Brüsszel;menekültek;Orbán;

2015-09-03 20:02:00

Zseniális riposztban alázta Orbánt Martin Schulz

Jean-Claude Juncker európai bizottsági elnökkel zajlott megbeszélése után Orbán Viktor miniszterelnök nemzetközi sajtótájékoztatót tartott Brüsszelben. A magyar kormányfő a délelőtt folyamán az Európai Parlament elnökével, valamint az Európai Tanács elnökével találkozott a belga fővárosban. Martin Schulz a találkozón olyan riposztot mondott Orbán egyik kijelentésére, ami után vélhetőleg nehezebben találta meg szokott magabiztos hangját a miniszterelnök.  

Orbán Viktor magyar miniszterelnök álláspontja az európai menekültválsággal kapcsolatban teljes mértékben elfogadhatatlan, és az uniós tagországok közötti szolidaritás felmondását jelenti - ezt  az Európai Parlament (EP) elnöke hangoztatta a találkozón elhangzottakról a ZDF német országos közszolgálati televízión keresztül tájékoztatva a közvéleményt. Orbán Viktorral folytatott megbeszéléséről Martin Schulz elmondta: a magyar miniszterelnök kifejtette, hogy az európai vezetők nem tudják kezelni a menekültkérdést. 

"Azt válaszoltam: igen, te jó példa vagy erre" - idézte fel a találkozót az EP német szociáldemokrata elnöke.

Nem a közösségi intézmények, nem az EP vagy az Európai Bizottság (EB) kudarcáról van szó, hanem a nemzeti kormányok kudarcáról, mint például a magyar kormány, amelyek nem tudnak, és részben nem akarnak részt venni az európai szolidaritásban - jelentette ki Schulz, megjegyezve, hogy ha az EP és az EB rendelkezne felhatalmazással a menekültek tagállamok közötti elosztására, akkor már nem is lenne menekültválság. És ha még hozzátesszük, hogy nem akarunk muzulmánokat, vagy tudom is én milyen kritériumokat, akkor tekintsük meg a mai képeket a megfulladt szíriai gyerekekről, vagy vessünk egy pillantást az Iszlám Államra, amely lefejezi mindazokat, akik nem nyerik el a tetszését - tette hozzá az EP elnöke. A német szociáldemokrata párt (SPD) politikusa kiemelte: ilyen körülmények közül menekülnek emberek Európába, és ha valaki ebben a helyzetben azt mondja, hogy nem akar muzulmánokat az országában, akkor szégyellje magát. Martin Schulz elmondta, hogy az EB a következő héten 120 ezer menekült kötelező kvóták alapján történő elosztására tesz javaslatot, és az uniós állam-, illetve kormányfőket összefogó Európai Tanácsnak döntenie kell a javaslatról. Akkor majd látjuk, hogy ki akar kivonulni az európai szolidaritásból, és ki vesz részt benne - jelentette ki az EP elnöke.

Délután, már a nemzetközi sajtótájékoztatóján Orbán Viktor menekültügyben gyakorlatilag megismételte ugyanazokat, amiket a "migrációs válság" kitörése óta hangoztatott, leginkább arról győzködte a hallgatóságát, hogy: 

1. A "migránsok" többsége igenis nem háborús övezetekből "menekül", hanem pusztán a jobb élet reményében kel útra.  (tehát "megélhetési vándorló")  Őket pedig nem kell "bátorítani".

2. Európa határait meg kell erősíteni, védeni, különben nagyon nagy baj lesz. 

3. Magyarországot nem kellene bírálni, sőt.

Ami az 1 pontot illeti, Orbán bővebben is kifejtette, hogy szerinte nincs is menekültkérdés, hanem illegális bevándorlás-kérdés van. Szerinte nyilvánvalóvá kell tenni, hogy nem érdemes a jobb élet reményében elindulni Európába. Ha az ide érkező illegális bevándorlók nem háborús övezetből jönnek, akkor nem fogják megkapni a lehetőséget, hogy az öreg kontinensen találjanak otthonra - jelentette ki a magyar kormányfő egyszer csak egész Európa nevében nyilatkozva. 

Közös, humánus politikát sürget az Európai Zöld Párt
A hatástalan "Orbán-módszer" helyett közös, humánus európai menekültpolitikát sürgetett csütörtökön Monica Frassoni, az Európai Zöld Párt társelnöke, a magyar miniszterelnök brüsszeli látogatásán elhangzottakra reagáló nyilatkozatában.    "Ma ismét az elkeserítő nemzeti önzés megnyilvánulásainak, a háború és nyomor elől hazájukból menekülő emberek szenvedései iránti érzéketlenségnek vagyunk a tanúi. Orbán (Viktor) kijelentette, hogy ez nem európai, hanem német probléma. (...) Ez a legújabb egyoldalú és tudathasadásos hozzáállás kaotikus helyzethez vezetett" - írta.    
    

