adóznak, mint normál esetben. A jelek szerint a TAO-rendszerben érintett vállalatok arra is gyorsan rájöttek, a legjobb, ha egyenesen Felcsútra „címkézik” a forintjaikat…