A demonstráción készült galériánkat itt nézheti meg!
A diákoknak nem ez volt az egyetlen akciójuk: "Nem adjuk a budai campust" - feliratú molinót feszítettek ki tegnap reggel Szent Gellért lépcső korlátjánál, az Erzsébet híddal szemben. Így tiltakoztak az egyetem átszervezése ellen, majd pedig déltől utcára is vonultak.
A hangulat egyszerre volt kiváló, emelkedett és elszánt - mondta a Népszavának M.Szilágyi Kinga. A Corvinus tájépítészeti karának dékánja a tegnapi "Nem adjuk a budai campust!" címmel meghirdetett, több száz diák részvételével zajlott tüntetésről nyilatkozott így, kiemelve: a ma este folytatódó tüntetéssorozatot nem a dékánok szervezik, hanem az egyetem hallgatói és oktatói, de amíg tart a lendület, addig az összes ilyen rendezvényen megpróbál ott lenni.
A tiltakozássorozat szervezői szerint: a felsőoktatási államtitkár figyelmen kívül hagyta a Corvinus szenátusának egyhangú döntését, amely a budai és pesti karok egysége mellett foglalt állást. Az egyetemi autonómia szempontjából is elfogadhatatlannak tartják, hogy az államtitkári javaslatot az érintett karok vezetőinek kizárásával hozták meg. A karok által készített szakmai anyagokat semmibe vették. Elfogadhatatlannak tartják azt is, hogy olyan egyetem vegye át a karok irányítását és az oktatás jelentős részét, amelynek hasonló szakjainak évek óta lényegesen rosszabb eredményei vannak a felsőoktatási rangsorban. Kiemelték: a kizárólag a Corvinusszal szemben alkalmazott rendkívül szűk határidő kettévágja a tanévet és káoszt teremt. A tüntetésekre ugyanakkor nemcsak a BCE hallgatóit, mindenkit várnak, "akinek fontos az oktatás jövője és az egyetemi autonómia".
Kívülről kérhették, hogy ne legyen sajtótájékoztató - mondta eközben lapunknak Mészáros Tamás volt rektor, miután a BCE elhalasztotta az intézmény elmúlt évét és jövőjét érintő, múlt héten meghirdetett tájékoztatóját, mondván: megvárják vele az Emmi végleges döntését. M. Szilágyi Kinga, a Corvinus tájépítészeti karának dékánja szerint azonban csak nem szerették volna, ha szóba kerül a felsőoktatás és így a Corvinus átalakításának kérdése is, miközben az egyetem tanévnyitóján Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szólal fel. A szaktárca mindezt cáfolta, s közleményében megjegyezte, a BCE budai karainak dékánjai kezdeményezésére egyeztetés lesz a tárca, az intézmény és a Szent István Egyetem részvételével, amelynek időpontjaként az Emmi a szerda délelőttöt javasolta.
Mint ismert, az idei átalakítások nagy vesztese lesz a Corvinus, amelyet teljesen szétdarabolnak. Az államtitkárság javaslata szerint a gödöllői Szent István Egyetemhez csatolnák az intézmény tájépítészeti, a kertészettudományi és az élelmiszer-tudományi karát is. Rostoványi Zsolt, a Corvinus rektora az Eduline-nak elmondta: az egyetem helyzetét tekintve semmi sem indokolja ezt a lépést, de a kormány ágazati felsőoktatási intézményeket akar létrehozni. A kormány felsőoktatási tervei miatt azonban nemcsak a Corvinus, több más felsőoktatási intézmény jövője is erősen kérdéses.
Az MSZP szerint legalább a 2010-es szintre kellene visszaállítani a felsőoktatás finanszírozását ahhoz, hogy hatékony lehessen az egyetemek és főiskolák rendszerének átalakítása. Hiller István, a szocialisták oktatási kabinetjének vezetője, volt szakminiszter elmondta, pártja kormányzásának utolsó évében 186 milliárd forinttal gazdálkodott a felsőoktatás, míg az idén csak 153 milliárd forint, jövőre pedig 165 milliárd forint lesz ugyanerre a célra. A Demokratikus Koalíció szerint a felsőoktatásban tervezett átalakítások szakmailag megalapozatlanok, "pénzügyileg kiszámítatlanok", ráadásul az érintett oktatókkal és hallgatókkal sem egyeztettek róluk.