Standard & Poor's;Moody's;Fitch Ratings;hitelminősítés;

2015-09-14 07:20:00

Tétova hitelminősítők

Kilátás-javításra talán, felminősítésre aligha számíthat még Magyarország a Standard & Poor's jövő héti államadós-besorolás vizsgálata nyomán. Az év hátralevő részében még két hitelminősítő értékeli a gazdaság számait. A felminősítés útjába változatlanul az államadósság 80 százalék közeli értéke áll, ám mélyebb elemzések a magyar gazdaság további gyenge pontjaira is rámutatnak.

A következő hetek legfontosabb eseményei a nemzetközi hitelminősítők értékelésének ismertetései lesznek magyarországi adósbesorolásról és a gazdasági kilátásokról. Elsőként a Standard & Poor's (S&P) felülvizsgálatról kaphatunk jelzést, már a héten. Londoni elemzők szerint a cég tartózkodni fog a felminősítéstől, de a kilátás pozitívra javítására látnak valós esélyt. A pozitív kilátást, amely általában megelőzi az esetleges felminősítést, amúgy már mindhárom nagy cég - a Moody's, S&P, valamint a Fitch Ratings - esetében beárazta a piac, ezek jó eséllyel a jövő év elején meg is történhetnek.

Az S&P eheti értékelése után a Moody’s november 6-án nyilvánít véleményt, a Fitch Ratings pedig november 20-án közli döntését a magyar adósosztályzatról.

A Fitch Ratings május végén javította pozitívra Magyarország államadós-osztályzatainak kilátását az addigi stabilról, amit elsősorban a magyar gazdaság külső fizetési mutatóinak javulásával indokolt. A Fitch “BB plusz” hosszú lejáratú magyar szuverén devizaadós-osztályzata a másik két nagy hitelminősítő hosszú távú magyar államadós-minősítésével azonos, és szintén egy fokozattal elmarad a befektetési ajánlású “BBB” sáv alsó szélétől.

Kritikusabb hangú országértékelést tett közzé a hét végén a Moody’s. A cég csak akkor venné fontolóra Magyarország felminősítését, ha látná a fenntartható gazdasági növekedés jeleit, amit a mostaninál nagyobb politikai stabilitás alapozna meg, és ha meggyőzőbb bizonyítékai lennének az államadósság csökkenésének. A felminősítés esélyét rontaná, ha a kiderülne, kormány gyengítené a költségvetési szigort, vagy intézkedéseivel rontaná a gazdasági kilátásokat. A Moody's kedvező jelnek tartja, hogy a magyar gazdaság pozitívan reagál a kormány belföldi kereslet élénkítését célzó intézkedéseire, ennek ellenére a GDP a következő 3 évben átlagban mindössze 2,3 százalékkal bővülhet. Az amerikai hitelminősítő szerint a magyar GDP-növekedés a tavalyi 3,6 százaléknál alacsonyabb, csupán mintegy 2,7 százalék lehet idén. Ezt részben annak tudja be a hitelminősítő, hogy a jelenlegi növekedési időszakot nehéz gazdasági kondíciókkal jellemzett hét év előzte meg. A magyar gazdaság következő háromévi növekedése elmaradhat a régió 2,8 százalékos átlagáétól.

A hitelminősítő úgy véli, figyelembe kell venni, hogy a magyar gazdaság közvetlen és közvetett potenciális sokkoknak van kitéve, utóbbiak közé tartozik az EU és Oroszország további visszaesése, valamint a kínai gazdaság folytatódó lassulása. E negatív hatásokat a Moody’s szerint egyrészt a belföldi kereslet által vezérelt magyar gazdasági növekedés ellensúlyozhatja, másrészt a 2010-ben bevezetett banki különadó fokozatos csökkentése, ami több külföldi befektetést is hozhat.

Bár a deviza jelzáloghitelek forintosítása csökkentette Magyarország külső sérülékenységét, változatlanul gondot jelent a magas államadósság kezelése, amely 2015-ben a GDP 75, 2016-ban pedig a 73 százaléka lehet. Ezek az arányok meghaladják a Moody’s-nál hasonló, befektetésre nem ajánlott, azaz bóvli hitelminősítéssel ("Ba1"-es szuverén besorolással) rendelkező országok államadósságrátáit (az átlag 52 százalék).

A magyar adósbesorolás jövő évre várt felminősítését befolyásolhatja, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő szövetségi tartalékbank-rendszer, a Fed mikor kezdi emelni a kamatait. Az első alkalom amikor erre esély lesz, az a csütörtöki Fed ülés. Bár a magyar államadósság devizakitettsége csökkent, a kiszorító hatás gyengítheti forintot és emelheti állampapír hozamokat, melyek ronthatják az adósságszintet.