Mély felháborodást keltett emberi jogi, kisebbségi szervezetek, cigány és nem cigány politikusok körében egyaránt Orbán Viktornak a magyar nagykövetek előtt tett hétfői kirohanása, amely azt üzente, hogy a 800 ezres magyarországi cigány lakosságot a menekültekhez hasonlítható jövevénynek, nem pedig államalkotó közösségnek tekinti a kormányfő. Az üzenet elemi visszatetszést keltett és mélyen megbántotta a magyarságukra büszke roma embereket. Az Ide tartozunk! Roma Közösségi Hálózat úgy látja, ez volt az utóbbi 25 év legszörnyűbb, legkirekesztőbb nyilatkozata, amely „elvitatja állampolgárságunkat, hazafiságunkat, méltóságunkat, magyarságunkat, az egész életünket évszázadokra visszamenőleg”. A közösség szervezője, Setét Jenő hangsúlyozta, hogy a romák nem átutazók, és a menekültekkel csak az köti össze őket, hogy emberi jogaik súlyosan csorbát szenvednek.
Orbán Viktor nem először tesz tanúbizonyságot arról, hogy a törésvonalak és az ellentétek mindenáron való fenntartása és elmélyítése a célja, a miniszterelnök megsértette a hazai roma kisebbséget - ez már a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda (NEKI) véleménye. Vezetőjük, Muhi Erika úgy fogalmazott tegnap: a kormányfő nem tekinthet tehernek állampolgárokat és nem kelthet ellenük gyűlöletet, ahogyan azt tette, mert ha nem kívánatosnak tekinti ezt a közösséget, az egyben azt is üzeni, hogy esélytelen minden társadalmi integrációjukra vonatkozó törekvés.
Ilyen kijelentésre a II. világháború óta egyetlen kormányfő sem vetemedett – áll a Roma Parlament közleményében, amelyben a szervezet elnöke hitet tett amellett, hogy Magyarország valamennyi itt élő roma ember hazája marad. Horváth Aladár szerint Orbán Viktor alkalmatlan rá, hogy tízmillió magyar érdekeit és jogait képviselje.
Roma és nem roma vállalkozók, politikusok, muzsikusok vidéki találkozóján értük utol Teleki Lászlót. A jelenlévők egyöntetűen elutasítják a miniszterelnök kijelentését és pokoli rosszul érzik magukat attól, hogy a hazai cigányságot bevándorlónak tekinti, akikkel kényszerűen együtt kell élnie a többieknek – közölte a szocialista parlamenti képviselő. Valamennyien magyar állampolgárok vagyunk, itt születtünk, katonaként a magyar hazát szolgáltam – hangzott az érezhetően feldúlt politikus szájából az érvelés. Elmondása szerint tegnap sokszor elhangzott a kérdés: ha a roma művészek vagy sportolók világraszóló eredményei is ezt az országot gazdagítják, vajon rájuk is vonatkozik-e a menekültekkel vont párhuzam? A Miniszterelnöki Hivatal egykori romaügyi államtitkára a következő parlamenti ülésen is felszólítja Orbánt, hogy kövesse meg a roma társadalmat. Erre szólítják fel a miniszterelnököt a hazai liberálisok is.
Besence polgármestere, a Roma Polgármesterek Hálózatának egyik vezetője kislánya betegsége miatt a Népszavától értesült a nagyköveti értekezleten elhangzott kormányfői kijelentésről. Ignácz József alig tudta fékezni felháborodását, hogy a cigányságot az idegenek elleni gyűlöletkeltés eszközeként hozta szóba Orbán Viktor. A baranyai polgármester csatlakozott Horváth Aladár véleményéhez, amikor úgy fogalmazott: akkor is nagy a baj, ha tudja, mit beszélt, meg akkor is, ha nem – bár utóbbi esetben legalább meg lehet neki bocsájtani. Nincs viszont bocsánat azért, amit ez a kormány a menekültekkel szemben elkövet – hangsúlyozta a roma településvezető, hozzátéve, hogy Orbán kijelentése csak saját alkalmatlanságát és tehetetlenségét mutatja.
Ignácz József szerint elfogadhatatlan, hogy a legnagyobb hatalommal bíró magyar vezető jövevényként tekint a romákra. Különösen veszélyesnek tartja, hogy a menekült-kérdést kísérő kommunikációs kampány sikeresen átmosta az emberek agyát: Besencén van alkalmas terület menekülttábor befogadására, meg is kérdezték erről a helyi lakosokat, de kis többséggel az elutasítás győzött, az érvek között szó szerint felsorolva a plakátkampány feliratait. Legalább megpróbáltuk – mondta Ignácz József, aki a mostani helyzetet fenyegetésnek tekinti a romákra nézve és úgy látja: el kell gondolkodni mindenkinek, hogy munkájával meddig legitimálja ezt a hatalmat.
A nem roma politikusok közül Jávor Benedek reagált elsőként a miniszterelnök cigányozására. A Párbeszéd Magyarországért (PM) politikusa azt írta saját blogján, hogy nem szeretne része lenni annak a társaságnak, amelynek nevében Orbán azt mondja, „mi” jó fejek vagyunk, és nem kérjük, hogy vigyék el tőlünk ezeket az embereket. Az Európa Parlamenti képviselő úgy fogalmazott: ha elkezdik ilyen alapon osztályozni az állampolgárokat, ő a romákhoz szeretne tartozni.