Csizmadia László CÖF alapító, CÖKA elnök - az általuk 150-200 fősre becsült tömeg előtt - a lap szerkesztőségét bocsánatkérésre, a vezetőit pedig lemondásra szólította fel, amiért legutóbbi száma címoldalán szögesdrótból font bajusszal Hitlerként ábrázolta a miniszterelnököt, vezércikkében pedig elmebetegnek nevezte Orbánt.
MTI Fotó: Kallos Bea
A kormánypárti "civil" szervezet vezetői a megmozdulást azzal indokolták, hogy a lap ezzel átlépte a szólás- és véleményszabadság intézményének határát. Szakmai barbárságnak és az olvasottság növelését célzó kétségbeesett törekvésnek nevezték a címoldalt, amivel véleményük szerint a Magyar Narancs megsértette a közerkölcsöt és utaltak egy esetleges jogi felelősségre vonásra is, valójában azonban nem tudták megmondani, mire alapoznák az eljárást.
A CÖF szerint is véleménycikkben fejtette ugyanakkor ki a lap a kormányfőről közzétett értékelést, tehát ezt nem tudják jogi úton megtámadni, hiszen a véleménynyilvánítás szabadságát védi a médiatörvény, az ilyen publicisztikák valóságtartalmát az Alkotmánybíróság iránymutatását szem előtt tartva nem is vizsgálják a magyar bíróságok. Ezért aztán a tüntetés szónokai a címlap feldrótozott fotójára "lőttek".
MTI Fotó: Kallos Bea
Csakhogy ezzel szembementek saját korábbi gyakorlatukkal, amelyet nem mellékesen másodfokon megnyert, ellenük indított perek igazoltak vissza. A tavalyi parlamenti választások előtt ugyanis a baloldal vezetőit rabosított bűnözőként ábrázoló, bohócos plakátok százai lepték el hazai közterületeket és hiába perelte be az óriásposztereket jegyző CÖKA-t az MSZP korábbi elnökei közül Gyurcsány Ferenc és Mesterházy Attila is, a Fővárosi Ítélőtábla döntése szerint a plakát nem sértette személyiségi jogaikat. Furcsamód akkor a tárgyalóteremben a CÖF szóvivői teendőit is ellátó Lomniczi Zoltán jogász azzal védte a plakátokat megrendelő szervezetet, hogy aki közéleti tevékenységet végez, annak számolnia kell vele, hogy hangját, képmását valamilyen módon felhasználják. Most ugyanaz a szóvivő azt állítja, hogy a jelenlegi kormányfő becsülete védelméhez való joga sérült a drótkerítéses bajusz leközlésével.
A CÖF alapítója a Békemeneteket is szervező Csizmadia László, aki a civil szervezeteknek szánt állami pénzeket elosztó Nemzeti Együttműködési Alap elnöke is, a tegnapi tüntetésen állította, a lap szélsőségesen meggyalázta a miniszterelnököt. A nyáron még pénzadományokat gyűjtöttek egy bevándorló ellenes reklámfilmhez, arra hivatkozva, hogy aki a határ lezárása ellen érvel, az a legitim magyar kormány megdöntésére szövetkezik, és az embercsempészeket támogatja.
A Magyar Narancs az emberi és kisebbségi jogokkal kiemelten foglalkozó közéleti és kulturális hetilap. A szerkesztőség mellett kiáll a Népszava, elutasítva, hogy a kormánypénzekből működő, a bevándorlók elleni hangulatkeltésben élen járó, magát civilnek mondó szervezet támadást indít a sajtószabadság ellen.
Egyébként az Együtt és az Ébredj, Viharsarok! csoport a vasárnapi budapesti tüntetéssel azonos időben flashmobot szervezett Békéscsabán. A kormány menekültpolitikája elleni tiltakozásul a helyi Fidesz-iroda ablakait plakátokkal, köztük a Magyar Narancs Hitler-bajuszos címlapjával ragasztották tele.