menekültek;Tarlós István;Fővárosi Közgyűlés;

2015-09-02 13:29:00

Fővárosi Közgyűlés - Tarlósnak feszül az ellenzék

Szinte kizárólag a migráció kérdésével foglalkoztak a képviselők a Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén. A testület hosszas vitát követően arra kérte a főpolgármestert, hogy a közgyűlés következő ülésére foglalja össze, Budapestnek milyen többletfeladatai és kiadásai keletkeznek a nagyarányú bevándorlás miatt. A DK szerint Tarlósnak is felelős a kialakult menekülthelyzetért, az LMP pedig arra kérte a főpolgármestert, hasson Orbánra, hogy jelentősen növelje meg a bevándorlási hivatal állományát. A Szolidaritás operatív bizottság felállítását javasolta a budapesti menekültkérdés megoldására, az MSZP pedig a  menekültprobléma kezelésére szólította fel a kormányt.

A testület felkérte Tarlós Istvánt, hogy a feladatellátásban részt vevő fővárosi intézmények és közszolgáltató cégek többletfeladatai alapján valamennyi szükséges döntést terjessze be a testület következő ülésére. Tarlós István kijelentette: amellett, hogy a fővárosi intézkedések "bírnak humanitárius motivációval", a fő cél megóvni Budapestet egy "kontrollálatlan áradattól". A főpolgármester összefogást kért az ügyben, továbbá azt, hogy senki ne használja ki a helyzetet politikai haszonszerzésre.

A képviselők az ülés elején kifejezték a csatlakozási szándékot a Global Design Cities Organization (GDCO) várostervezési és fejlesztési világszervezethez, valamint ötmillió forinttal támogatták a beregszászi Európa Kultúra Napja elnevezésű rendezvényt. Ezt követően elsőként az ellenzéki pártok képviselői fejtették ki a migrációval kapcsolatos álláspontjukat.

MSZP: a kormány kezelje a menekültproblémát!

Horváth Csaba, az ellenzéki párt budapesti képviselője a Fővárosi Közgyűlés szerdai ülését megelőző sajtótájékoztatóján elfogadhatatlannak nevezte, hogy az állam helyett civilek adnak ételt és más segítséget a menekülteknek. A kormány nem tesz meg mindent, hogy a súlyos menekültprobléma minél kisebb fennakadást jelentsen a helyieknek - mondta, majd hozzátette, az MSZP szerint a tranzitzónáknak a határon lenne a helyük.

Horváth Csaba MTI Fotó: Kovács Tamás

Horváth Csaba MTI Fotó: Kovács Tamás

Gy. Németh nekiment Tarlósnak

A Demokratikus Koalíció (DK) szerint Tarlós István főpolgármesternek is felelőssége van abban, hogy a menekültek tisztességes körülmények között tartózkodhassanak Budapesten.  Gy. Németh Erzsébet, az ellenzéki párt budapesti képviselője sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, a budapesti városvezetés tétlensége mellett a kormány tehetetlensége és hisztériakeltése miatt is kezd kezelhetetlenné válni a menekülthelyzet. A politikus követelte továbbá egy a 3-as metró felújítását vizsgáló bizottság felállítását, amely szerinte választ adhatna arra, hogy a városvezetés miért újítja fel az új szerelvények vásárlásánál drágábban a régi metrókocsikat.

Gy. Németh Erzsébet MTI Fotó: Kovács Tamás

Gy. Németh Erzsébet MTI Fotó: Kovács Tamás

LMP: Tarlós hasson Orbánra!

Az LMP szerint egy keresztény vezetésnek keresztény módon kellene kezelnie a menekülthelyzetet. Csárdi Antal, az ellenzéki párt budapesti képviselője arra kérte Tarlós István főpolgármestert, hasson Orbán Viktor miniszterelnökre, hogy jelentősen növelje meg a bevándorlási hivatal állományát, hiszen szerinte a létszámhiány az egyik oka a menekültek feltorlódásának. Az LMP-s politikus szerint a MÁV nem megfelelő hozzáállása szintén problémát jelent, amin a kormánynak szintén változtatnia kellene.

