egészségügy;olimpia;LMP;

- Olimpia helyett az egészségügy megoldását követelik

A magyar kormány fordítva ül a lovon: először olimpiát akar rendezni, majd tíz év múlva rendbe rakni az egészségügyi ellátást, holott ezt fordítva kellene tenni - jelentette ki szombati budapesti sajtótájékoztatóján Csárdi Antal, a Lehet Más a Politika (LMP) fővárosi közgyűlési képviselője.

Csárdi Antal kiemelte: felelőtlenség, hogy az egészségügyi létszámbővítés és a bérrendezés helyett több száz milliárdot akar a kormány az olimpia rendezésére költeni. Ebből az összegből, illetve ennek töredékéből rendezhető lenne az egészségügy problémájának a zöme - mondta a politikus.

A képviselő az elvándorlást égető problémának nevezte és véleménye szerint gyors, határozott lépések nélkül olyan szakember-hiány lép fel, amely az egészségügy minőségének romlásához vezet. A képviselő hangsúlyozta: az egészségügyi szakdolgozók 70 százaléka bérminimumból él, egy ápoló két-három ember munkáját végzi és az egészségügyi szakdolgozók a középosztály helyett ma már a leszakadó réteghez tartoznak. 

Ikotity Istán, az LMP országgyűlési képviselője elmondta: az egészségügyből a pénz, a források hiányoznak, hiszen elkötelezett, jól képzett szakemberek dolgoznak megalázóan alacsony bérekért. A párt Retúr elnevezésű felmérése szerint a megkérdezett egészségügyi dolgozók 80 százaléka már elgondolkodott azon, hogy külföldre megy dolgozni és 90 százaléka biztos abban, hogy képzettségének megfelelő munkát talál. Az LMP szerint 2300 milliárd forintba kerülne az olimpiai játékok megrendezése Magyarországon, a teljes magyar egészségügy éves költségvetése - beleértve az intézmények fenntartását, béreket, gyógyszertámogatást - 1900 milliárd forint. 

Hozzátette: az LMP úgy látja, hogy az állam csak akkor dédelgethet olimpiai álmokat, ha először ellátja alapfeladatait. Kiemelte: kész javaslataik vannak az egészségügy rendbe tételére, beleértve a bérek rendezését, az egészségügyben dolgozók létszámának radikális növelését és az intézmények magasabb finanszírozását.

"Kvóta nélkül nem megy" címmel közölt interjút szombati számában a Der Spiegel című német hírmagazin Werner Faymann osztrák kancellárral, aki élesen bírálta Orbán Viktor miniszterelnököt. A kancellár úgy fogalmazott: Orbán felelőtlenül cselekszik, amikor mindenkit gazdasági menekültnek nyilvánít, és tudatosan az elrettentés politikáját alkalmazza. A vádakat Szijjártó Péter külügyminiszter visszautasította, a Külgazdasági és Külügyminisztérium pedig hétfő reggelre behívatta a német nagykövetet.