menekültek;Schengen;Röszke;Human Right Wach;

2015-09-12 07:00:00

Veszélyben Schengen?

Nem igaz, hogy Magyarország maradéktalanul betartja a schengeni szabályokat. A nemzetközi jogász szerint schengeni kódex azt is előírja, hogy a menekülteknek fedelet és ellátást kell biztosítani, amit csak részben biztosítunk, hiszen a menekültek Röszkénél található kukoricásban való éjszakáztatása nemcsak embertelen, hanem sérti a nemzetközi jogi normákat is. Ezt állapította meg a Human Right Wach is, noha a nemzetközi normák ügyében a kormány kész ölre menni európai partnereivel is.

Meglehetősen szép számú schengeni jogi előírás létezik, így senki sem tudja megmondani, hogy mindet maradéktalanul betartjuk-e - mondta lapunknak Valki László. A nemzetközi jogász szavaival Balázs Péter is egyetértett, sőt, szerinte távolról sem tartjuk be a megállapodást, hiszen a volt külügyminiszter a Népszavának kiemelte: jóval korábban figyelmeztetni kellett volna például a schengeni partnereket a menekültválságról, ahelyett, hogy belpolitikai hangulatkeltéssel és "nyúlgát" építéssel foglalkozott volna a kormány.

HRW: embertelen állapotok Röszkén

Áldatlan, embertelen körülmények uralkodnak a Röszkei gyűjtőponton - áll a Human Rights Watch (HRW) jelentésében, amely figyelmezteti Magyarországot, hogy a migránsok jelentős száma mellett is eleget kell tennie nemzetközi vállalásainak. Mivel a hatóságok sem az újságírókat, sem pedig a Human Rights Watch képviselőit nem engedték be a röszkei "Hangárokba", így kiszivárogtatott felvételek és 24 menekülttel készített interjú alapján tudta a szervezet összeállítani a tanulmányt. "Az embereket Röszkén mocskos, túlzsúfolt körülmények között tartják, megfelelő orvosi ellátás és elegendő élelmiszer nélkül" - számolt be Peter Bouckaert, a szervezet igazgatója, aki szerint a magyar hatóságoknak kötelességük biztosítani az emberhez méltó körülményeket menekültek jogainak tiszteletben tartását.

Közben a Külgazdasági és Külügyminisztérium szerint Magyarország az elképesztően nagy bevándorlótömeg kezelésekor és ellátásakor minden uniós jogszabályt betart, emellett mindent megtesz azért, hogy megvédje a schengeni külső határt. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter már többször elmondta: Magyarország ezentúl is be fogja tartani az uniós jogszabályokat, amelyek közül az egyik legfontosabb irány a schengeni szabályok betartása. Az EU külső határainak megvédése pedig a tagállamok felelőssége és kötelessége - hangsúlyozta a héten több nyilatkozatában is. Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter hangsúlyozta azt is: a magyar kormány a jövőben is eleget tesz schengeni kötelezettségeinek, mert "ha mi nem leszünk Schengen, akkor minket is kihagynak belőle".

Eddig az osztrákokon kívül főleg a németek és a franciák fenyegetőztek azzal, hogy a menekültügyi káosz miatt az EU-n belüli szabad mozgás lehetősége veszélybe kerülhet. Most Orbán Viktor is ezt állítja. A miniszterelnök a Frankfurter Allgemeine Zeitung konzervatív német lapban közölt például a hét elején vendégkommentárt, mely szerint "ha nem tudjuk megvédeni a határainkat, akkor Schengen veszélybe kerülhet". Orbán és emberei rendre állítják azt is: kizárólag Magyarország tartja be maradéktalanul a schengeni szabályokat.

Csakhogy a gyakorlatban ez vélhetőleg nem igaz. Valki László szerint az, hogy regisztráljuk a menekülteket, kutya kötelességünk, de ezt naponta több ezer menekülttel nem lehet megtenni. Továbbá egyértelműen előírja a schengeni kódex, hogy a menekülteknek fedelet és ellátást kell biztosítani. Ezt azonban a magyar kormány nem vagy csak részlegesen tartja be, hiszen a menekülteknek a Röszkénél található kukoricásban való éjszakáztatása nemcsak embertelen, hanem sérti a nemzetközi jogi normákat is - hívta fel a figyelmet. Régóta tudjuk, hogy sok menekült érkezik hazánk felé, a kormány azonban a határzár megépítésén kívül semmiféle előkészületet nem tett a megfelelő feltételek megteremtésére.

Fotó: Europress/Getty Images/Christopher Furlong

Fotó: Europress/Getty Images/Christopher Furlong

"Ha nem sikerül igazságosan elosztanunk a menekülteket, Schengen kérdése sokaknál a tárgyalóasztalra kerülhet" - mondta Angela Merkel egy berlini konferencián. Ám a szakjogász szerint a német kancellár itt nem arra gondolt, hogy hazánkat, vagy akárki mást kizárnának az egyezményből, hiszen a kódex nem is tartalmaz olyan eljárási szabályt, amely ezt lehetővé tenné. Viszont az Európai Bizottság vagy egy másik tagállam az uniós jogszabályok megsértése miatt kötelezettségszegési eljárást indíthat hazánk ellen - vetette fel Valki. Balázs Péter mindehhez hozzátette: a kizárást nem tartja elképzelhetőnek, de ahhoz közelítünk, hogy Schengent egy ideig felfüggesszék. A volt külügyminiszter szerint a kormánynak egyáltalán nem célja a kizárás, de a Fidesz mindig is szerette a feszültségeket és megmentő szerepben tetszelegni.

Újabb német-magyar konfliktus

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter felháborítónak minősítette és visszautasította Sigmar Gabriel német alkancellár kijelentését, miszerint Magyarország a bevándorlókkal kapcsolatban nem tartja be a nemzetközi konvenciókat. "Felháborítónak tartjuk és visszautasítjuk ezt a képtelen vádat. Mi minden bevándorlót a nemzetközi jogszabályoknak megfelelően ellátunk Magyarországon" - mondta Szijjártó Prágában. "Aki ezzel ellentétes állítást tesz, legyen az akárki, az hazudik" - jelentette ki. Gabriel egy politikai vitaműsorban úgy nyilatkozott: elsősorban mások szegték meg az EU-s szabályokat, azok, akik már hónapok óta nem regisztrálják a menekülteket, hanem egyszerűen átengedik az országukon, Németországba küldik őket, illetve azok "akik nem tartják magukat a saját menekültügyi kötelezettségeikhez, mint Magyarország, amely a Genfi Konvenció részese és mégis embertelen körülményeket teremt".