Röszke;kiürítés;hangár;

- Kiürült a röszkei hangár

Elkezdték a röszkei hangár kiürítését, a bérelt épületben és a körülötte felállított sátrakban év eleje óta helyezték el a Csongrád megyében elfogott határsértőket. A rendőrség a határhoz közeli idegenrendészeti előállítóhely kiürítését vasárnap kezdte meg, miután éjszaka megnyitották a néhány méterre álló új tábort.

A létesítményben vasárnap már nem őriztek egyetlen határsértőt sem, a sátrak üresek voltak. Egy mobil illemhelyeket üzemeltető cég munkatársa a vécék fertőtlenítését végezte. A hangár megnyitásáról akkor döntött a rendőrség, amikor az év elején, az akkor még jellemzően koszovói állampolgárokból álló határsértők száma naponta több száz fölé emelkedett, és a Szegedi Határrendészeti Kirendeltség épülete szűkössé vált az emberek elhelyezésére.

Előbb csak a hangárépületbe kerültek a menekültek, majd ahogy fokozatosan emelkedett a határsértők száma, egyre több sátrat állítottak fel a kerítéssel körbe vett telken. A rendőrök itt kezdték el a határsértők regisztrációját, a menekülteket azonosító karszalaggal látták el, illetve rögzítették a legfontosabb adataikat. Az előállítóhelyen folyamatos volt a határsértők ellátása, enni és innivalót kaptak.

Pénteken délelőtt hozzávetőleg háromszáz menekült két hullámban áttörte a létesítmény kerítését és elszaladt az M5-ös autópálya irányába, később valamennyiüket elfogták. Ezt követően lényegében már nem szállítottak ide újabb csoportokat, csak azok kerültek be a létesítménybe, akik önként jelentkeztek.

Négy és fél évvel a fukusimai atombaleset után egy, eddig a tiltott zónába sorolt város, Naraha visszavárja hajdani lakosait. Ez az első település a súlyos nukleáris katasztrófát átélt, Japán keleti partvidékén levő térségben, a Fukusima Daiicsi atomerőmű környékén, ahol feloldották az evakuálási rendelkezést, így visszatérhetnek a helybeliek.