A kormánypárti frakciók javaslatcsomagjáról ugyanakkor pénteken csak tárgyalni kezdenek, de aznap nem dönthetnek a képviselők, mivel a házszabálytól eltérő tárgyalást nem támogatta a Ház négyötöde. A parlament csütörtöki döntése értelmében pénteken vitatják meg a képviselők azt a határozati javaslatot is, amellyel az Országgyűlés felszólítaná az Európai Unió vezetőit a kontinens és polgárai védelmére.
Pénteken ugyanakkor dönthet az szja-törvény módosításával a Ház arról, hogy egy évvel eltolja a családi kedvezmény igénybevételéhez kötött kötelező adóazonosító-használatot.
A menekülthelyzettel összefüggésben a kormányoldal javasolta egyebek mellett tranzitzónák felállítását a határon, kezdeményezték a "tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet" fogalmának bevezetését és a büntető törvénykönyv (Btk.) módosítását annak érdekében, hogy önálló büntetőjogi tényállás legyen a határzár tiltott átlépése, megrongálása, a határzárral kapcsolatos építési munka akadályozása. A honvédség - a kormánypárti frakciók indítványára - új feladatokat kaphat a migrációs válsághelyzet idejére.
A Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter napirend előtti felszólalásában azt mondta, ez három dolgot jelent majd: a fizikai védelmet, amelyet biztonsági határzár segítségével valósítanak meg, illetve egy élőerős rendőri védelmet, amelyet a rendőrség bevetésével, megerősítésével hajtanak végre. Azt is kérte, a képviselők nyújtsanak segítséget a jogi védelem kialakításához is, a törvények módosításával, és a büntető törvénykönyv szigorításával.
Ha nem építik meg a kerítést, ha nincs élőerős és jogi védelem, a menekültek bárhol bejöhetnek az országba és bárhol táborozhatnak majd, bárhol összegyűlhetnek és követelésekkel léphetnek fel - mutatott rá Lázár János.
Rogán Antal szerint az EU bevándorláspolitikája megbukott, mert a felelőtlen vezetők arra biztatták az embereket, hogy a jobb élet reményében induljanak el Európában. Szerinte a helyzet addig nem változhat, amíg az EU felelős vezetői nem mondják ki, mindenkinek be kell tartani a szabályokat. A fideszes politikus azt mondta, a magyarok szabadságát veszélyezteti az, aki azt mondja, hogy engedjük tovább a bevándorlókat, mert akkor ismét határellenőrzésre kell készülni.
Aki a regisztráció elhagyására biztat, az az az uniós pénzeket veszélyezteti - hangsúlyozta. Arra kérte a baloldali képviselőket, támogassák azt, hogy a magyar kormány megkapja a felhatalmazást a határok védelméhez. Közölte, ma azért nem tudja határzár ellátni a feladatát, mert nem lehet eljárást indítani az illetéktelen határátlépőkkel szemben.
Semjén Zsolt nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes (b) Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter beszélget az Országgyűlés plenáris ülésén az Országházban 2015. szeptember 3-án. MTI Fotó: Kovács Tamás
Megemlékezés
Latorcai János, az Országgyűlés alelnöke napirend előtt megemlékezett három, a nyáron elhunyt volt szocialista országgyűlési képviselőről, Várnai Lászlóról, Nagy Sándorról és Soós Győzőről. A képviselők néma felállással adóztak a volt politikusok emlékének.
LMP: a kormánynak fogalma sincs, hogyan kezelje a krízishelyzetet
Schiffer András, az ellenzéki párt társelnök-frakcióvezetője csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján idézte a kormányfő azon nyilatkozatát, amely szerint augusztus 31-ig megépül a határzár és hatodára, hetedére csökkenhet az illegális bevándorlók száma, majd kiemelte: nem lehet szembeállítani humanitárius és biztonsági szempontokat.
Globális krízis részesei vagyunk, és ennek kezelésénél a humanitárius eszközök mellett biztosítani kell a magyar emberek biztonságát is - hangoztatta Schiffer András. Szerinte Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője azzal biztosan nem fogja megállítani az unió iszlamizációját, hogy "embertelen körülmények között tart" tömegével ideérkezőket a Keleti pályaudvaron.
Az látszik, hogy a kormány és a "Habony-művek egyszerű kommunikációs termékként kezelik a bevándorlást" - mondta, utalva a februári többpárti egyeztetésre és a tavasszal elindult a plakátkampányra. Az LMP-s politikus szerint a kabinetnek pontosan tudnia kellett, mi fog következni, ennek ellenére ma az látszik, hogy a kormánynak nincs terve, sebtében hívnak össze parlamenti ülést.
Együtt: értelmetlenek és károsak a benyújtott törvénymódosítások
Szabó Szabolcs véleménye szerint, a kormány "káoszba fullasztotta az országot", nem kormányoz, alkalmatlan a feladatára, és magára hagyta az állampolgárokat, a menekülteket, a rendőröket, a bevándorlási hivatal embereit és a MÁV szakembereit.
Jelezte: a kormány abban bízik, hogy csak kommunikációs eszközökkel meg lehet oldani a problémát. Lehet népszerűséget nyerni az idegengyűlölet szításával, lehet arra számítani, hogy 2018-ban megnyerik a választást, lehet Habony Árpád ötleteit erőltetni, csak éppen az ország bele fog dögleni - jegyezte meg.