Az a bizonyos keresztkérdés, aminek ismertetésével kezdte beszédét Orbán Viktor - elmondása szerint - így szólt: tud-e bárki jobb megoldást, mint amit Magyarország tesz, vagyis fizikai védelemmel igyekszik ellátni határait. A kormányfő - némi hatásszünet után - azt állította, hogy a válasz nemleges volt, de a megkérdezettek hozzátették, hogy nem kedvelik ezt a megoldást. ( Orbán Viktor jelentőségteljesen körbepillant a hallgatóságán).  

Meglehet, hogy valóban így feleltek a kérdésre, ám Natasha Bertaud, az uniós javaslattevő-végrehajtó intézmény szóvivője azt mondta, hogy Juncker elnök az Orbán Viktorral zajlott találkozón nyomatékosította, hogy a kerítések rossz üzenetet hordoznak, és nem jelentenek hosszú távú megoldást.

A magyar kormányfő blöffnek minősítette, amiről a Die Welt című német lap írt, miszerint  az Európai Bizottság 54 ezer menekültet telepítene át Magyarországról az Európai Unió más tagállamaiba. A kormányfő szerint brüsszeli tárgyalásain erre vonatkozóan semmilyen szám nem hangzott el. 

A német SPD főtitkára cinizmussal vádolta Orbán Viktort
A német szociáldemokrata párt főtitkára cinizmussal vádolta Orbán Viktort, amiért a miniszterelnök csütörtökön Brüsszelben a Magyarországon tartózkodó menekültekkel kapcsolatban azt mondta, hogy német problémáról van szó.Thomas Oppermann a német hírportálok beszámolói szerint Mainzban a képviselőcsoport tanácskozása előtt újságíróknak kijelentette: "ha Orbán úr azt mondja, hogy a menekültek német problémát jelentenek, mert Németországban rendesen bánnak a menekültekkel, akkor ez egy cinikus szemléletmód".
Európát napról napra erősebben feszíti szét a menekültkérdés, ezért "valamennyi EU-tagállam közös erőfeszítésére van szükség" - jelentette ki a konzervatív CDU/CSU pártszövetséggel nagykoalícióban kormányzó szociáldemokraták főtitkára a Rajna-vidék-Pfalz tartományi fővárosban. 
A magyar miniszterelnök délelőtti brüsszeli sajtóértekezletén a Magyarországon, illetve Budapesten tartózkodó menekültekkel kapcsolatban a többi között azt mondta: ez nem európai, hanem német probléma, mert senki nem szeretne Magyarországon maradni, mindenki Németországba akar menni, de Magyarországnak kötelessége regisztrálni őket.

Orbán Viktor a nemzetközi sajtótájékoztatón elmondta (ismét) azt is, hogy a magyar parlament szigorítani készül a szabályokat, amelyek szeptember közepétől lép életbe. A magyar miniszterelnök szerint a schengeni övezet jelenleg is veszélyben van, de Magyarország több okból is elkötelezett a megvédése mellett. 

Nincs is menekültkérdés, csak illegális bevándorlás van - Orbán Viktor Brüsszelben nemzetközi sajtótájékoztatót tart MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Botár Gergely

Nincs is menekültkérdés, csak illegális bevándorlás van - Orbán Viktor Brüsszelben nemzetközi sajtótájékoztatót tart MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Botár Gergely

Újságírói kérdésre válaszolva, miszerint mi a helyzet a Magyarországon szorult menekültekkel, milyen helyzetben, milyen körülmények között várnak sorsuk további alakulására, Orbán azt felelte, hogy az érintettek gyakorlatilag semmiben nem szenvednek hiányt, ha esetleg mégis, az kizárólag az ő szabálykerülő magatartásuk miatt van. Mindazonáltal  a civilek munkáját megköszönte. 

Elég az "emberkísérletből!"
Az utóbbi napok "rögtönzései" világossá tették, hogy ebben a globális ügyben nincs értelme "nemzeti megoldásnak" - ezt a helsinki Bizottság szögezte le közleményében. A civil szervezet szerint bebizonyosodott, hogy Magyarország egyedül képtelen kezelni a nehéz helyzetet, amely a tömeges menekülés miatt alakult ki. Az utóbbi napok "kapkodó, mindent tervszerűséget nélkülöző rögtönzései" - a jogszabályi változtatásoktól a Keleti pályaudvari hatósági akciókig - világossá tették, ebben a globális ügyben nincs értelme "nemzeti megoldásnak", kísérletezgetésnek. A Helsinki bizottság szerint eljött az ideje, hogy a kabinet változtasson eddigi hozzáállásán, amellyel "elfogadhatatlan indokkal" elutasította a felajánlott európai együttműködést és segítséget, és ezzel érvényre juttassa a menekülők tízezreinek emberi jogait. A felajánlott segítség elutasítása egyértelmű beismerése annak, hogy a magyar kormány "valójában nem érdekelt a helyzet megnyugtató rendezésében, és éppenséggel maga a krízis fokozódásának egyik okozója" - írja a Helsinki Bizottság, amely "küszöbön álló humanitárius katasztrófára" figyelmeztet.