Legdrágább igazolás: Kevin De Bruyne
Utólag már foghatja a fejét José Mourinho, aki szemrebbenés nélkül engedte el tavaly januárban a Chelsea-től a Wolfsburghoz a belga szupersztárt. Németországból most visszatért Angliába átigazolási rekordot jelentő 75 millió euróért, mely összeget a Manchester City pengetett ki érte. A hazájában a Genknél nevelkedő játékost mindössze három angol élvonalbeli mérkőzésen próbálták ki, igazán a Bundesligában tudott kiteljesedni. A 2012-13-as szezont a Werder Bremennél töltötte, tíz bajnoki góljával jelezte a támadó középpályás, hogy magas szinten lehet vele számolni. A Wolfsburgnál bebizonyította, hogy nagyszerűen képes szervezni a játékot, az előző kiírásban ő lett a német bajnokság gólpasszkirálya – melybe beleszámít a sikeresen értékesített büntető kiharcolása is – 34 találkozón 21 assziszttal. "A legmagasabb szintre akarok eljutni, ahova egy játékos elérhet" – jelentette ki közvetlenül bemutatása után De Bruyne.
Khaldoon Al Mubarak elnök
Legköltekezőbb klub: Manchester City
Sokat elárul az angol bajnokság tavalyi második helyezettjéről, hogy az öt legnagyobb nyári átigazolás közül hármat ők hajtottak végre. Több mint 204 millió eurót költöttek játékosokra, köztük a már említett Kevin De Bruyne-t is ők csábították el Németországból. A második legjelentősebb transzferjük során megszerezték a Liverpooltól az angol és jamaicai állampolgársággal is rendelkező Raheem Sterlinget, akiért 62,5 millió eurót utaltak. A két futballista érkezésével így még zsúfoltabbá vált a középpálya széle, illetve a kreativitást igénylő posztok,
hiszen Jesús Navas, Samir Nasri és David Silva is a vezetőedző Manuel Pellegrini rendelkezésére áll. Meglepően nagyot szakított a spanyol Valencia is a City-elnök Khaldoon Al Mubarakon, a védőklasszisnak nem nevezhető Nicolás Otamendiért sikerült 44,6 millió eurót kiharcolni, amilyen összegért legalább Sergio Ramos vagy Thiago Silva kaliberű hátvédet illik igazolni. Mindenesetre eddig lehengerlően szerepelnek a manchesteri kékek a Premier League-ben: négy fordulót követően úgy állnak százszázalékosan a tabella élén, hogy még gólt sem kaptak.
Jackson Martínez
Legnagyobb bevétellel záró csapat: Porto
Ha valamelyik labdarúgócsapatra, akkor a Portóra nyugodtan rá lehet bízni az ember pénzét. Évről-évre adnak el az európai topegyütteseknek később meghatározó játékosokat, elég csak Radamel Falcao, Pep vagy James Rodríguez nevét megemlíteni. Ráadásul nemcsak saját nevelésű portugál futballistákat, hanem rengeteg dél-amerikai játékost is továbbadnak a kiváló felderítőhálózatuknak köszönhetően. Az idei nyár legjelentősebb távozója a fél Európa által körüludvarolt – főleg az Arsenal és az AC Milan érdeklődéséről lehetett hallani – kolumbiai Jackson Martínez
volt, akit 35 millió euróért adtak tovább az Atlético Madridnak. A Real Madrid a brazil balhátvédet, Danilót szerezte meg 31,5 millió euróért, míg honfitársát, a 24 éves Alex Sandrót a Juventus vitte el 26 millióért. A portugál játékospiac ugyan még nyitva van szeptember 22-ig, de eddig csak 37 millió eurót költött a Porto – nem lepődnénk meg, ha pár év múlva többszöröséért értékesítenék a megszerzett játékosokat.
Ángel Di María
Legtöbbet költekező bajnokság: Premier League
Nem meglepetés, hogy idén is Angliában nyúltak legmélyebben a pénztárcák mélyére a vezetők. Tavalyhoz hasonlóan – amikor 1,21 milliárd eurót költöttek a csapatok új játékosokra – idén is sikerült átlépni az egymilliárdos határt. Bevételi oldalon több mint 560 millió eurót kaszáltak a klubok, az így kalkulált közel 500 milliós különbözet viszont erősen aggasztó – főleg a többi pontvadászatot nézve. Az idén kivételesen költekező olasz bajnokság is "csak" 82,17 milliós mínuszban jött ki, de például az Arturo Vidallal erősödő Bundesliga 65,62 milliós bevétellel zárt. Az angol
élvonal legköltségesebb távozója Ángel Di María volt, akiért 63 millió eurót fizetett ki a Paris Saint-Germain, az argentin játékos azonban másban is rekordot döntött: eddigi karrierje során 179 milliót fizettek ki érte a klubok, így Zlatan Ibrahimovicot megelőzve élre állt ebben a kategóriában.
David de Gea
Legnagyobb vesztes: Real Madrid
A nyár leghosszabb ideig húzódó tortúrájaként is aposztrofálhatjuk a Manchester United hálóőrének, David De Geának az ügyét. A 24 éves kapust többször eladták a sportlapok a Real Madridnak, végül mégis meghiúsult az üzlet. A fővárosiak pedig már nyár elején szabaddá tették az utat, miután Portóba zavarták a csapat legendáját, Iker Casillast. Hiába véd rendszerint Rafa Beníteznél a Costa Rica-i Keylor Navas, a királyiak hajlandóak lettek volna – 30 millió euró mellett – belevenni őt is a De Geáért tett ajánlatba. A felek közeledtek egymáshoz a véghajrában, de az
átigazoláshoz szükséges dokumentáció megkésve érkezett be a spanyol profi labdarúgóligához. A Marca sportszaklap úgy tudja, hogy a Real Madrid tegnap 0.30 órakor küldte el – a 23.59 órakor megszabott határidő helyett – a vörös ördögök részéről is késve érkező anyagokat. A játékos tegnap délutánra tervezett bemutatása így elmaradt, a Madridban tartózkodó De Gea pedig csomagolhatott, és utazhatott vissza Angliába. Az ügy kapcsán meg sem próbál fellebbezni a Real.
1. Kevin De Bruyne (Wolfsburgtől a Manchester Cityhez) 75 millió euró, 2. Ángel Di María (Manchester United-PSG) 63, 3. Raheem Sterling (Liverpool-Manchester City) 62,5, 4. Christian Benteke (Aston Villa-Liverpool) 46,5, 5. Nicolás Otamendi (Valencia-Manchester City) 44,6.