tüntetés;károsultak;NGM;Quaestor;

2015-09-11 07:28:00

Pénzére vár sok Quaestor-károsult

A kormányzati állításokkal szemben a legtöbb Quaestor károsult még pénzére vár, pedig a hatályos törvény a kifizetésre augusztus 6-ig adott határidőt, 30 millió forintig. A törvény végrehajtását a becsapott emberek szerint a kormányzat törvénytelenül felfüggesztette. Tegnap a Nemzetgazdasági Minisztérium előtt tüntettek, de a további tiltakozó akciókra készülnek.

Bedőlt a kormány! - kiáltotta több tucat Quaestor károsult tüntető tegnap Budapesten a Nemzetgazdasági Minisztérium József Nádor téri épülete előtt. Igaz, nem a nép, csak a szél döntötte be a papírmasé Orbán Viktort és kormányának néhány tagját.

Egy fiatal hölgy azt mesélte, hogy az édesanyja sajnálta azokat, akik 1 millió forintnál nagyobb összeget buktak a Quaestornál, mert ők 10 százalékkal kevesebbet kapnak vissza, ám mára kiderült, az édesanyja sem kapott vissza eddig egyetlen forintot sem. Többen elmondták, hogy hatmillió forintig kárpótolják őket, de eddig csak a pénzük 30-40 százalékát utalták át. Egy nyíregyházi orvos az élete munkájával megtakarított pénzének 2,44 százalékát kapta vissza.

Himmer Éva, a tiltakozó akció egyik szervezője hangsúlyozta, a Quaestor törvényben megszabott kártalanítási határidő már augusztus 6-án lejárt. Ezért is tiltakoznak a törvény végrehajtásának törvénytelen felfüggesztése ellen. A kormányzat állításával ellentétben a 210 milliárd forintos csalás áldozatainak eddig alig 80 milliárd forint jutott kártalanítás címén. Az állam készfizető kezességvállalásának a törvénybe iktatását is követelték. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) egyebek mellett ennek hiányára hivatkozva nem nyújt fedezetet a Quaestor Alapnak, illetve a Befektető Védelmi Alapnak (Beva) a 30 millió forintig történő kártalanításra. A demonstrálók tiltakoztak a Quaestor Hrurira végelszámolása ellen is, hiszen ha ez megtörténik, senkit nem perelhetnek a pénzükért. Himmer Éva szóvá tette, hogy egy veszprémi károsult társuk hirdetést szeretett volna feladni a Veszprémi Naplóban a szeptember 20-án, 15 órakor, a budai Várban, a Sándor palota elé szervezett tüntetésről, ám azt elutasították. Az indoklás szerint politikai és gazdasági szempontból kifogásolható, közerkölcsbe ütközik, valamint jogszabályokat sértett a hirdetés, különös tekintettel a reklámetikai kódex előírásaira, és a kiadó jogos érdekeivel sem egyeztethető össze.

A kiadó ügyvédjének az indoklással kapcsolatban írásban feltett kérdéseinkre azt a választ kaptuk, hogy a Pannon Lapok Társasága Kiadói Kft. szabályzata alapján egyoldalúan és indokolás nélkül dönthet arról, hogy a társaságunk által kiadott lapokban mely hirdetések jelennek meg, illetve melyek nem. Társaságunk élt ezen jogkörével, ezért nem került sor a hirdetés megjelentetésére - zárult a rövid levél. A hirdetés feladója mégis kapott indoklást.

Himmer Éva a Népszava kérdésére nem zárta ki, hogy később más brókercégek károsultjaival is felvegyék a kapcsolatot az együttműködés érdekében. Több Quaestor- károsult pertársaság is alakult, s az első perek már el is indultak.

Egy pénzügyi szakember elmondta, Quaestor Kurázsi befektetési jegyben tartotta a pénze egy részét, amiben 90 százalékos az állampapírok aránya. Emellett a Quaestor közbeiktatásával devizaügyleteket hajtott végre. A fiatalember hangsúlyozta, őt nem a Quaestor, hanem annak felszámolója károsította meg. Senki nem értesítette ugyanis arról, hogy az ő érdekeire hivatkozva lezárták a devizaügyleteit, és hozzájárulása, megbízása nélkül május 18-án, erős forint mellett eladták az euró és a font/dollár számláin felhalmozott összegeket. Magyarán forint készpénzre váltotta a felszámoló az ügyfél deviza számláit, annak tudta és beleegyezése nélkül. Ezen az akción a pénzügyi szakember több mint 900 ezer forintot bukott, igaz a devizáért járó forintról sincs semmi híre. A Kurázsi értékpapírról sem tud semmit, bár azok a papírok megvannak, de nem adják ki.

A fiatalember levélben fordult a felszámolóhoz és jegybankhoz is, de 117 napja nem kapott választ.