Munkáspárt;Jeremy Corbyn;

2015-09-12 15:05:00

Földindulás a Munkáspártban: ő lett az új pártvezér

Balra fordult a brit Munkáspárt: Jeremy Corbyn lett az új pártvezér, a májusi választási vereség után lemondott Ed Miliband utóda A radikális baloldali jelölt a voksok 59 százalékával, az első szavazási fordulóban győzött. Négyen indultak a pártvezéri posztért, de a középutas jelöltek egyike sem mozgatta meg a munkáspárti híveket. Andy Burnham 19, Yvette Cooper 17 és Liz Kendall 4,5 százalékot kapott. 

A 66 éves Jeremy Corbyn nem is akart indulni a pártvezérválasztáson, s alig szedte össze a jelöléshez szükséges 35 támogatót a parlamenti frakcióban. Néhány hónapja még senki nem sejtette, hogy a legnagyobb ellenzéki párt élére kerülhet. Corbyn az 1983-as választásokon lett parlamenti képviselő Islingtonban, a magát marxistának, demokratikus szocialistának valló Corbyn kampányrendezvényein nagy tömegeket vonzott, mivel új hangon szólalt meg. Másfajta politizálást, kollektív vezetést ígér, a párt valamennyi frakcióját bevonná az ellenzéki árnyékkormányba.

A veterán honatya, aki szinte mindig ellenzékben volt a Munkáspárton belül, ellenezte Nagy-Britannia részvételét az iraki háborúban. Az új Labour-pártvezér újraállamosítaná a vasutat és az enegiacégeket, ha kormányra kerülne és törölné a Trident nukleáris tengeralattjáró-programot. Corbyn a jelöltek közül egyedüliként bírálta a Konzervatív Párt szigorú megszorítási politikáját. „Az embereknek elegük van az egyenlőtlenségből, az igazságtalanságból, mindenki tisztességes megélhetést érdemel” – mondta a választásokat megköszönő beszédében a Labour rendkívüli pártkonferenciáján.

Jeremy Corbyn megválasztásától, a görög Sziriza és a spanyol Podemos útjának követésétől óvta a tagságot a Munkáspárt számos korábbi vezetője, köztük Tony Blair és Gordon Brown. A két volt kormányfő figyelmeztetett, a túlságosan balra forduló, populista politikát követő Labour megválaszthatatlan lesz a 2020-as választásokon, s Corbyn a nyolcvanas évek vitáihoz fordítja vissza a Munkáspártot. Ed Miliband gratulált Corbyn győzelméhez, és reményét fejezte ki, hogy egyesíti a párt különféle áramlatait, azokkal is együttműködik, akik nem rá szavaztak.

Corbynt nagyobb támogatottsággal választották meg, mint 1994-ben Tony Blairt, aki 57 százalékot kapott, igaz, másfajta választási rendszerben. Ed Miliband pártvezérsége idején választották meg a szavazási rendszert, a postai voksoláson nemcsak a frakció, a bejegyzett párttagok, de a párt külső támogatói is részt vehettek. Ezrek jelentkeztek a Munkáspártba, s a voksolás bizonytalansága miatt többen felvetették, hogy érvényteleníteni kellene az eredményt. A párt ideiglenes vezetése ezt határozottan elvetette. Nagyon magas, 76 százalékos volt a részvétel, több mint 550 ezren küldték vissza levélben a szavazatukat.