Mint mondta, úgy látja, a csütörtöki parlamenti ülés is a kommunikációs csatát viszi tovább. Hozzátette: úgy látják, az Európai Uniót egy "buta, bunkó" javaslattal "próbálják melegebb éghajlatra elküldeni", miközben már rég érdemben tárgyalást kellett volna kezdeni az EU-val arról, hogyan lehet közösen megoldani a problémát.
PM: embertelen és alkotmánysértő a törvénycsomag
Szabó Tímea országgyűlési képviselő, a PM társelnöke csütörtöki, budapesti sajtótájékoztatóján úgy értékelt, az indítványok semmilyen valós intézkedést nem tartalmaznak a menekülthelyzet kezelésére, a kormány e helyett folytatja "a menekültek alattomos megbélyegzését", a "látszatintézkedések" sorát, ami az adófizetők milliárdjaiba kerül.
A büntető törvénykönyv javasolt módosítása - mondta - nemzetközi jogot sért, mert a genfi egyezmény szerint nem lehet menekültet büntetni azért, mert illegálisan lépi át a határt. A csomagot a PM-es politikus emberetlennek tartja, mondván, visszaküldenék a menekülteket Szerbiába, ahonnan viszont visszaküldik őket a szülőföldjükre, ahol jelenleg háború van. A rendőrségi törvény módosítása szerinte tovább fokozza az állampolgárok félelemérzetét.
Szabó Tímea hozzátette: a javaslatcsomag sérti az alaptörvényt, ezért ha azt elfogadja a Ház, a köztársasági elnökhöz fordulnak. 25 éve nem fordult elő, hogy szükség- vagy rendkívüli állapotot rendeltek volna el, erről belpolitikai konszenzus volt a pártok között, amit most a Fidesz fel akar rúgni - hangoztatta, szükségtelennek ítélve a hadsereg bevetését is. Annak beláthatatlan következményei lennének - fogalmazott.
MLP: a különutas politika nem járható
Fodor Gábor jelezte: nem fogja támogatni sem a házszabálytól eltérést, sem a kormány törvényjavaslatait, mert úgy véli, a kormány különutas politikát folytat ebben a kérdésben és ez a szélsőséges szervezetek malmára hajtja a vizet.
Mint mondta, a kormány nem tudja kezelni a helyzetet, amire egyébként lett volna ideje felkészülni, és olyan pályán mozog, ami nincs összhangban az EU formálódó előterjesztéseivel, márpedig közös európai megoldást kell találni a menekült problémára. Megjegyezte: az EU nem fogja tudni befogadni az összes menekültet, ezért humanitárius, közös szabályrendszert kellene kialakítani, ami védi az EU-t és korrekt szabályokat tartalmaz a menedékkérők számára is.
Mint mondta, javasolni fogják a vitában, hogy a kormány védje meg Magyarországot, biztosítsa a rendet, de egyúttal ne szítsa a menekültellenes hangulatot.
MSZP: embertelen, erkölcstelen a kormány törvénycsomagja
Tóbiás József (MSZP) bírálta a kormányzat menekültügyben benyújtott törvénycsomagját, azt embertelennek, erkölcstelennek, számos elemében alapjogot sértőnek nevezte. Szerinte az szögesen szembenáll a nemzetközi törvényekkel. Egy probléma van, az előterjesztés a menekültkérdéssel kapcsolatban semmilyen érdemi lépést nem tartalmaz - értékelte. Véleménye szerint a kormány arra játszik, hogy egy diktatúrára "hajazó" működési rendet vezessen be Magyarországon.
Emlékeztetett arra, hogy minden mostani javaslat ott volt a Ház előtt már nyáron, csak a kormánypártok pártpolitikai célok miatt nem támogatták. Szerinte a magyar emberek azt szeretnék, ha nem lenne "átvándorlási hullám", de azt is szeretnék, ha nem bánnának embertelen módon a menekültekkel.
Jobbik: támogatjuk az ésszerű szigorításokat
A Jobbik minden ésszerű szigorítást támogatni tud annak érdekében, hogy rendezhetővé váljon a válsághelyzet - mondta Z. Kárpát Dániel, a Jobbik alelnöke csütörtöki, budapesti sajtótájékoztatóján a törvénymódosítási csomagról.
A Jobbik egyúttal felszólítja a kormányt, haladéktalanul adja vissza a fővárosiaknak és a magyar embereknek az összes érintett zónát, a menekülteket szállítsák el vagy Ausztria, vagy Szerbia felé, de mindenképpen "szüntessék meg az inváziószerű állapotot". A hosszú távú megoldás kizárólag az lehet, ha Magyarország lezárja a határait és válogatás nélkül a határain kívül tart minden illegálisan belépni szándékozót - jelentette ki.
Mint mondta, Németországnak is el kellene döntenie, mit szeretne, mert szerdán négyféle álláspontot lehetett olvasni a lapokban. Megjegyezte: a Jobbik elutasít minden olyan megoldást, ami a centrumról a perifériára terelné a problémát, tiltakoznak a kvótarendszer ellen.
Az ülésteremben néhány jobbikos képviselő fehér pólót viselt, amelynek elejére az volt írva: "Ma Martonfa holnap az egész ország", míg a hátuljára az, hogy "Védjük meg a hazát".
Az elnöklő Latorcai János azt állapította meg, hogy az ülésteremben sérül a "szemléltetés szabálya". A megnevezésük nélkül arra figyelmeztette a képviselőket, hogy biztosítsák az Országgyűlés zavartalan működését.