EU;EP;Jean-Claude Juncker;menekültek;migráció;kvóta;befogadás;

2015-09-09 21:40:00

Vihart kavarhat a Juncker-csomag

A menekülteket nem állítják meg a határok, a falak és a kerítések - jelentette ki Jean-Claude Juncker az Európai Parlamentben (EP). Az Európai Bizottság elnöke évértékelő beszédében azt is mondta, aki az Iszlám Állam elől menekül, az minden áron el akar jutni a szabadságba, és Európának magába kell néznie, ha nem fogadja be őket. A Fidesz még az uniós pártcsaládjával is szembemegy, ellenzi a Juncker-csomagot, s a többi visegrádi országgal a háta mögött nem fogadna be senkit Európába.

A nagyok támogatni, a V4-ek ellenezni fogják

A Fidesz szerint Európa vezetőinek világos üzenetet kellene küldeniük a kontinensen kívüli országoknak és az embercsempészeknek, hogy Európa nem tud milliószám befogadni bevándorlókat. A magyar kormánypárt nevében Gulyás Gergely közölte: a visegrádi országoknak egységes az álláspontja, hogy amíg nem sikerül megállítani a tömeges bevándorlást, addig felesleges kvótákról beszélni. Aki nem jogosult politikai menedékjogra, vissza kell küldeni – mondta, rendkívül károsnak nevezve bevándorlási útvonalak létesítésének még csak az emlegetését is. A képviselő szerint Európa egy keresztény gyökerekkel rendelkező kontinens, amit meg kell őrizni. Szerinte "ha nem szabunk gátat a gazdasági bevándorlásnak, olyan párhuzamos társadalmak fognak létrejönni, amelyekre semmi szükség nincs".

Angela Merkel, aki már többször kifejezte támogatását, tegnap hat pontban foglalta össze a menekültválság kezelésének legfontosabb lépéseit. A német kancellár elsőnek a menekültként elismert, hosszabb távon Németországban maradó emberek minél gyorsabb integrációját emelte ki a törvényhozás alsóházában (Bundestag). A második elem, hogy a nem háború vagy üldöztetés elől menekülő emberek nem maradhatnak az országban. A harmadik, hogy a menekültek nem utasíthatják el a német társadalom szabályait, nem tagadhatják meg az integrációt és nem alkothatnak "párhuzamos társadalmakat". Kiemelte még az idegenellenesség elutasítását is, s különösen fontosnak nevezte a közös európai fellépést.

Az osztrák kancellár is üdvözölte Juncker uniós kvótára vonatkozó javaslatát. Werner Faymann nagyra értékelte, hogy elmozdulás történt a menekültkérdésről szóló vitában. Szerinte a hétfői belügyminiszteri értekezlet után rendkívüli csúcson kellene megvitatni az uniós kvótáról szóló terveket. Kijelentette: Ausztria támogatja a kvótákat.

A cseh kormány viszont elutasítja a kvótákat. Ezért felhatalmazták a belügyminisztert, hogy hétfőn utasítsa el a javaslatot. Közölték, továbbra is kitartanak a visegrádi négyek közös álláspontja mellett.

Brüsszeli gyors

Ujhelyi István európai parlamenti képviselő

Vissza adta a hitemet végre a cselekvőképességet mutató Európai Bizottság és elvárom a miniszterelnököktől, hogy álljanak be a sorba és támogassák ők is a közös megoldást. Így fogalmaztam az Európai Parlament plenáris ülésén, a menekültkérdésről szóló vitában. Kétségtelenül történelmi időket élünk, mi sem mutatja jobban a politikai vezetők felelősségét és felelősségtudatát, hogy Jean-Claude Juncker annak ellenére eljött és beszámolt a kríziskezelő javaslatokról, hogy idős édesanyja két napja hunyt el és édesapja is súlyos állapotban fekszik a kórházban. A konzervatív luxembourgi politikus nyolcvan percen át sorolta az Európa jövőjét generációkon át meghatározó válság kezelhetőségét és a tagállamok kötelezettségeit. A kvótarendszer nem tökéletes megoldás, de legalább egy lépés a közös és hosszútávú megoldás felé; aki Európában és közös jövőben gondolkodik, az tudja ezt. Még Manfred Weber, a Fideszt soraiban tudó - pontosabban még megtűrő - Európai Néppárt frakcióvezetője is azt mondta (miközben mellette Szájer József ült egyetértően), hogy "Európa nem a keresztények jogait, hanem az emberi jogokat találta fel", jelenkorunkban pedig nem Európa, nem Brüsszel vallott kudarcot, hanem a "nemzeti egoizmus". Ugye érti, ugye hallja miniszterelnök úr?! Hozzá kell tegyem: én magam is jobban féltem gyermekeim biztonságát a köztünk járó, a világháborút megelőző politikai agresszivitást mutató politikusoktól, mint attól a szír kisgyermektől, aki szüleivel a háború elől hozzánk érkezik. Orbán és politikája nem jelent megoldást, hanem maga a probléma.