Csárdi Antal MTI Fotó: Kovács Tamás

Csárdi Antal MTI Fotó: Kovács Tamás

Kiemelte, mostanra tarthatatlanná vált a helyzet a Keleti és a Nyugati pályaudvarokon, és ha a civilek nem végeznék el az állam és a főváros feladatát, akkor még súlyosabb következményekkel kellene szembenézni. Csárdi Antal szerint az államnak, illetve a fővárosnak az alapvető higiéniai feltételek biztosítása mellett legalább enni, inni adnia kellene a menekülteknek. Csárdi Antal szólt továbbá arról is, hogy a Verseny utcába tervezett új tranzitzóna biztosan kicsi lesz majd, ha az csak ezer férőhellyel jön létre.

Tarlós: nem mindenki szerencsétlen

A vitában Tarlós István kijelentette, amellett, hogy a fővárosi intézkedések "bírnak humanitárius motivációval", a fő cél megóvni Budapestet egy "kontrollálatlan áradattól". A főpolgármester összefogást kért az ügyben, továbbá azt, hogy senki ne használja ki a helyzetet politikai haszonszerzésre. Nem mindenki szerencsétlen azonban, aki be akar jönni, ha meg lehet különböztetni és be lehet azonosítani a valóban a háború elől menekülőket, akkor őket be kell fogadni - jelentette ki Tarlós István, majd megjegyezte, a nem menekülteket, a spekulatív szándékkal érkezőket tévedés befogadni.

A Fővárosi Közgyűlés végül elfogadta az ideiglenes, szociális ellátóhelyek kialakításával és működésével összefüggésben megtett intézkedésekről szóló tájékoztatót, majd felkérte Tarlós Istvánt, hogy vizsgálja meg, Budapestre milyen további terhet rónak a menekültek. Az előzetes becslések szerint a várható havi költségek több mint 77 millió forintra rúghatnak.

Kocsis hirtelen törődik a menekültekkel?

Kocsis Máté (Fidesz) önkormányzati és rendészeti tanácsnok, VIII. kerületi polgármester a közgyűlés ülését követően újságíróknak elmondta, a Verseny utcai központi és ideiglenes szociális ellátó intézmény kialakítása csütörtökön kezdődik meg, és várhatóan 10-12 napot vesz igénybe. A helyszínen lesz olyan sátortetővel fedett rész, ahol a migránsokat nem éri majd az eső, továbbá az önkéntesek bevonásával kialakítják az alapvető higiénés és egészségügyi feltételeket. A munkálatok költsége beletartozik abba a mintegy 400 millió forintra becsült keretösszegbe, amelyet a fővárosi önkormányzat 2015. augusztus és december között az illegális bevándorlás problémáinak kezelésére használ fel - fejtette ki.

293 millió a viharkárokra

A közgyűlés alig több mint kétórás ülésének végén 293 millió forint támogatást ítélt meg a július 8-i fővárosi, szakértők szerint több mint 400 millió forintos viharkárok rendezéséhez.

Külön bizottság koordinálhatja a menekültkérdést
A Szolidaritás operatív bizottság felállítását javasolja a budapesti menekültkérdés megoldására. Székely Sándor, a Szolidaritás elnöke, budapesti képviselője elmondta, az új testület elsősorban koordinációval, az információk megosztásával segítheti a migrációval összefüggő problémák gyors rendezését.
A bizottságban a civil szervezetek mellett a rendőrség, az egyházak és az ÁNTSZ képviselőinek is helyet kell kapniuk - tette hozzá. Közlése szerint a Szolidaritás kezdeményezését az MSZP, az LMP, a DK és a PM támogatja.